SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RMF FM apeluje o przedłużenie koncesji TVN24. "Nie możemy milczeć, kiedy los setek koleżanek i kolegów jest zależny od niezrozumiałych decyzji"

Radio RMF FM zwraca się do instytucji państwa o przedłużenie koncesji TVN24. W stanowisku zaznacza, że wobec stacji „nie są kierowane merytoryczne zastrzeżenia, a dziennikarze tej telewizji swoją pracę wykonują zgodnie z sumieniem i dziennikarską rzetelnością”.

RMF FM w opublikowanym we wtorek stanowisku przypomina, że przed 20 laty zmuszone było zwolnić prawie 200 osób z powodu nagłej zmiany warunków koncesji, które skutkowały zamknięciem lokalnych oddziałów. „Dlatego dziś zwracamy się z apelem do właściwych instytucji państwowych o przedłużenie koncesji stacji TVN24” - zaznacza w stanowisku radio (pod tekstem nie ma imiennych podpisów - przyp. red.) przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

RMF zwraca uwagę, że „wobec TVN24 nie są kierowane merytoryczne zastrzeżenia, a dziennikarze tej telewizji swoją pracę wykonują zgodnie z sumieniem i dziennikarską rzetelnością”. RMF przypomina, że „dzięki sumiennej pracy dziennikarzy” TVN24 ujawniano nieprawidłowości, co pomagało w eliminacji patologii czy błędów.

Zdaniem rozgłośni, „próby podjęcia przez rządzących zmiany prawa dotyczącego trwającej procedury odnowienia koncesji dla jakiegokolwiek nadawcy” są „niedopuszczalne i bezprawne”

„W ten sposób będzie niszczona wolność mediów w naszym kraju”

W stanowisku podkreślono, że „sytuacja, w której znalazła się stacja TVN24, może prowadzić do wniosku, że w ten sposób będzie niszczona wolność mediów w naszym kraju”. „Nie możemy milczeć kiedy los setek koleżanek i kolegów jest zależny od niezrozumiałych decyzji, które nie zapadają w myśl obowiązującego prawa Przypominamy, że wolność prasy jest jednym z fundamentów demokracji, a próby jej ograniczania uderzają w dobro ogółu” - dodano w stanowisku.

Radio zaznacza, że rolą mediów jest informowanie oraz wspieranie odbiorców. „To właśnie robimy i chcemy robić nadal w sposób nieskrępowany niczym poza znanym, stabilnym i realizującym wartości demokratyczne prawem. Chcemy, by taką sama możliwość mieli nasi koledzy ze stacji TVN24 i wszystkich innych redakcji w Polsce” - kończy.

30 lipca projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji przyjęła wraz z poprawkami sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Przeciwko zaproponowanym przez PiS zmianom protestują Amerykanie. W zeszłym tygodniu najpierw grupa tamtejszych senatorów, a później kongresmenów ostrzegła Polskę przed ograniczaniem wolności mediów. "To prawo, jeśli zostanie przyjęte, stanowiłoby dyskryminację przeciwko spółkom spoza UE i prawdopodobnie zmusiło do wyjścia z Polski ważnego inwestora z USA zatrudniającego kilka tysięcy osób" - oświadczyli amerykańscy senatorowie. "Jakakolwiek decyzja, by wcielić to prawo w życie może mieć negatywne konsekwencje dla obronnych, biznesowych i handlowych relacji" - dodali, apelując do Warszawy o zastanowienie się przed działaniem mogącym mieć wpływ na relacje USA i Polski.

Czytaj też: TVN24 z niderlandzką koncesją? „Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze”

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) odnosząc się w zeszłym tygodniu do listu senatorów, zapewnił, że projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN. "Nie mamy zamiaru uszczuplać amerykańskich interesów" - dodał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się w wywiadzie dla PAP do zaproponowanej przez Porozumienie Jarosława Gowina poprawki do projektu, zgodnie z którą właścicielami mediów w Polsce mogłyby być podmioty z państw OECD, ocenił, że to pomysł śmieszny. "Ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne. Wreszcie pamiętajmy, że do OECD aspiruje Rosja, a z czasem może i Chiny" - zaznaczył.

Podczas wtorkowej debaty w Senacie eksperci krytykowali nowelizację.

KRRiT nadal niezdecydowana ws. koncesji dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi postępowanie w sprawie koncesji dla TVN24 od 17 miesięcy, czyli rekordowo długo. W KRRiT zasiadają: Witold Kołodziejski (przewodniczący, wybrany przez Sejm), Teresa Bochwic (wybrana przez Senat), Janusz Kawecki (wybrany przez prezydenta), Andrzej Sabatowski (wybrany przez prezydenta) i Elżbieta Więcławska-Sauk (wybrana przez Sejm).

W drugiej połowie lipca na posiedzeniu KRRiT w głosowaniach odpowiedniej większości nie zyskały ani wniosek o przedłużenie koncesji TVN24, ani o nieprzedłużenie tej koncesji. Obecna koncesja TVN24, na emisję satelitarną, wygaśnie 26 września.

TVN24 jest najpopularniejszym kanałem informacyjnym w Polsce: wg. danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia widownia minutowa stacji wynosiła 307 820 osób, a udział w rynku oglądalności - 4,78 proc. (o 7,36 proc. mniej niż rok wcześniej).


STANOWISKO RADIA RMF FM W SPRAWIE PRZEDŁUŻENIA KONCESJI TVN24


20 lat temu byliśmy zmuszeni zwolnić prawie 200 osób. Powodem była nagła zmiana warunków koncesji , wymuszająca na nas zamkniecie lokalnych oddziałów. Dlatego dziś zwracamy się z apelem  do właściwych instytucji państwowych o przedłużenie koncesji stacji TVN24.  

Zapisana w art. 14 Konstytucji zasada wolności prasy ("Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.") nie dopuszcza możliwości ingerencji politycznej w działania mediów, które dotychczas cały czas pracowały zgodnie z prawem.

Zwracamy uwagę, że wobec TVN24 nie są kierowane merytoryczne zastrzeżenia, a dziennikarze tej telewizji swoją pracę wykonują zgodnie z sumieniem i dziennikarską rzetelnością.

Próby podjęcia przez rządzących zmiany prawa dotyczącego trwającej procedury odnowienia koncesji dla jakiegokolwiek nadawcy uznajemy za niedopuszczalne i bezprawne.  Zwracamy uwagę, że to oczywista zmiana reguł w czasie już trwającego procesu.

Sytuacja, w której znalazła się stacja TVN24, może prowadzić do wniosku, że w ten sposób będzie niszczona wolność mediów w naszym kraju.

Przypominamy, że stacja TVN24 działa na rynku od 20 lat. W tym czasie dziennikarze tej telewizji dostarczali najistotniejszych informacji, byli z mieszkańcami naszego kraju w najtrudniejszych momentach historii i wielokrotnie im pomagali. Dzięki sumiennej pracy dziennikarzy obywatele otrzymywali rzetelne wiadomości, a ujawnione przez reporterów TVN24  nieprawidłowości  pomogły wyeliminować  patologie i błędy w systemach prawnych.

Solidaryzujemy się z dziennikarzami TVN24 i ich rodzinami, którzy stanęli przed wizją utraty pracy. Nie możemy milczeć kiedy los setek koleżanek i kolegów jest zależny od niezrozumiałych  decyzji, które nie zapadają w myśl obowiązującego prawa.   

Przypominamy, że wolność prasy jest jednym z fundamentów demokracji, a próby jej ograniczania uderzają w dobro ogółu.  

Naszą zawodową rolą jest rzetelne informowanie odbiorców, wspieranie i pomaganie im w trudnych chwilach. To właśnie robimy, i chcemy robić nadal w sposób nieskrępowany niczym poza znanym, stabilnym i realizującym wartości demokratyczne prawem.

Chcemy, by taką sama możliwość mieli nasi koledzy ze stacji TVN24 i wszystkich innych redakcji w Polsce.

Dołącz do dyskusji: RMF FM apeluje o przedłużenie koncesji TVN24. "Nie możemy milczeć, kiedy los setek koleżanek i kolegów jest zależny od niezrozumiałych decyzji"

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kiel
TVN tez w protestach nie pomaga, nawet na kilka godzin nie pokazali czarnej planszy...
odpowiedź
User
Pedro
Brawo RMF. W przeciwieństwie do Polsatu macie cojones.
odpowiedź
User
Mat
A co z polsatem , może wsparł by kolegów z tvn
odpowiedź