SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Senatorowie z USA i Polski będą razem bronić TVN. „Grupa ruszy po Nowym Roku”

Senator Stanisław Gawłowski po przyjęciu przez Sejm ustawy nazywanej „Lex TVN” zaproponował, żeby powołać polsko-amerykańską grupę senacką, która zajmie się obroną demokracji. Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że pomysł spodobał się marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu i gremium zacznie pracę po Nowym Roku.

Article

W piątek w ekspresowym tempie Sejm odrzucił senackie weto wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Losy „Lex TVN” zależą od prezydenta Andrzeja Dudy, który ustawę może podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli przepisy wejdą w życie, to koncern Discovery będzie miał blisko pół roku na sprzedaż większościowego pakietu udziałów w TVN. Spółki spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą bowiem mogły kontrolować koncesjonowanej w Polsce stacji. Środowisko dziennikarskie i opozycja obawia się, że TVN trafi w ręce firmy lub fundacji bliskiej rządowi i utraci niezależność.

Propozycja Gawłowskiego

Do sprawy odniósł się na Twitterze opozycyjny senator Stanisław Gawłowski. Opublikował swój apel do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. - Jesteśmy świadkami bezprecedensowego ataku na fundament demokracji. Na wolność mediów. Przepchnięta chyłkiem z naruszeniem prawa ustawa zwana Lex TVN jest uderzeniem w niezależne od władzy media. W telewizję, która w sposób inny niż życzyliby sobie tego obecnie rządzący pokazuje rzeczywistość - napisał Gawłowski.

Dalej senator zwraca uwagę na to, że w czasie zagrożenia ze strony Rosji, przyjęte przez Sejm przepisy godzą w interesy naszego największego sojusznika, czyli Stanów Zjednoczonych. - Między innymi z tych powodów uprzejmie proszę o pilne powołanie polsko-amerykańskiej grupy senackiej do spraw obrony demokracji. Senat w Polsce i Senat w USA są naturalnymi partnerami. Brakuje jednak forum wymiany myśli i bieżących kontaktów, których efektem powinny być działania służące obronie demokracji w Polsce - postulował Gawłowski. Szef izby wyższej parlamentu polubił ten wpis.

Jak na propozycję zareagował marszałek Grodzki? - Marszałek zna ten pomysł. Dwa zdania zamieniliśmy i marszałek już wcześniej utrzymywał kontakty z niektórymi senatorami ze Stanów Zjednoczonych. On pozytywnie do tego się odnosi. To oczywiście wymaga także dyskusji na prezydium Senatu, co nastąpi zapewne w tym lub następnym tygodniu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl senator Gawłowski.

Zobacz także: Członek KRRiT mówi o „sprostowaniu decyzji koncesyjnej” w sprawie TVN24

Senatorowie z USA zainteresowani wolnością mediów w Polsce

Amerykańscy senatorowie po przyjęciu kontrowersyjnych przepisów skrytykowali je w specjalnym oświadczeniu. O Sprawie informował portal tvn24.pl.  - Jesteśmy poważnie zaniepokojeni przyjęciem przez polski parlament ustawy zakazującej podmiotom zagranicznym posiadania spółek medialnych pod pozorem powstrzymywania zagranicznych wpływów. Ograniczenia, jakie ustawa ta ma na celu nałożyć na spółki medialne, w tym TVN24 - największy niezależny kanał informacyjny i największą inwestycję amerykańską w Polsce, ograniczą ich zdolność do niezależnego funkcjonowania i przyczynią się do upadku wolności słowa w Polsce - napisali republikanin Jim Risch i demokratka Jeanne Shaheen.

Zdaniem Gawłowskiego takie głosy świadczą o tym, że nie trzeba będzie specjalnie szukać chętnych do zasiadania w polsko-amerykańskiej grupie. - Warto taką grupę złożoną z senatorów polskich i amerykańskich powołać, żeby wspólnie rozmawiała o demokracji, zasadach, wsparciu procesów demokratycznych w Polsce. Kontakty bilateralne można utrzymać w różny sposób. Od telekonferencji po spotkania bezpośrednie. Marszałek i senatorowie uczestniczą w różnych spotkaniach zagranicznych. W Senacie odbywają się spotkania z ważnymi przedstawicielami póki co instytucji europejskich. Ja jestem przekonany, że nawiązanie relacji bezpośrednich z najważniejszym polskim sojusznikiem, a są nim niewątpliwie Stany Zjednoczone, jest dobrym pomysłem. Senat sam nie prowadzi polityki zagranicznej, ale może współpracować ze swoim odpowiednikiem za oceanem – zauważył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Gawłowski. Kiedy polsko-amerykańska grupa rozpocznie pracę? – W moim przekonaniu po Nowym Roku powinna ruszyć - zdradza Gawłowski.
Kto może wejść do polsko-amerykańskiej grupy?

Senator Gawłowski nie chce wskazywać amerykańskich senatorów, którzy mogliby zasiąść w nowym gremium. - W Polsce senatorem, który jest wysokiej klasy specjalistą od relacji Polski z Ameryką jest Marcin Bosacki, bo był ambasadorem Polski w Kanadzie. Jako wiceminister spraw zagranicznych zajmował się też tamtą częścią świata. Senator Bogdan Klich jako minister obrony narodowej współpracował w ramach NATO ze Stanami Zjednoczonymi. Senatorów, którzy mają doświadczenie we współpracy z Ameryką jest kilku i to są naprawdę wysokiej klasy specjaliści. Trudno mi jest wypowiadać się za senatorów z USA. Zarówno Republikanie, jak i Demokraci mają bardzo jednoznaczne i podobne stanowisko w sprawie procesów, które obecnie dzieją się w Polsce. To stanowisko bardzo krytyczne dla obecnie rządzących - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Gawłowski.

Kilka dni temu do uderzających w Discovery przepisów odniósł się Dapartament Stanu USA. - Stany Zjednoczone są zaniepokojone przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm i zachęcają prezydenta Dudę do postąpienia zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami na temat wolności słowa - powiedziała w piątek wicerzeczniczka Departamentu Stanu USA Jalina Porter. Prezydent w połowie sierpnia zapewniał, że nie pozwoli na ograniczenie wolności słowa lub prawa do własności prywatnej. Współpracownicy głowy państwa zapowiedzieli, że w obecnej formie nie podpisze ustawy medialnej. W ostatnich tygodniach prezydent i jego otoczenie nie wypowiadają się aż tak jednoznacznie w sprawie TVN.

Dołącz do dyskusji: Senatorowie z USA i Polski będą razem bronić TVN. „Grupa ruszy po Nowym Roku”

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl