SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radiowa Trójka regularnie nie publikuje swojej ramówki. "Niczym niewytłumaczalna sytuacja"

Na stronie internetowej Programu Trzeciego Polskiego Radia znów nie można sprawdzić ramówki na sobotę i niedzielę. Sytuacja powtarza się co poniedziałek. Uzupełniana jest dopiero po naszym mailu, następnego dnia albo jeszcze później. - Słuchacze mają prawo wiedzieć, co się będzie działo na antenie - mówi Kamil Dąbrowa, były dyrektor radiowej Jedynki.

Trójka nie publikuje na swojej stronie internetowej ramówki na kolejne dni. Tak jak biuro prasowe Polskiego Radia nie informuje, dlaczego tak się dzieje. W poniedziałek, 24 października klikając w zakładkę "ramówka", można sprawdzić program stacji tylko do piątku. Wybierając sobotę, niedzielę czy kolejne dni w przyszłym tygodniu, znika rubryka z Trójką. Pozostałe anteny Polskiego Radia prezentują swoje ramówki.

Sytuacja nie jest nowa. Obserwujemy ją co najmniej od miesiąca. Pierwszy raz wysłaliśmy w tej sprawie wiadomość do biura prasowego Polskiego Radia w poniedziałek, 26 września. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy, ale kilka godzin później na stronie uzupełniono ramówkę Programu Trzeciego na kolejne dni.

Braki dotyczące szczegółowego programu Trójki powtarzają się w kolejnych tygodniach. Ramówka najczęściej jest publikowana tylko na następny dzień, ewentualnie kilka kolejnych. Zazwyczaj w piątek pojawia się pełen program na weekend.

W poniedziałek, 24 października znów zapytaliśmy Monikę Kuś, rzeczniczkę Polskiego Radia, dlaczego na stronie Trójki nie jest prezentowana ramówka tylko tej anteny. Chcieliśmy się też dowiedzieć, czemu podobna sytuacja powtarza się co tydzień. Po raz kolejny w ostatnim czasie rzeczniczka nie odpowiedziała na nasze pytania.

"To podstawowa wiadomość dla słuchaczy"

- To skandal i niczym niewytłumaczalna sytuacja - reaguje Kamil Dąbrowa, były dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia w latach 2011-2016. Jak przyznaje, za jego czasów nie zdarzało się, by na stronie nie publikowano ramówki. - To podstawowa wiadomość dla słuchaczy i Polskie Radio ma obowiązek prezentowania ramówki na swoich stronach. Słuchacze mają prawo wiedzieć, co się będzie działo na antenie. Niestety to kolejne partactwo tej ekipy, która pogrąża Trójkę. Wystarczy spojrzeć na wyniki słuchalności - ocenia Kamil Dąbrowa.

W najnowszym badaniu Radio Track (lipiec-wrzesień 2022 r.) realizowanym przez pracownię Kantar Polska udział Trójki pod względem słuchania w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł zaledwie 1,7 proc. To tylko o 0,1 pkt proc. lepiej niż rok temu, gdy stacja zanotowała 1,6 proc. udziałów, osiągając rekordowo niską słuchalność. W Warszawie Trójka zajmuje 19. miejsce spośród 27 rozgłośni, które słychać w stolicy. Jeszcze dwa lata temu była tam w pierwszej piątce.

Zmiany w ramówce weekendowej

Trudno zrozumieć, czemu radiowa Trójka nie podaje - tak jak inne anteny Polskiego Radia - swojej ramówki z wyprzedzeniem. W ostatnich miesiącach co prawda zniknęło z niej sporo audycji autorskich, ale nie spowodowało to dużych zmian w programie. W ich miejsce pojawiają się nowe audycje, które nie zawsze mają nazwy ani stałych prowadzących. Tak jak stało się z miejscem w ramówce po niedzielnej audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" prowadzonej przez Katarzynę Ciepielewską i Łukasza Sobolewskiego z TVP Info. Ostatnie wydanie programu emitowano 9 października. Audycja była nadawana przez ostatnie 12 miesięcy w każdą niedzielę w godz. 12-14.

- 51. bardzo wyjątkowych Gości, którym raz jeszcze z serca dziękujemy za pełne anegdot i uśmiechów spotkania! 💜 A Wam drodzy Słuchacze - za liczne wyrazy sympatii i za to, że byliście 💜 Wszystkie odcinki zostawiamy Wam w playerze PR (Polskiego Radia - przyp. red.) - podsumował Łukasz Sobolewski na Twitterze.

Od 16 października w miejsce tego programu nadawana jest "Audycja muzyczna". Co tydzień prowadzi ją inny autor.

Z kolei tydzień wcześniej Trójka wprowadziła na antenę nowy program dla fanów teatru. Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz są gospodyniami audycji "W antrakcie", która zajęła miejsce nadawanego w tym samym czasie (sobota, godz. 12:05) programu Redbada Klynstra-Komarnickiego "Trzy gramy Redbada". Ta ostatnia jednak nie spadła z ramówki, tylko przeskoczyła w niej na niedzielne popołudnie (godz. 14:05).

Tak chaotycznymi zmianami, które zaskakują słuchaczy co tydzień, zdziwiony jest Kamil Dąbrowa. - W radiu następuje zawsze wrześniowa zmiana ramówki oraz jej letni lifting, choć nie dotyczy to wszystkich anten - mówi były redaktor naczelny Jedynki. W Trójce w sezonie jesiennym nie wprowadzono kompleksowej zmiany programu.

Mój rozmówca nie rozumie, czemu nie ma informacji dla słuchaczy o programie. - Tak jak podstawową sprawą w futbolu jest przyjęcie piłki i kopnięcie jej dalej, tak przygotowanie ramówki jest podstawowym obowiązkiem każdego redaktora naczelnego stacji i zaprezentowanie jej słuchaczom - mówi Dąbrowa.