SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Radiu Nowy Świat powstała powieść z udziałem słuchaczy. Twórcami Andrus i Zimiński

Na antenie Radia Nowy Świat zakończył się cykl odcinków powieści kryminalnej, tworzonej przez Artura Andrusa i Wojciecha Zimińskiego, a czytanej przez Jerzego Stuhra. Tym samym powstała powieść radiowa, a dodatkowy odcinek został napisany przy wsparciu słuchaczy.

Wojciech Zimiński i Artur Andrus, fot. RNŚWojciech Zimiński i Artur Andrus, fot. RNŚ

Premiera powieści odbyła się 9 stycznia, każdy kolejny odcinek pojawiał się co tydzień w czwartek przed godz. 13. Ostatni - bonusowy został napisany przy udziale słuchaczy - mieli oni wybrać dwa słowa, które musiały zostać wykorzystane przez twórców. Ostatni odcinek twórcy - Artur Andrus i Wojciech Zimiński - przeczytali na antenie osobiście.

- Radio Nowy Świat to radio tworzone dla, ale również ze słuchaczami. Chcemy być jak najbliżej nich, chcemy iść w stronę interaktywnego medium - tłumaczy redaktor naczelna stacji, Magda Jethon. - Jako radio społecznościowe jesteśmy pomiędzy schematami standardowych platform, a tymi zupełnie nowymi, powstającymi dziś najczęściej w ścisłym powiązaniu z mediami społecznościowymi albo w ogóle powstającymi tylko na nich - jak influencerzy na Instagramie. My jesteśmy medium klasycznym, radiowym, ale działającym na zupełnie nowych zasadach - czyli w ścisłym porozumieniu z odbiorcami. W tę stronę chcemy iść – zaznacza.

„A koń w galopie nie śpiewa” to humorystyczna, dość absurdalna opowieść o pracowniku ogrodu botanicznego Kazimierzu Kortuniu, przypadkowo uwikłanym w morderczy suspens, który samodzielnie próbuje rozwiązać.

Każdy rozdział był przez jednego autora i kończył się tak, by ten drugi miał kłopot z rozwinięciem fabuły z zachowaniem logicznego biegu opowieści.

Jak zapewnia Zimiński: - Jedyne, co ustaliliśmy to fakt, że mamy bohatera, ale jego cechy, zachowania, decyzje to fabuła wymyślana przez każdego z nas na bieżąco. I kiedy czytaliśmy odcinek napisany przez drugiego, to zawsze było spore zaskoczenie i wysoka poprzeczka do wybrnięcia z „zasadzki” postawionej przez współautora - tłumaczy.

Współpraca ze słuchaczami

Na antenie pojawiały się już formy współtworzone ze słuchaczami - cykl "Między nami patronami", dotyczy tylko i wyłącznie słuchaczy stacji. Do tej pory powstały również piosenki śpiewane m.in. przez Joannę Kołaczkowską, do której tekst napisał Artur Andrus ze słów przysłanych przez słuchaczy.

- Informacja zwrotna od słuchaczy w nowych mediach, tych internetowych, jest znacznie szybsza niż w tych klasycznych, w których np. Facebook jest tylko dodatkiem. U nas, na przykład zamknięta grupa słuchaczy, to często centrum wydarzeń. To tu odbywają się wielkie dyskusje. A my chcemy w nich uczestniczyć jak to tylko możliwe. Nie tworzymy tego radia sami, tworzymy je razem – podkreśla Jethon.

Radio Nowy Świat od początku działalności utrzymuje się z wpłat od patronów. Za pośrednictwem Patronite.pl do tej pory wpłacili oni ponad 8,24 mln zł. Miesięcznie gotowych wspierać inicjatywę jest ponad 31,6 tys. osób kwotą ponad 668 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: W Radiu Nowy Świat powstała powieść z udziałem słuchaczy. Twórcami Andrus i Zimiński

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Niby artykuł o radiu, a ilustrujecie je zdjęciem studia TVN24.
odpowiedź
User
WoB
Wirtualny obciach w tradycyjnych mediach zwany ‚krypciochą’.
odpowiedź
User
Bardzo lubię pana Wojtka
Ktoś w końcu powinien powiedzieć młodemu Mannowi, że nie nadaje się do pracy w radiu. Przez jego poczucie humoru, piątkowych poranków NIE DA SIĘ SŁUCHAĆ !
odpowiedź