SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przychody Rainbow Tours w drugim kwartale br. zmalały o 98 proc. 14,9 mln zł półrocznej straty

Według wstępnych danych w drugim kwartale br. skonsolidowane przychody sprzedażowe biura podróży Rainbow Tours wyniosły 7,4 mln zł, co wobec 416,06 mln zł rok wcześniej oznacza spadek o 98,2 proc. W całym zeszłym półroczu firma miała 9,15 mln zł straty EBITDA i 14,92 mln zł straty netto.

Article

W piątek notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy Rainbow Tours podało wstępne wyniki za całą pierwszą połowę br. Skonsolidowane przychody sprzedażowe firmy wyniosły 281,22 mln zł, wobec 662,08 mln zł rok wcześniej.

Ponieważ w pierwszym kwartale br. przychody wyniosły 273,82 mln zł, na drugi kwartał br. przypada jedynie 7,4 mln zł. W drugim kwartale ub.r. wpływy firmy wyniosły 416,06 mln zł, tym samym rok do roku skurczyły się o 98,2 proc.

Skonsolidowany wynik EBITDA Rainbow Tours w pierwszym półroczu br. poszedł w dół z 16,28 mln zł zysku do 9,15 mln zł straty, a wynik netto - z 4,45 mln zł zysku do 14,92 mln zł straty.

Rainbow Tours nie raportuje już comiesięcznych wyników

Wyniki Rainbow Tours z drugiego kwartału pokazują, jak mocno epidemia koronawirusa uderzyła w turystykę międzynarodową. Firma w drugiej połowie maja zawiesiła podawanie co miesiąc swoich danych sprzedażowych.

- Odwołanie i zawieszenie publikacji przedmiotowych raportów bieżących jest konsekwencją wpływu pandemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na prowadzoną przez Spółkę działalność. Obecnie od dnia wprowadzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV spółka Rainbow Tours S.A. zawiesiła wykonywanie imprez turystycznych, co w konsekwencji w praktyce prowadzi do niegenerowania przychodów ze sprzedaży - uzasadniono.

Rainbow Tours zaznaczyło wtedy, że w związku z mocnym ograniczeniem podróży międzynarodowych notuje niewielki poziom rezerwacji na okres Zima 2020/2021. - Rolą informowania o przedsprzedaży oferty Spółki było wypełnienie wielomiesięcznej luki informacyjnej pomiędzy momentem zawarcia transakcji sprzedaży, a faktycznym momentem wykazania przychodów ze sprzedaży, co obecnych warunkach jest bezprzedmiotowe - dodało.

Na początku maja biuro podróży zaczęło już przedsprzedaż swojej oferty Lato 2021, kusząc dodatkowymi promocjami przy rezerwacji do końca czerwca.

Dopiero pod koniec czerwca firma upubliczniła swój raport finansowy za cały ub.r. Kilka dni wcześniej poinformowała o dokonaniu odpisów aktualizacyjnych w wysokości 9,27 mln zł. Zaznaczyła, że odpisy dotyczą „należności ze sprzedaży usług Spółki wobec kontrahentów, wobec których ogłoszono upadłość oraz odpisów aktualizujących wartość należności z tytułu zaliczek wypłaconych na poczet świadczenia przez kontrahentów usług, głównie hotelowo-destynacyjnych, tj. należności, co do których istnieje potencjalne wysokie prawdopodobieństwo nieściągalności”. Ponadto dokonała korekt obciążających jej wynik o 3,88 mln zł.

W piątek na koniec sesji kurs Rainbow Tours wynosił 12,40 zł. Jeszcze w drugiej połowie lutego był na pułapie 35 zł, a w połowie marca obsunął się do nawet 6 zł. Przy obecnej cenie kapitalizacja firmy wynosi 180,4 mln zł.

Przychody Wakacje.pl też ponad 90 proc. w dół

Spadek przychodów podobnego rzędu co Rainbow Tours zanotowały w drugim kwartale br. Wakacje.pl należące do Wirtualnej Polski, a oprócz platformy internetowej kontrolujące stacjonarne sieci biur podróży Wakacyjny Świat i My Travel. Duże zwolnienia w firmie przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia.

Prezes Wirtualnej Polski Jacek Świderski pod koniec sierpnia przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że w drugim kwartale br. przychody Wakacje.pl zmalały rok do roku o ponad 90 proc. - Zwracaliśmy wpłaty wszystkim klientom, którzy nie mogli wylecieć. Większość strat Wakacje.pl za ten rok, spowodowanych zwrotami dla klientów, została już rozpoznana w drugim kwartale - opisał.

- Odkąd zniesiono zakaz lotów i kwarantannę na powrocie z wielu turystycznych destynacji to sytuacja zaczęła się poprawiać i tak jest obecnie. Do normalności jednak wciąż daleko. Dopóki nie będzie szczepionki, to turystyka zagraniczna nie wróci do wcześniejszych poziomów - prognozował Świderski.

W sprawozdaniu Wirtualnej Polski dodano, że „częściowe wznowienie zagranicznego ruch turystycznego nastąpiło dopiero w lipcu 2020 roku, jednak zgodnie z przewidywaniami, generowane przychody utrzymały się na poziomie kilkadziesiąt procent niższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zgodnie z trendami obserwowanymi na całym rynku”. - Jednakże, otwieranie się kolejnych krajów na ruch turystyczny, w szczególności kluczowych kierunków takich jak Turcja i Egipt, daje potencjał na poprawę wyników tej części działalności Grupy - zaznaczono.

Dołącz do dyskusji: Przychody Rainbow Tours w drugim kwartale br. zmalały o 98 proc. 14,9 mln zł półrocznej straty

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl