SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odejście Ryszarda Pieńkowskiego z zarządu Infor PL to zmiana symboliczna (opinie)

Rezygnacja Ryszarda Pieńkowskiego z funkcji prezesa Infor PL i przejście do rady nadzorczej firmy należy odczytywać raczej jako gest symboliczny, kosmetykę, bez większego wpływu na rynek - oceniają eksperci dla Wirtualnemedia.pl.

Ryszard Pieńkowski, właściciel Infor PLArticle

Informację o ustąpieniu Ryszarda Pieńkowskiego ze stanowiska prezesa Infor PL podano w poniedziałek po południu.

- Planowałem przejście do rady nadzorczej już od dwóch lat, kiedy odkupiłem udziały w spółce Infor Biznes od Ringier Axel Springer i stałem się jej jedynym właścicielem. Intensywnie pracowałem z zespołem, by wprowadzić synergię między spółkami Grupy Infor PL. W rezultacie doprowadziłem do stabilnej sytuacji i teraz - w dobrej kondycji firmy - mogę przekazać stery, czyli zarządzanie operacyjne, moim menedżerom - uzasadnia Ryszard Pieńkowski.

- Jestem spokojny o przyszłość firmy, bo oddaję ją w dobre ręce - dodaje.

W komunikacie Infor PL zaznaczono, że Pieńkowski nadal będzie uczestniczył w tworzeniu strategii firmy, uruchamianiu nowych produktów i inwestycjach. Na co dzień dalej będzie obecny w firmie - bezpośrednio lub poprzez wideokonferencje

Pieńkowski jest założycielem i dotychczasowym szefem Grupy Infor, jest związany ze spółką od 32 lat.

Do Grupy Infor należą Infor Biznes - wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”, i spółka technologiczna Infor IT specjalizująca się w rozwiązaniach mobilnych.

Ewa Świstuniuk prezesem Infor PL

Zwolnioną przez Ryszarda Pieńkowskiego funkcję prezesa Infor PL przejmie Ewa Świstuniuk. W spółce pełni też funkcję dyrektor generalnej, jednocześnie jest prezesem Infor Biznes.

Prezesem Infor Biznes Świstuniuk została w 2010 roku, w zarządzie spółki jest od jej utworzenia w 2008 roku. Infor Biznes wydaje nie tylko„Dziennik Gazetę Prawną”, lecz także portale Gazetaprawna.pl, Dziennik.pl i Forsal.pl.

Zmiana ma charakter „czysto kosmetyczny”

Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media, ocenia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że zmiana ma charakter „czysto kosmetyczny”.

- Z pozycji właściciela Ryszard Pieńkowski nadal będzie mógł skutecznie zarządzać firmą. Takie wycofanie się z funkcji prezesa w wieku, w jakim się znajduje, jest najzupełniej normalne. Ja zresztą zrobiłem to jeszcze wcześniej - przypomina Benbenek.

- Moim zdaniem decyzja jest jednocześnie słuszna, jak i kosmetyczna. Ewa Świstuniuk i tak - według mojej oceny - już od dłuższego czasu kierowała wydawnictwem. Zatem zmiany będą zupełnie niezauważalne, jeżeli w ogóle jakieś zajdą. Trzeba założyć, że być może nie będzie ich wcale. Ryszard Pieńkowski może nadal mieć wpływ na to, co dzieje się w wydawnictwie i na kluczowe podejmowane tam decyzje.

„Linia programowa Infor PL będzie kontynuowana”

Podobnego zdania jest także Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i prezes Izby Wydawców Prasy. – Z jednej strony w przypadku wydawnictwa, które założył Pieńkowski, jego odejście to rewolucja. Z drugiej jednak strony od dawna był on za granicą, tak naprawdę nie pełnił funkcji - decyzje w firmie podejmowali menadżerowie - opisuje.

- W każdym razie to jest dobra decyzja. Jestem pewien, że linia programowa wydawnictwa narzucona przez Pieńkowskiego będzie kontynuowana, są ludzie w Inforze, którzy na pewno to pociągną. Czy coś się zmieni w wydawanej gazecie? Nie wiem, trudno spekulować. Może lekko zmieni się format „Dziennika Gazety Prawnej”, lecz o tym za wcześnie jeszcze mówić - zastanawia się Chrabota.

Medioznawca Maciej Mrozowski zwraca uwagę, że ustąpienie Ryszarda Pieńkowskiego ze stanowiska prezesa jest nie jest niczym nadzwyczajnym.

- Ludzie w zarządach spółek, także medialnych, bez przerwy się zmieniają. Wiadomym jest, że są złe czasy dla prasy drukowanej. Nie znam kulisów przejścia Ryszarda Pieńkowskiego do rady nadzorczej, lecz z doświadczenia wiem, że prezesi ustępują ze stanowisk najczęściej w dwóch przypadkach: gdy są do tego zmuszeni lub kiedy są bezradni i tracą motywację. W przypadku prasy długoterminowe strategie dzisiaj się nie sprawdzają, ale wiadomo na dzisiaj, że „media muszą zdobyć wiosnę”. Innymi słowy to jest dobry czas na zmiany w spółkach, które w wiosnę 2020 roku chcą wejść z impetem - komentuje.

Zdaniem Myśliwca  że zmiana prezesa Infor PL jest „na pewno bardzo ciekawa”, ale raczej symboliczna. - Ryszard Pieńkowski nadal będzie miał wpływ na wydawane przez siebie media. Trzeba pamiętać, że prezes generował sporo ruchu na rynku. Skoro jednak zrobił ten krok i ustąpił ze stanowiska, to nie sądzę, aby zechciał przestać kontrolować swoje zasoby. Raczej jednak bez zmiany dla rynku. Oddanie prezesury odczytuję bardziej jako symboliczny gest, zmianę, która utrzyma rynek w kształcie, jaki znamy - ocenia.

Grupa Infor PL ze wzrostem wpływów i zyskiem

Pieńkowski jest założycielem i dotychczasowym szefem Grupy Infor. Związany jest ze spółką od 32 lat. Do Grupy Infor należą Infor Biznes - wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”, i spółka technologiczna Infor IT specjalizująca się w rozwiązaniach mobilnych. Ewa Świstuniuk została prezesem spółki Infor Biznes w 2010 roku, w zarządzie spółki jest od jej utworzenia w 2008 roku. Infor Biznes wydaje nie tylko „Dziennik Gazetę Prawną”, lecz także portale Gazetaprawna.pl, Dziennik.pl i Forsa.pl.

Według sprawozdania w KRS w 2018 roku Infor Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej” i związanych z nim serwisów internetowych, zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 1,7 proc. do 59,48 mln zł. Wynik netto firmy zmalał z 1,87 mln zł zysku do 2,04 mln zł straty, głównie wskutek odpisania 6,41 mln zł należności od Ruchu. Spółka zatrudniała 124 pracowników.

Z kolei spółka Infor PL wydaje czasopisma branżowe dla księgowych („Monitor księgowego”, „Biuletyn VAT”, „Biuletyn Głównego Księgowego”, „Poradnik Gazety Prawnej”, „Rachunkowość budżetowa”, „Poradnik Rachunkowości Budżetowej”, „Gazeta Samorządu i Administracji”) oraz dla kadrowych („Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń”, „Serwis Prawno-Pracowniczy”, „Personel i Zarządzanie”) oraz serwisy internetowe (m.in. Infor.pl, Inforlex.pl, Inforfk.pl, Inforrb.pl).

Infor PL pozostałe 49 proc. udziałów Infor Biznes kupił wiosną 2018 roku.

Spółka Infor PL w 2018 roku zanotowała 49,49 mln zł przychodów i 3,09 mln zł zysku netto, wobec 47,85 mln zł przychodów i 213,8 tys. zł zysku netto rok wcześniej. Ryszard Pieńkowski ma prawie 100 proc. kapitału spółki, jej symboliczne dwie akcje z 4,7 mln należą do członków rady nadzorczej Miłosza Pieńkowskiego i Ilony Aleksandrowicz.

Z kolei spółka Infor IT w 2018 roku osiągnęła wzrost przychodów z 5,1 do 5,69 mln zł oraz spadek zysku netto z 603,2 do 307,7 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Odejście Ryszarda Pieńkowskiego z zarządu Infor PL to zmiana symboliczna (opinie)

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
(e)Artur
"Medioznawca Maciej Mrozowski: Nie wiem/nie znam, to się wypowiem" - panie Mrozowski, kto poznał osobiście Ryszarda Pieńkowskiego, ten wie, że ten człowiek nigdy nie traci motywacji! Gratulacje p. Ewo
odpowiedź
User
.
.
odpowiedź
User
Michał
Chyba dobry ruch bo jednak w tym wieku po tym czego się dokonało można spokojnie pójść na emeryturę. Ciekawi mnie co z portalem infor.pl bo ani on ładny ani tematy niezbyt ciekawe. Korzystanie z narzędzi też ryzykowne, bo u konkurencji inne dane
odpowiedź