SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

9,5 mln zł na nowe studio „Teleexpressu” i „Panoramy”, będzie 8-metrowy ekran

Telewizja Polska dostała dwie oferty w przetargu dotyczącym modernizacji studia B Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, z którego nadawane są „Panorama” i „Teleexpress”. Zamierza na to przeznaczyć 9,47 mln zł.

Studio TVP Info, fot. materiały prasowe Article

W przetargu 4Visions złożyło ofertę z ceną 9,57 mln zł, a Studiotech Poland - z 10 mln zł. Cena brutto to jedyne kryterium ich oceny. Wadium wynosiło 190 tys. zł.

Wraz z otwarciem dokumentów z ofertami Telewizja Polska podała, że na sfinansowanie projektu planuje wydać maksymalnie 9,47 mln zł. Ze studia B nadawane są „Panorama” i „Teleexpress”.

W nowym studiu 8-metrowa ściana ekranów

Zamówienie dotyczy kompleksowej modernizacji obecnego systemu technologicznego studia B Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, działającego w standardach HD SDI / 3G SDI (1080i/50 / 1080p/50). Jego głównym elementem ma być system 11 monitorów LED, największy o wymiarach 770-790 na 165-170 cm oraz rozdzielczości ponad 6200 pikseli na szerokość i minimum 1350 pikseli na wysokość.

Kolejny ekran ma mieć wymiary 475-485 na 235-240 cm oraz rozdzielnośc 3840 pikseli na szerokość i minimum 1890 pikseli na wysokość, cztery inne - wymiary 115-125 na 165-170 cm, rozdzielczość ponad 960 pikseli na szerokość i minimum 1350 pikseli na wysokość oraz połączenie pozwalające na zbudowanie ściany o rozdzielczości 3840 pikseli na szerokość, natomiast cztery inne ekrany - wymiary 115-125 na 235-240 cm, rozdzielczość: ponad 960 pikseli na szerokość i minimum 1890 pikseli na wysokość oraz połączenie pozwalające zbudować ścianę o rozdzielczości 3840 pikseli na szerokość i minimum 1890 pikseli na wysokość.

System ekranów LED musi charakteryzować się pełną redundancją w zakresie zasilania i sygnałów wizyjnych

Zlecenie obejmuje też dostawę wielu innych urządzeń na potrzeby studia, m.in. miksery i routery wizyjne, tory, statywy i ramię kamerowe, urządzenia rejestrujące, konsolety, krosownice, monitory LCD, interkomy, pulpity interkomowe, komputery emisyjne infrastrukturę okablowania oraz system zarządzania i monitoringu urządzeń, a także mebli do rozmieszczenia sprzętu, w tym pięciu stołów do pracy dla realizatorów, wydawców i reżyserów, stołu do konsolety oświetleniowej, stołu technika poziomów i konstrukcji modułowej złożonej z podstawy, blatu i nadstawek.

Wybrana firma zajmie się demontażem obecnego wystroju studia, instalację wskazanych urządzeń i mebli, dostarczenie i konfigurację potrzebnego oprogramowania i systemu informatycznego z posiadają już przez TVP infrastrukturą techniczną, a także przeprowadzi prezentację sprzętu dla pracowników firmy.

W okresie gwarancji wykonawca będzie odpowiadał za naprawę lub wymianę w ciągu 10 lub 21 dni od pisemnego zgłoszenia usterki (w zależności od urządzenia).

Wykonawca od podpisania umowy z TVP będzie miał 30 dni na przygotowanie projektu przebudowy studia i specyfikacji cenowe, a potem 100 dni na realizację wszystkich prac.

W głównym studiu TVP Info 22-metrowa ściana ekranów

Od listopada 2018 roku TVP Info nadaje ze studia, w którym zainstalowano m.in. 22-metrową ścianę LED o rozmiarze 18 mln pikseli. Można na niej pokazywać różne przestrzenie scenograficzne, a także obraz w rozdzielczości 4x4K.

- Jest to najnowocześniejsze studio newsowe nie tylko w Polsce, ale i także w całej Europie. Jesteśmy o 2-3 długości przed konkurencją - podkreślał Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Budowa studia kosztowała 16 mln zł.

Z kolei „Wiadomości” TVP w połowie maja 2019 roku zyskały nową oprawę graficzną i zaczęły być emitowane z większego studia, w którym wykorzystywane są efekty wizualne oparte na technologiach Virtual Window i rozszerzonej rzeczywistości (za ich obsługę odpowiada Platige Image).

Będą trzy nowe siedziby oddziałów TVP i siedziba TAI

W sierpniu ub.r. wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział Jacek Kurski.

Miesiąc później ruszyły prace na budowie nowej siedziby publicznego nadawcy w Kielcach. Przetarg na budowę obu obiektów Telewizja Polska rozstrzygnęła jesienią 2020 roku, wybrała konsorcjum, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł.

Wiosną Telewizja Polska ogłosiła też ostateczny wynik ogłoszonego pod koniec marca przetargu na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby TVP Olszyn. Złożono jedną ofertę - konsorcjum firm PBO Śląsk i WODPOL zaproponowało cenę maksymalnie 22,41 mln zł.

Ponadto publiczny nadawca w przetargu dotyczącym budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za najkorzystniejszą uznał ofertę Korporacji Budowlanej Doraco z ceną maksymalną w wysokości 606,9 mln zł. Oferta jest o jedną piątą droższa od pierwotnie założonego budżetu, TVP zdecydowała się go podwyższyć. Umowę z Doraco podpisano na początku sierpnia.

Natomiast w przetargu na budowę swojego muzeum telewizyjno-filmowego firma za najkorzystniejszą uznała właśnie ofertę Korporacji Budowlanej Doraco z kwotą 25,44 mln zł brutto.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: 9,5 mln zł na nowe studio „Teleexpressu” i „Panoramy”, będzie 8-metrowy ekran

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl