SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tweet publicysty Polskiego Radia o „odstrzeleniu Tuska” trafi do prokuratury

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że składa zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Roberta Tekielego, publicystę związanego m.in. z Polskim Radiem i „Gazetą Polską”. Chodzi o wpis twitterowy Tekielego o "odstrzeleniu Tuska na 3 miesiące przed wyborami". Publicysta uważa, że jego tweet publikowany jest w oderwaniu od kontekstu, co „wypacza jego sens”.

Robert Tekieli, fot. Polskie Radio Article

Tekieli kilka dni temu na Twitterze napisał, iż „dla PiS najlepszym rozwiązaniem byłoby odstrzelenie Tuska na 3 miesiące przed wyborami”. Zaznaczył, że „chodzi o wymienienie lidera”. Był to komentarz do innego wpisu, omawiającego niedawną wpadkę Donalda Tuska na antenie TVN24.

Wpis Tekielego niemal od razu wzbudził oburzenie komentujących, którzy zwracali uwagę na jego niestosowność i dwuznaczność. Publicysta bronił się pisząc, iż „tylko w mózgach chorych można traktować to niemetaforycznie”. Potem jednak przyznał: - Intencja była inna, ale brzmienie tłita bezsensowne. Przyznaję się do niemądrego brzmienia tłita.

OMZRiK: popełnienie przestępstwa przez Roberta T.

W środę Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, iż w sprawie twitterowego wpisu publicysty składa doniesienie do prokuratury „o popełnieniu przestępstwa przez Roberta T.  który publicznie nawoływał do zamordowania Donalda Tuska”. - Będziemy stawać w obronie każdej osoby zaszczuwanej w taki sposób przez osoby związane z władzą – zapewniają członkowie Ośrodka.

Na facebookowym profilu OMZRiK można w kontekście zawiadomienia przeczytać: - Robert Tekieli teraz gorączkowo tłumaczy się, że nie chodziło mu o zabicie lidera KO. Dlaczego więc użył takiego doboru słów? Czy nie jest świadomy, że twardy elektorat już i tak jest zmanipulowany do tego stopnia, że obwinia polityka opozycji za wszystko, z inflacją i zatruciem Odry włącznie?

Tekieli: sprzeciwiam się przemocy

Publicysta dzień wcześniej, późnym wieczorem zamieścił w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym wyjaśnia okoliczności zamieszczenia niedzielnego tweeta, a także przekonuje: „Sens tego jednozdaniowego komentarza jest oczywisty. Dla PiS najlepszym scenariuszem jest zamiana przez opozycję Tuska na innego lidera na krótko przed wyborami”.

Stwierdza też, iż sens ten jest do uchwycenia wyłącznie w zestawieniu z komentowanym wpisem. „Rozpowszechnianie komentarza pozbawionego komentowanej treści – co wypacza jego sens – jest w tym wypadku cyniczną manipulacją” – pisze Tekieli, dodając, iż sprzeciwia się przemocy i każdej formie manipulacji.

 

Kim jest Robert Tekieli

Robert Tekieli jest związany z Polskim Radiem od kilku lat. Od marca do października 2018 roku był wicedyrektorem radiowej Jedynki, a od maja 2017 do marca 2018 roku wiceszefem Polskiego Radia 24. Na antenie Polskiego Radia 24, prowadził kilka audycji publicystycznych i społecznych (m.in. „Wojna cywilizacji”), obecnie jest gospodarzem programu „PRL - historia prawdziwa”.

Od połowy 2016 roku przez kilka miesięcy prowadził w TVP Warszawa autorski program „Tekieli. Krótki przewodnik po duszy” (szefem stacji był wówczas Jacek Sobala, były prezes Polskiego Radia). Tekieli od lat jest felietonistą „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, a w połowie 2020 roku zaczął regularnie pisać do tygodnika „Sieci”.

Wcześniej był m.in. zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon” (ukazującego się krótko w 2005 roku), członkiem rady programowej Telewizji Polskiej (w latach 1998-2005) i dyrektorem programowym Radia Józef (w latach 2001-2003). Jest współzałożycielem wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu literacko-kulturalnego „Brulion”.

Dołącz do dyskusji: Tweet publicysty Polskiego Radia o „odstrzeleniu Tuska” trafi do prokuratury

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl