SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie wartość rynku wolnych strzelców w pandemii. Przekroczy 12 mld zł

Pandemia przyspieszyła przechodzenie na model pracy zdalnej, a to spowoduje, że w tym roku wartość rynku freelancingu w Polsce urośnie o blisko 30 proc. - wyniesie 12,16 mld zł. A sama liczba freelancerów zwiększy się o 15 proc. - do 517 tys.

fot. Unsplash.comfot. Unsplash.com

Tak wynika z najnowszego raportu „Freelancing w Polsce i na świecie w 2020”, który został w październiku br. przygotowany przez platformę Useme.

Jak podają jego autorzy, w USA liczba freelancerów przekroczyła już 57 milionów osób i zarobili oni blisko bilion dolarów, podczas gdy wartość całego globalnego rynku wyniosła w 2019 r. 2,8 biliona dolarów. Według analityków rynku, w bieżącym roku, te liczby zwiększą się co najmniej o 1/5.

Z globalnych badań, przeprowadzonych w 2020 r. na próbie ponad 7 tysięcy freelancerów z ponad 150 krajów wynika, że młodsze generacje, takie jak pokolenie Z czy millenialsi, stanowią zdecydowaną większość dzisiejszych wolnych strzelców na świecie.

Z raportu wynika, że także w naszym kraju rynek freelancerów rośnie dynamicznie, zarówno pod kątem wartości, jak i liczby wolnych strzelców.

Wartość całego rynku freelancingu w Polsce zwiększy się w 2020 roku o 28 proc. i urośnie do poziomu 12,16 mld zł. Z kolei liczba freelancerów zwiększy się w Polsce w tym roku o 15 proc. do 517 tys., z czego połowa z nich świadczy usługi online.

-  Na tym rynku zachodzą duże zmiany, które kształtowane są zarówno przez globalne czynniki, np. przechodzenie na model pracy zdalnej, jak i lokalne, np. profesjonalizacja sektora. W tym roku, doszedł jeszcze jeden, którego w zeszłym roku nikt nie brał pod uwagę – pandemia. Covid-19 przyczynił się do upowszechnienia pracy w modelu zdalnym, choć także wprowadził komplikacje na tym rynku - tłumaczy Przemysław Głośny, prezes Useme.com.  

Jak pokazuje raport wielu freelancerów spodziewa się, że pandemia odciśnie swoje piętno na rynku wolnych strzelców w Polsce. Aż 64 proc. respondentów już deklaruje, że sytuacja w branży uległa pogorszeniu lub znaczącemu pogorszeniu. Dla 58 proc. wolnych strzelców zmniejszyła się liczba zleceń czy ogólnie pracy. Jedynie dla 28 proc. z nich stwierdza, że sytuacja pozostała bez zmian.

Kim jest polski freelancer w 2020 roku?

Useme analizy polskiego rynku freelancerów przeprowadza od 2014 roku. Z tegorocznego badania wynika, że zdecydowanie najpopularniejszą branżą jest wśród freelancerów copywriting i social media – zlecenia z tej dziedziny realizuje 27,9 proc. ankietowanych. Kolejne miejsca zajmują grafika komputerowa, w tym również grafika 3D, którą zajmuje się 17,8 proc. freelancerów oraz web design, rozumiany jako tworzenie stron www i sklepów online - 12,3 proc.

Mniejszą popularnością wśród freelancerów cieszą się fotografia, wideo i animacja (9 proc.), programowanie i IT (8,1 proc.) oraz tłumaczenia (również 8,1 proc.). 7,2 proc. ankietowanych realizuje zlecenia w kategoriach niewymienionych w zestawieniu.

Prawie połowa (47,9 proc.) freelancerów znajduje się w przedziale wiekowym 25-34 lat. Wyraźnie obecne są również grupy osób wchodzących na rynek pracy (21,8 proc. freelancerów jest w wieku od 18 do 24 lat) oraz osób o większym stażu pracy (21,4 proc. badanych mieściło się w przedziale wiekowym 35-44 lat).

Badani freelancerzy na ogół żyją w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (35,1 proc.) oraz miastach liczących między 100 a 500 tysięcy mieszkańców (21,8 proc.).

Zarobki polskich freelancerów

Badania z ostatnich trzech lat pokazują wzrost wynagrodzeń wśród freelancerów. Grupa zarabiająca poniżej 1000 zł miesięcznie zmalała z 41,6 proc. w 2018 roku do 37,7 proc. w bieżącym roku. Podobna tendencja daje się zauważyć w grupie, która osiąga dochodu do 2000 zł.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/freelancerzy-zarobki-wybierane-branze-klienci-raport ##

Największe różnice zaszły w liczbie osób osiągających wyższe dochody. Grupa zarabiająca do 5000 zł zwiększyła się do 14,9 proc. (w porównaniu do 13 proc. w 2018 i 12,9 proc. w 2019), z kolei freelancerów zarabiających powyżej tego progu jest już 12,2 proc. (w porównaniu do 8,1 proc. i 8,8 proc. w ostatnich dwóch latach).

Największe dochody notują przedstawiciele branży IT i programowania. Zaraz po nich plasują się webmasterzy oraz specjaliści SEO i SEM. Za nimi są z kolei graficy komputerowi, twórcy video i animacji wraz z fotografami oraz tłumacze. Najmniej dochodowymi branżami są copywriting i wirtualna asystentura.

- Obszarem biznesu freelancerskiego, gdzie stawki wciąż dynamicznie rosną, pozostają szeroko rozumiane usługi IT i programowania. Choć i tu, z uwagi na rosnącą konkurencję ze strony automatycznych rozwiązań, np. generatorów stron www, znacznie zmalały wynagrodzenia za proste prace. Kilka lat temu koszt stworzenia takiej strony wynosił ok. 1000-1500 zł, obecnie jest to ok. 400 -500 zł. Mimo to, zarobki twórców stron rosną, bo dzięki automatom są w stanie stworzyć ich więcej, a popyt rośnie – uważa Przemysław Głośny z Useme.com.

Ile pracują polscy freelancerzy?

Trudno wskazać jeden „model czasowy” pracy freelancerów. 43,1 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na realizację zleceń poświęca mniej niż 4 godziny w ciągu dnia. 25,7 proc. ankietowanych na realizacji zleceń spędza od 4-6 godzin, kolejne 15,6 proc. potrzebuje na nie do 8 godzin. Freelancerzy stosunkowo rzadko pracują dłużej niż „etatowcy”: 10,5 proc. zadeklarowało, że spędza na pracy do 10 godzin, a tylko 5 proc. pracuje jeszcze dłużej.

W 2020 roku spadła liczba freelancerów, którzy decydowali się na wolne dni powyżej dwóch tygodni – obecnie wynosi ona 28,3 proc. Zwiększyła się z kolei liczba freelancerów odpoczywających na urlopach do dwóch tygodni – obecnie taką odpowiedź wybrało 48,8 proc. w porównaniu do wartości oscylujących wokół 35 proc. w latach poprzednich.

Z urlopów rezygnuje 22,9 proc. freelancerów, którzy nie wyjeżdżają nigdzie lub ograniczają się tylko do weekendowych wypadów za miasto.

Badanie rynku freelancerów w Polsce zostało zrealizowane z wykorzystaniem metody CAWI (Computer Assisted Web Interview) na przełomie maja i czerwca 2020 roku na dobranej losowo grupie 1076 respondentów.

Useme to największa w Europie Centralnej platforma pracy zdalnej oraz narzędzie do jej rozliczania. Dotychczas zarejestrowało się na niej ponad 100 tys. użytkowników, w tym ponad 75 tys. freelancerów i 25 tys. firm - zleceniodawców.

Dołącz do dyskusji: Rośnie wartość rynku wolnych strzelców w pandemii. Przekroczy 12 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl