SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Shopee ma rok i 53 tys. sprzedawców z Polski. Jak chce podbić polski rynek?

Po roku działalności Shopee w Polsce, na platformie sprzedaje 53 tys. sprzedawców z Polski, a liczba kupujących dziennie to setki tysięcy. Firma, która zyskała rozgłoś dzięki budzącym różne emocje reklamom, planuje kolejne kampanie sprzedażowe, mające wzmocnić jej pozycję na polskim rynku. W najnowszej występuje Sławomir, pierwszy ambasador Shopee w Polsce.

Article

Wywodząca się z Singapuru platforma zakupowa Shopee zadebiutowała na polskim rynku rok temu. Głośno o niej zrobiło się jednak dopiero w kwietniu br., gdy ruszyła kampania reklamowa z wykorzystaniem przeróbki piosenki “Baby Shark” (powtarzane w oryginale słowa „doo doo doo doo doo doo” zastąpiono w spocie przez „zakupy-py-py-py". Reklama wielu irytowała, ale w ciągu zaledwie jednego dnia zanotowała 10 mln odsłon online i stała się wiralem z wieloma kreatywnymi adaptacjami.

Shopee co miesiąc organizuje kampanie sprzedażowe na tzw. "urodziny miesiąca", czyli dni takie jak 5 maja (to ją wspierała właśnie opisana wyżej reklama), 6 czerwca czy 7 lipca. W okresie przed tymi datami kupujący mogą liczyć na specjalne oferty i zniżki. - Takie kampanie wywodzą się z naszego rodzimego rynku, gdzie mają bardzo dobry odbiór - mówił na konferencji Michał Tykarski, business development director w Shopee.

Niedawno Shopee wystartowało z największą dotychczasową kampanią sprzedażową, 9.9 Dzień Super Zakupów. Towarzyszy jej muzyka gwiazdora rock polo Sławomira, pierwszego ambasadora marki Shopee w Polsce. Reklama z udziałem wykonawcy przeboju "Miłość w Zakopanem", emitowana od dwóch tygodni, ma już ponad 9 mln odsłon (we wszystkich kanałach, nie tylko na YouTube).

- Sławomir został ambasadorem Shopee, bo od lat angażuje i bawi Polaków, a jego zasięg zapewnia dotarcie do szerokiej grupy - mówił na konferencji Michał Dmoch, marketing campaigns lead w Shopee.

Kolejne kampanie sprzedażowe zaplanowane w październiku, listopadzie i grudniu. Poza "urodzinami miesiąca" Shopee planuje też specjalną ofertę na Black Friday.

W 2021 roku Shopee było najpopularniejszą aplikacją sprzedażową na świecie, zaś w Polsce w ciągu roku aplikacja została pobrana już ponad 7,5 miliona razy. Od początku wejścia na nasz rynek na platformie zarejestrowało się już ponad 53 tysiące polskich firm, które oferują na sprzedaż łącznie 15 mln produktów. Dla porównania Allegro ma 153 tys. polskich sprzedawców.

- Model biznesowy Shopee zakłada systematyczne budowanie sieci sprzedawców - co istotne, nie tylko z zagranicznych rynków, ale przede wszystkim firm lokalnych, działających na danym rynku. Misją Shopee jest wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, między innymi poprzez umożliwianie firmom bezproblemowego, prostego rozpoczęcia sprzedaży internetowej – mówi Michał Tykarski.

Kto kupuje na Shopee? Młodzi Polacy, ale i seniorzy

Pierwszym sprzedanym na Shopee.pl produktem w historii był chip led w cenie 9 zł. Obecnie dziennie w serwisie kupuje setki tysięcy osób. Większość użytkowników platformy nad Wisłą to osoby między 18. a 30. rokiem życia. Stale rośnie jednak liczba osób starszych, w wieku powyżej 50. roku życia. Chociaż najbardziej aktywni są kupujący z Warszawy, Krakowa i Wrocławia, to jednak coraz więcej zamówień spływa również od osób spoza dużych miast.

Co Polacy nabywają na Shopee? Przede wszystkim produkty, które wykorzystujemy na bieżąco. Jak mówił Tykarski, w obecnie trwającej kampanii sprzedażowej najpopularniejsze są papier toaletowy, płyny do prania, napoje bezalkoholowe, uchwyty do telefonów czy mopy. - Podczas trwającej kampanii 9.9 najlepsi sprzedawcy z kategorii FMCG zanotowali średnio 2-3-krotny wzrost liczby zamówień - podała firma. Jeden z lokalnych sprzedawców, współpracujących z Shopee od listopada ub.r., sprzedał w serwisie towary warte 2,1 mln zł.

Michał Tykarski pytany o całkowitą wartość sprzedaży przez polskich sprzedawców i kwotę inwestycji dokonanych dotąd przez Shopee w Polsce, zasłonił się tajemnicą firmy. - Jesteśmy spółką notowaną na giełdzie - tłumaczył. Nie podał też żadnych prognoz dotyczących jakiej liczby kupujących i sprzedających w Polsce firma spodziewa się za rok.

Shopee z biurem w Warszawie

Od maja w biurowcu Warsaw Unit w Warszawie działa polskie biuro Shopee, w którym pracują zespoły odpowiedzialne m.in. za marketing, produkt, finanse, business development czy HR. Firma nie podaje, ile osób zatrudnia w naszym kraju. - Większość osób to Polacy, część osób jest z Azji - mówił Tykarski.

Firma współpracuje obecnie z InPostem, DPD, Orlenem, co daje jej 40 tys. punktu odbioru zakupów. Nie ma planów tworzenia własnej sieci maszyn paczkowych ani budowania własnych magazynów.

Platforma Shopee działa od siedmiu lat, należy do singapurskiego koncernu Sea Limited. Działa w modelu podobnym jak Allegro czy Amazon: ma na platformie własny sklep, a także pozwala prowadzić sprzedaż zewnętrznym podmiotom. Obecnie poza Polską jest dostępna m.in. w kilku krajach azjatyckich (nie ma wśród nich Chin) oraz w Ameryce Południowej.

Dołącz do dyskusji: Shopee ma rok i 53 tys. sprzedawców z Polski. Jak chce podbić polski rynek?

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl