SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Shoper ze wzrostem wpływów o 85 proc. i 9 mln zł kwartalnego zysku EBITDA

Przychody ze sprzedaży grupy Shoper w czwartym kwartale 2021 r. wzrosły rdr o 85 proc. do 26,9 mln zł, a wynik EBITDA wzrósł o 59 proc. do 8,1 mln zł - podała spółka w szacunkowych danych. Rynek spodziewał się przychodów na poziomie 24,6 mln zł i EBITDA w wysokości 7,9 mln zł.

Article

Przychody Shopera w czwartym kwartale 2021 roku były o 9 proc. wyższe od konsensusu PAP, natomiast EBITDA przebiła prognozy o 2,5 proc.

Skorygowana EBITDA wyniosła w ostatnim kwartale 2021 roku 9 mln zł, wobec 5,4 mln zł w czwartym kwartale 2020 roku.

Obroty na platformach obsługiwanych przez Shopera wzrosły o 46 proc.

W całym 2021 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 80,3 mln zł, co oznacza wzrost o 71 proc. rdr, natomiast EBITDA była na poziomie 26,6 mln zł, czyli wzrosła o 34 proc. Skorygowany wynik EBITDA wyniósł 30,9 mln zł, wobec 20,8 mln zł w 2020 roku.

Wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce, z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu "private label", wyniosła w roku 2021 5,8 mld zł, wobec 4,0 mld zł w roku 2020 (wzrost o 44 proc.).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Łączna wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce oraz we wszystkich pozostałych kanałach sprzedaży (marketplace, API, porównywarki cenowe itp.), z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu "private label", wyniosła w 2021 roku 6,4 mld zł, wobec 4,3 mld zł w roku 2020 (wzrost o 46 proc.).

Shoper ma 33 tys. klientów

Na koniec 2021 roku liczba unikalnych klientów posiadających co najmniej jedną płatną usługę na platformie należącej do grupy Shoper wyniosła 33 tys. z czego 25,7 tys. klientów korzystało bezpośrednio z usług grupy, a 7,3 tys. klientów korzystało z usług grupy, za pośrednictwem partnerów biznesowych, w modelu "private label".

Shoper zastrzegł, że prezentowane wielkości mają charakter wstępny i szacunkowy. Publikacja raportu rocznego za rok 2021 planowana jest na 21 kwietnia br.

Shoper jest właścicielem platformy dla rynku ecommerce, sprzedawanej w modelu SaaS (Software as a Service). Spółka oferuje ekosystem wspierający użytkowników w prowadzeniu, zarządzaniu i rozwoju własnej sprzedaży online. W ramach usług dodatkowych udostępnia m.in. wsparcie w obszarze marketingu, logistyki czy płatności.

Shoper wyceniany na 1,3 mld zł na giełdzie

We wtorek przed południem kurs akcji Shopera rósł o 0,7 proc. do 45,6 zł. Przy takiej cenie kapitalizacja firmy wynosi 1,3 mld zł.

Shoper zadebiutował na warszawskiej giełdzie w lipcu ub.r., w ofercie pierwotnej sprzedano 27,1 proc. obecnych walorów spółki po 47 zł za sztukę. Głównym akcjonariuszem firmy jest V4C Poland Plus Fund, mający 24,86 proc. jej walorów.

W sierpniu ub.r. Shoper za 17,49 mln zł przejął 100 proc. udziałów spółki Shoplo oferującej platformę e-commerce w modelu SaaS.

Szef Shopera: jesteśmy beneficjentem konkurencji na rynku e-commerce

"Spodziewamy się, że rynek e-commerce w Polsce będzie w tym roku rósł w tempie dwucyfrowym. Wartość transakcji, GMV, będzie rosła dla wszystkich uczestników rynku. Nie spodziewamy się spowolnienia" - powiedział podczas konferencji prezes Marcin Kuśmierz.

Shoper chce nadal rosnąć w tempie znacznie szybszym niż rynek. "W 2022 r. chcemy utrzymać wysokie tempo wzrostu GMV na platformie Shoper. Pośredni wpływ będzie miała na to kondycja całej gospodarki, ale jesteśmy też w stanie stymulować nasz rozwój wchodząc w nowe obszary rynku i rozwijając ofertę usług dodatkowych. Chcemy nadal rosnąć w tempie znacznie szybszym niż rynek" - napisał prezes w komentarzu dla PAP Biznes.

Spółka spodziewa się, że 2022 rok będzie dla handlu internetowego okresem normalizacji po dwóch latach pandemii, które były "rewolucją dla e-commerce". "Rynek będzie wracał do przewidywalności" - ocenił Kuśmierz.

Prezes uważa, że wzrost konkurencji pomiędzy platformami e-handlu to dobra wiadomość dla Shopera. "Na tym rynku robi się gęsto, a to dobra informacja dla nas, bo marketplace (platforma internetowa, która agreguje oferty od wielu sprzedawców, np. Allegro - PAP) pozyskują klientów, a potem oni i tak lądują we własnych sklepach. Jesteśmy beneficjentem konkurencji na rynku" - powiedział szef Shopera.

Shoper chce inwestować w usługi finansowe i logistyczne

Według prezesa, problemy z dostępnością produktów, które ciążą właścicielom sklepów, będą stopniowo zanikały, a do istotnej poprawy może dojść w drugiej połowie roku.

"Widzimy pierwsze pierwiosnki, że poprawia się dostępność towarów, m.in. elektroniki czy innych produktów wykorzystujących chipy" - wyjaśnił.

Spółka pozytywnie ocenia początek tego roku. "Patrząc na dwa miesiące tego roku musimy być optymistami. Ten rok zaczął się bardzo dobrze" - powiedział prezes.

Firma zamierza w tym roku mocniej inwestować w rozwój usług finansowych (dostępnych zarówno dla właścicieli sklepów, jak i konsumentów) oraz usługi logistyczne, rozszerzając listę partnerów. Jednym z celów tych działań jest zwiększenie średnich miesięcznych przychodów na klienta (ARPU).

Zatrudnienie ma nadal dynamicznie rosnąć. "W poprzednim roku niemal podwoiliśmy zatrudnienie. Zatrudnialiśmy nowych specjalistów praktycznie w każdym obszarze działania firmy. Otworzyliśmy też nowe oddziały w Krośnie i Szczecinie, w tym roku planujemy być obecni w kolejnych miastach. Spodziewany się, że dynamika przyrostu liczby pracowników będzie nadal wysoka. Zainteresowanie ze strony MŚP inwestycjami w ecommerce nie słabnie i chcemy być dobrze przygotowani na dalszy rozwój rynku ecommerce" - napisał Kuśmierz w komentarzu dla PAP Biznes.

Shoper rozważa kolejne przejęcia i wyjście za granicę

Firma skupia się na rozwoju organicznym, a akwizycje traktuje jako dodatek do tej działalności.

"Patrzymy oportunistycznie na rynek, na to, czy coś może pasować do Shopera, dać nam nowe produkty, linie biznesowe lub powiększyć bazę klientów. Zawsze uczestniczymy w rozmowach z jakimiś podmiotami, ale z definicji nie chcemy kupować samych przychodów i EBITDA - to musi wspierać rozwój Shopera" - powiedział Kuśmierz.

Rozważane jest wejście platformy na rynki zagraniczne. "Analizujemy scenariusze jak Shoper może być obecny za granicą. Uważamy, że udowodniliśmy na rynku polskim, że mamy dobry model biznesowy. Jeśli się zdecydujemy to na pewno nie będziemy dostępni tam tylko technicznie, chcemy walczyć o pozycję lidera" - powiedział prezes.

"Taka obecność może zarówno być efektem rozwoju organicznego, jak i akwizycji" - dodał.

Dołącz do dyskusji: Shoper ze wzrostem wpływów o 85 proc. i 9 mln zł kwartalnego zysku EBITDA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl