SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Woś szykuje film o Edwardzie Gierku, premiera planowana na 2021 rok

Dziennikarz ekonomiczny Rafał Woś napisał scenariusz do filmu o Edwardzie Gierku. Zdjęcia miały zacząć się późną wiosną, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. - Ruszą możliwie szybko - zapewnia Woś. Producentem filmu jest Global Studio, dystrybutorem będzie Mówi Serwis. Film ma wejść na ekrany kin w 2021 roku.

Rafał WośArticle

Edward Gierek był pochodzącym z Zagłębia Dąbrowskiego partyjnym działaczem czasów PRL-u, w latach 1970-1980 jako pierwszy sekretarz KC PZPR i rządził krajem. Okres ten, nazywany dekadą gierkowską, charakteryzował się wzrostem inwestycji i poziomu życia, ale kosztem zadłużania Polski za granicą. W konsekwencji rządy Gierka zakończyły się głębokim kryzysem w latach 80.

- To będzie pierwsza, zakrojona na tak szeroką skalę filmowa opowieść o tej absolutnie kluczowej postaci współczesnej historii Polski. Postaci, która - mimo upływu lat - wciąż jest ważnym punktem odniesienia i wywołuje olbrzymie emocje - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Woś.

Film nosi roboczy tytuł „Gierek”. Jego producentem i pomysłodawcą jest Global Studio, a wyreżyserują bracia Michał i Wojciech Węgrzynowie. - Nad scenariuszem pracowaliśmy wspólnie m.in. z Michałem Kalickim. Obsady aktorskiej nie możemy jeszcze ujawnić, ale zaręczam, że będzie ona niebanalna i absolutnie pierwszoligowa.

Produkcja filmu „Gierek” ma być finansowana z pieniędzy pozyskanych od prywatnych inwestorów. - To model trudny, bo wymagający osiągania dobrych wyników kinowych, ale dający niezależność od nacisków polityczno-towarzysko-branżowych. A to kluczowe w przypadku filmu na tak ważny temat, jak postać Edwarda Gierka - komentuje Rafał Woś. Jak się dowiadujemy, producent nie może w tej chwili zdradzić ani całościowego budżetu filmu, ani tego, z kim prowadzi rozmowy o finansowaniu. Pandemia koronawirusa zamroziła prace nad produkcją, które ponownie ruszą dopiero najprawdopodobniej pod koniec maja.

Współpraca Rafała Wosia z branżą filmową rozpoczęła się w 2019 roku od filmu „Proceder”. - W przypadku tej produkcji pomogłem mocniej osadzić scenariusz w realiach społeczno-politycznych polskiej transformacji - mówi nam dziennikarz. - Oprócz „Gierka” mam w planach dwa kolejne filmy. Jesienią tego roku do kin wejdzie „Krime Story - Love Story”, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami komedia sensacyjna. Grają w niej m. in. Michał Koterski, Wiktoria Gąsiewska i Cezary Łukaszewicz. Prócz tego pracuję nad kolejnym scenariuszem. Tym razem do międzynarodowej produkcji pt. „Zabić Bogatych” - według powieści Michała Wojciechowicza - zapowiada.

Rafał Woś jako dziennikarz specjalizuje się w tematyce ekonomicznej. Od jesieni 2018 roku jest związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, pisze też felietony do „Super Expressu” i „Dziennika Gazety Prawnej”. W latach 2015-2018 pracował w „Polityce”, a wcześniej m.in. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Napisał kilka książek publicystycznych, niedawno ukazała się „Zimna trzydziestoletnia”. W grudniu 2019 roku zdobył tytuł Dziennikarza Ekonomicznego Roku w Konkursie m. Władysława Grabskiego. W uzasadnieniu napisano, że to nagroda „za całokształt pracy dziennikarskiej, umiejętność prezentowania w interesujący sposób skomplikowanych zagadnień ekonomicznych oraz doskonały warsztat”.

Dołącz do dyskusji: Rafał Woś szykuje film o Edwardzie Gierku, premiera planowana na 2021 rok

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gorol
Nie że Śląska, ale z Zagłębia. Dąbrowskiego. Mam nadzieję, że twórca rozróżnia te subtelności, bo dla WM to bez znaczenia.
odpowiedź
User
TS
Jak zaczyna od błędu, skąd Gierek pochodził, to fantastycznie się ten panegiryk zaczyna
odpowiedź
User
KomunoWróc
Czy to będzie science-fiction?
odpowiedź