SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych zmieni prezesa Radia Białystok

We wtorek Rada Mediów Narodowych wybierze prezesa Radia Białystok i członków rad nadzorczych innych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl przewodniczący RMN Krzysztof Czabański wskazał na stanowisko szefa Radia Białystok dotychczasowego dyrektora programowego stacji.

Mirosław Bielawski (od lewej), jedyny kandydat na prezesa Radia Białystok (fot. Radio Białystok)Article

Od marca 2016 roku Radiem Białystok kierował Wojciech Straszyński, który w latach 2006-2009 był dyrektorem TVP3 Białystok. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański nie zgłosił go na kolejną kadencję. Kandydatem na nowego prezesa Radia Białystok jest za to Mirosław Bielawski, dotychczasowy dyrektor programowy rozgłośni. RMN wybierze szefa Radia Białystok i członków rad nadzorczych podczas wtorkowego posiedzenia.

Były burmistrz jedynym kandydatem

Związany z Prawem i Sprawiedliwością Bielawski był do jesieni 2018 roku burmistrzem Wasilkowa. Przegrał w drugiej turze głosowania. Jedyny kandydat na prezesa stacji pracował w niej przez 18 lat. Był dziennikarzem, a następnie prezesem rozgłośni. Pożegnał się z Radiem Białystok w 2010 w związku ze startem w wyborach samorządowych. W lutym 2019 roku Bielawski wrócił do Radia Białystok, gdzie został dyrektorem programowym. Białostocka „Gazeta Wyborcza” pisze, że przed laty za prezesury Bielawskiego w białostockiej rozgłośni pracowała Agnieszka Kamińska, obecna prezes Polskiego Radia.

Przewodniczący Czabański do rady nadzorczej Radia Białystok zgłosił kandydatury Marka Bobela (starostę siemiatyckiego), Romualda Łanczkowskiego (wiceprzewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego) i Jana K. Orłowskiego. Wszyscy zasiadali w radzie nadzorczej Radia Białystok już wcześniej.

Do rady nadzorczej Radia Gdańsk szef RMN zgłosił Piotra Gierszewskiego (radnego PiS), Krystynę Kmiecik-Baran i Jana Krefta (medioznawcę). Trójka kandydatów już wcześniej zasiadała w tym gremium. Do rady nadzorczej Radia Szczecin Czabański zaproponował Janusza Jagielskiego (działacza PiS-u), Edwarda Kosmala i Krzysztofa Kozłowskiego. Wszystkie osoby już zasiadały w RN rozgłośni. Do rady nadzorczej Radia Łódź Czabański zgłosił Dominika Hamrina, Ryszarda Krycha i Kacpra Sakowicza. W poprzedniej kadencji w tym gremium zasiadał tylko Krych. Do rady nadzorczej Radia Poznań zgłoszono kandydatury Michała Króla, Ryszarda Stryjskiego i Marcina Zarzeckiego (prezesa Polskiej Fundacji Narodowej, byłego szefa Radia Poznań).

Bez większych zmian personalnych w Polskim Radiu

Podczas poprzednich posiedzeń RMN wybierała na kolejne kadencje prezesów rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i większość członków rad nadzorczych. Tak stało się w przypadku Radia Kielce, Radia Rzeszów, Radia Zachód, Radia Lublin i Radia Katowice. Do nieznacznych zmian doszło natomiast w radach nadzorczych Radia Olsztyn i Radia Wrocław. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Rada Mediów Narodowych wybrała Agnieszkę Kamińską na prezesa Polskiego Radia. Była jedyną kandydatką na to stanowisko. Kamińska pełni rolę jednoosobowego zarządu od stycznia 2020 roku. Podczas posiedzenia Kamińska miała chwalić się sukcesami.

- Nie są mi znane sukcesy pani prezes Agnieszki Kamińskiej. Polskie Radio jest w zapaści, a jedną z osób, które są temu winne jest właśnie pani prezes. To zła wiadomość dla słuchaczy Polskiego Radia. Dziś RMN wzięła na siebie winę za fatalne wyniki w Polskim Radiu - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia Marek Suski, zarazem wiceszef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Z badania Radio Track wynika, że od października ub.r. do marca br. Radio Białystok miało 8,8 proc. udziału w rynku.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych zmieni prezesa Radia Białystok

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kosmiczna Mamba
Kolejny pisowsiec musi się nachapac i wyciągnąć kasę z koryta. A dla Polaczków wzrost podatków.
odpowiedź
User
Rumburak
Widocznie PR Białystok ma za dużą słuchalność i jej obniżenie pewnie będzie zadaniem nowego prezesa.
odpowiedź
User
AS
Ręka rękę myje, dojna zmiana, rodzina na swoim. Obrzydliwe!
odpowiedź