SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ekspansja TVP na Łotwie. 5 kanałów ma być dostępnych naziemnie

Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP podczas wizyty na Łotwie zabiegał o to, żeby kanały Telewizji Polskiej były dostępne naziemnie w tym kraju. Po spotkaniach z przedstawicielami łotewskiego ministerstwa kultury doszło do porozumienia w tej sprawie.

Na Łotwie mają być dostępne: TVP Polonia, TVP World, TVP Info, TVP Wilno i najprawdopodobniej Biełsat. Informację o korzystnym zakończeniu rozmów podał portal TVP Wilno. W multipleksie regionalnym naziemnej telewizji cyfrowej w Wilnie są już dostępne: TVP Wilno HD, TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia. Polski nadawca publiczny liczy na to, że podobnie będzie mógł emitować swoje kanały w Rydze.

Polskie kanały zastąpią rosyjskie?

Wizytę Matyszkowcza relacjonowały na swoich antenach TVP Polonia i TVP Wilno. - Łotysze są bardzo na Polaków otwarci i z wzajemnością. Dzisiaj rozmawiamy z łotewskim ministrem kultury i wicemarszałek łotewskiego Sejmu na temat współpracy kulturalnej. Niezwykle ważnym elementem tej wymiany kulturalnej powinna być obecność naszych kanałów telewizyjnych na Łotwie. Pamiętajmy, że Łotwę opuściły kanały rosyjskie i rosyjskojęzyczne. Istnieje potrzeba poszerzenia oferty telewizji łotewskiej o kanały informacyjne, rozrywkowe, filmowe, kulturalne. To pole dla naszych kanałów - mówił w TVP Polonia członek zarządu TVP.

- Ponieważ mamy tutaj ponad 40 tysięczną mniejszość polską, Polaków łotewskich, jesteśmy przekonani, że dla tych Polaków głównie oferta polskiej telewizji będzie bardzo atrakcyjna. Do tej pory mieliśmy tutaj TVP Polonia, ale w związku z tym, że Telewizja Polska bardzo poszerzyła ofertę, są różne kanały tematyczne, to chcemy, aby także dla Polaków na Łotwie została poszerzona - stwierdziła Monika Michaliszyn, ambasador RP na Łotwie.

Zobacz także: TVP kontra Russia Today. Jacek Kurski mówi o „naszym Poland Today”

W programie „Info Wilno” w TVP Wilno wyemitowano specjalny materiał na temat łotewskiej ekspansji TVP. Tamtejszy nadawca publiczny (LTV) ma zacieśnić współpracę z TVP poprzez wymianę programową. TVP Wilno informuje, że szersza dostępność kanałów Telewizji Polskiej na Łotwie ma służyć walce z rosyjską dezinformacją. Taką myśl miał wyrazić m.in. łotewski minister obrony. Jego zdaniem w kontekście informacji o możliwej interwencji zbrojnej przeciwko państwom bałtyckim obecność innych niż rosyjskich telewizji jest szczególnie pożądana.

- Bardzo chcielibyśmy, aby nasze kanały, w tym TVP Wilno, były emitowane na terenie Łotwy. Mieszka tu wielu Polaków. Myślimy także o osobach rosyjskojęzycznych i należących do mniejszości białoruskiej, dla której mamy telewizję Biełsat. Wreszcie naszej najmłodszej antenie TVP World dla tych, którzy szukają informacji o świecie w języku angielskim - tłumaczył Matyszkowicz. Biuro prasowe TVP na razie nie zdradza szczegółów na temat emisji kanałów TVP na Łotwie.

Polskie kanały w krajach bałtyckich

TVP Wilno rozpoczęło nadawanie we wrześniu 2019 roku. Poza programami informacyjnymi na antenie stacji można znaleźć programy historyczne, podróżnicze, kulturalne czy dokumentalne. Stacja dociera do 21 proc. mieszkańców Litwy drogą naziemną. W całym kraju jest też oferowana przez sieci kablowe. Za pośrednictwem multipleksu w Wilnie nadają też TVP Polonia, TVP Info, TVP Historia i kanały muzyczne Power TV oraz Nuta TV, należące do MWE Networks.  Dwie dekady temu w rynek telewizyjny krajów bałtyckich inwestował właściciel Polsatu Zygmunt Solorz. Posiadał udziały w Baltijos TV na Litwie, LNT na Łotwie i TV1 w Estonii.

Dołącz do dyskusji: Ekspansja TVP na Łotwie. 5 kanałów ma być dostępnych naziemnie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Jeśli na Łotwie naziemne kanały TVP są dostępne dla mniejszości polskiej to czy u nas naziemnie nie powinny być dostępne kanały niemieckiej, czeskiej, słowackiej czy ukraińskiej telewizji publicznej?
0 0
odpowiedź
User
Znowu
Szatan, \
Ja pie.....e., k...wa, znowu k..wa, Ci żołnierze...
To nic Basiu, będą i tak oglądać!
0 0
odpowiedź
User
lolik
To jest sukces - rosyjską propagandę zastąpić polską propagandą...
0 0
odpowiedź