SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

200 osób sadziło Las Radia 357. Słuchacze ufundowali ponad 10 hektarów

Niemal 200 osób - słuchaczy i dziennikarzy Radia 357 - spotkało się w sobotę w Suchowoli, by wspólnie sadzić ufundowany przez patronów Las Radia 357. Tego dnia posadzono niemal cztery hektary, ale to dopiero pierwsze podejście: łącznie do zasadzenia będzie bowiem ponad 10 ha. Kolejna odsłona akcji - w przyszłym roku.

Paweł Sołtys prezentuje certyfikat sadzenia Lasu Radia 357 Fot. Radio 357Article

Na czterech hektarach w sobotę zmieszczono 4250 sadzonek drzewek. - Tyle terenu zabezpieczyliśmy i tyle byliśmy w stanie posadzić w ciągu jednego dnia. To był cały dzień pracy dla niemal 200 osób - komentuje Anna Markowicz, koordynująca akcję sadzenia Lasu Radia 357. - To rekordowo duża grupa jak na taką akcję. Większej nie dalibyśmy rady ogarnąć organizacyjnie, choć chętnych było kilkakrotnie więcej – dodaje.

Wraz ze słuchaczami Las Radia 357 sadzili dziennikarze także dziennikarze stacji: m.in. Adam Zbyryt, Krystian Hanke, Marcin Łukawski, Iza Woźniak, Roma Leszczyńska, Halina Wachowicz, Paweł Sołtys, Ernest Zozuń, Beata Kwiatkowska i Olga Mickiewicz. W organizacji akcji radiowców i słuchaczy wspierała Fundacja PVE Dobra Energia.

- To świetny przykład na to jak działa nasza społeczność. Grudzień, na aukcji Pana Kuby czapeczki od czołowych kierowców Formuły I. Dzwoni pan Adnan i w morderczym finale kupuje je za 200 tysięcy złotych. Po czym - poza jedną - oddaje wszystkie czapeczki swojemu "konkurentowi", który zaoferował niewiele mniej - mówi Julia Kohman, zarządzająca w Radiu 357 sprzedażą i marketingiem. - Od tamtej pory pan Adnan jest świetnie znany naszym słuchaczom, a teraz fundacja PVE Dobra Energia, założona przez jego rodzinę i przyjaciół, pomogła nam zorganizować i pokryć niemałe koszty całej akcji sadzenia.

Jak sadzono las

Akcja Radia 357 nawiązuje do otwarcia zbiórki na start rozgłośni w dniu 5 października 2020 roku. Wtedy społeczność słuchaczy w krótkim czasie zgromadziła środki umożliwiające uruchomienie projektu. W październiku tego roku, by zostało coś więcej – radiowcy postanowili skrzyknąć się z słuchaczami i obsadzić teren leśny. - Dwa lata temu chodziło o radio. Szukaliśmy pomysłu jak nawiązać do tamtych chwil, ale bez przesadnego zajmowania się wyłącznie sobą. Chcieliśmy skupić siłę społeczności znowu na czymś, z czego skorzysta więcej osób. Tak pojawił się pomysł na zasadzenie 3,57 hektara lasu w miejscu, z którego wcześniej został wycięty. – wyjaśnia Paweł Sołtys kierujący pracami zarządu Radia 357.

Wkrótce okazało się jednak, że jest tylu chętnych, iż zamiast 3,57 ha postanowiono posadzić 7,35 ha. Ale ostatecznie w ciągu 10 dni poprzez stronę las.Radio357.pl słuchacze sfinansowali 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję włączyło się 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji. Dwie osoby sfinansowały obszar o wielkości 357 metrów kwadratowych. - Nie spodziewaliśmy się aż takiej skali odzewu i zaangażowania. Cieszy nas też bardzo, że wiele osób dzięki tej akcji poznało Radio 357 i może zaprzyjaźni się z nami na dłużej - mówi Paweł Sołtys.

Ambasadorem akcji jest dr Tomasz Rożek. Dr Rożka można słuchać w Radiu 357 w stałym cyklu "Pytania z księżyca", w którym odpowiada na pytania słuchaczy. Akcja powstała w partnerstwie z fundacją Nauka. To Lubię. Partnerem merytorycznym akcji jest fundacja Las Na Zawsze.

Dwa lata nadawania w internecie

Kilka dni temu minęły dwa lata, odkąd byli dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia ogłosili w swoich mediach społecznościowych rozpoczęcie zbiórki pieniędzy na rozkręcenie nowej internetowej rozgłośni.

Teraz Radio 357 ma ponad 44,1 tys. patronów. To osoby, które zarejestrowały się na platformie Patronite.pl z internetowymi zbiórkami na różne projekty, nie tylko medialne i wspierają finansowo rozgłośnię. Stacja gra jedynie w internecie. Nie potrzebuje więc koncesji na nadawanie. Od początku jego twórcy zapowiadali, że chcą się utrzymywać z datków przekazywanych przez słuchaczy. Ci - przez Patronite - są gotowi przelewać miesięcznie w sumie 801 tys. zł. W sumie zebrano już ponad 17 mln zł.

W stacji można usłyszeć m.in. Marka Niedźwieckiego, Kubę Strzyczkowskiego, Piotra Kaczkowskiego, Marcina Łukawskiego, Piotra Stelmacha, Katarzynę Borowiecką, Ernesta Zozunia, Olę Budkę, Marcina Cichońskiego czy Marka Brzezińskiego.

Dołącz do dyskusji: 200 osób sadziło Las Radia 357. Słuchacze ufundowali ponad 10 hektarów

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl