SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP, Polskie Radio, Agora i Grupa RMF luzują obostrzenia epidemiczne

Od kilku dni w obiektach Polskiego Radia nie obowiązuje już pomiar temperatury przy wejściu do budynków, zaś w programach publicystycznych mogą pojawiać się goście, choć każdorazowo za zgodą szefa danej redakcji - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Obostrzenia są też luzowane w Telewizji Polskiej i redakcjach Agory.

28 marca rząd zdjął część pandemicznych obostrzeń, lecz redakcje podchodzą na razie dość ostrożnie do nowej sytuacji, obserwując, jak wpłynie ona na pandemiczne wykresy. Polskie Radio, Telewizja Polska i Agora zaczynają luzować obostrzenia, pozostałe redakcje czekają z decyzjami.

Polskie Radio od początku pandemii wprowadziło system pracy zdalnej i rotacyjnej, który dotyczył i dziennikarzy i pozostałych pracowników.  - Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, współpracowników oraz gości, stosujemy się do wszystkich zaleceń władz centralnych i sanitarnych - mówiła nam w styczniu Monika Kuś, rzeczniczka prasowa nadawcy. W związku z tym liczba osób przebywających w obiektach radia została ograniczona do niezbędnego minimum, a rozmowy z gośćmi poszczególnych audycji były prowadzone za pomocą komunikatorów internetowych lub telefonicznie.

Polskie Radio rezygnuje z części obostrzeń

Teraz to się zmienia, choć publiczny nadawca zachowuje zdrowy rozsądek i nie wprowadza zmian bez namysłu. W związku z najnowszym rozporządzeniem rady ministrów od 28 marca br. w obiektach Polskiego Radia przestały obowiązywać niektóre ograniczenia, takie jak obowiązkowy pomiar temperatury przy wejściu, czy obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczkami, stosowanie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk oraz zachowanie 1,5 metrowego dystansu.

Oczywiście: zarówno maseczki jak i inne środki ochrony mogą być nadal używane. - Mając jednak na względzie bezpieczeństwo pracowników, współpracowników oraz osób przebywających w obiektach Polskiego Radia, zapraszanie gości do siedziby Polskiego Radia wymaga zgody kierownika odpowiedniej komórki organizacyjnej. Preferujemy łączenia online – przekazała nam Monika Kuś.

TVP też luzuje po decyzji zarządu

Jeszcze kilkanaście dni temu praca w redakcjach newsowych Telewizji Polskiej - z racji specyfiki - odbywała się co do zasady stacjonarnie, lecz w przypadku pracowników redakcji, których profil pracy umożliwiał pracę zdalną wprowadzone zostały grafiki. Pozwalały one zaplanować pracę w taki sposób, aby jak najmniej pracowników musiało się ze sobą kontaktować. Praca zdalna dotyczy głównie pracowników administracyjnych i biurowych.

Zgodnie ubiegłotygodniową decyzją zarządu TVP, wprowadzony wcześniej na terenie spółki obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką ochronną oraz utrzymywania dystansu społecznego uległ zawieszeniu do odwołania. - Praca w redakcjach newsowych z racji specyfiki odbywa się co do zasady stacjonarnie. W budynkach Telewizji Polskiej nadal dostępne są niezbędne środki dezynfekcyjne, takie jak płyny i żele antybakteryjne – informuje portal Wirtualnemedia.pl zespół rzecznika TVP.

W Agorze bez maseczek już od kilku tygodni

Także redakcje Agory („Gazeta Wyborcza”, Wyborcza.pl, Gazeta.pl, Tok FM i in.) zrezygnowały już z mierzenia temperatury przy wejściu. - Od połowy marca w siedzibach spółki noszenie maseczek nie jest już obowiązkowe, choć nadal pozostaje rekomendowane. Zrezygnowaliśmy też z pomiarów temperatury osobom wchodzącym do siedzib Agory i akcji szerokiego testowania pracowników. Cały czas jednak apelujemy do pracowników i współpracowników o ostrożność, a także obserwowanie swojego stanu zdrowia - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Zespoły Agory - w tym redakcje mediów z Grupy Agora - wciąż pracują w różnych formułach, w zależności od specyfiki pracy, choć dominującą formą pozostaje praca zdalna. - Wraz ze spadającą liczbą zakażeń będziemy zachęcać do pracy w biurach większą liczbę osób, szczególnie w przypadkach, gdy niezbędna jest praca zespołowa czy kreatywna - dodaje nasza rozmówczyni.

Do TOK FM wracają rozmówcy

Redakcja "Gazety Wyborczej" nadal zachowuje ostrożność: - W pracy redakcyjnej nadal kierujemy się głównie zdrowym rozsądkiem i efektywnością. Niestety, zmiana w przepisach nie spowodowała realnego zniknięcia COVID-19, więc ostrożność musi zostać. Cały czas duża część dziennikarzy "Wyborczej" pracuje w terenie lub w redakcji i spotyka się z ludźmi na żywo, bo tego wymaga specyfika ich tematów lub formy dziennikarskiej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Aleksandra Sobczak, zastępczyni redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i szefowa Wyborcza.pl, dodając: - Część podcastów nadal nagrywamy zdalnie, bo to nam umożliwia dotarcie do rozmówców, którzy mieszkają daleko lub z innych powodów nie mogą dojechać na Czerską. Redakcje Gazeta.pl nadal pracują w modelu hybrydowym, łączącym pracę zdalną z pracą w biurze. W podobny sposób realizowane są rozmowy z gośćmi, m.in. w studiu wideo, do którego część rozmówców zapraszana jest zdalnie, a część do siedziby redakcji.

Piotr Zorć, zastępca redaktor naczelnej Radia TOK FM, w rozmowie z nami relacjonuje: - Stopniowo coraz więcej rozmówców TOK FM pojawia się w naszych studiach. Nadal korzystamy też ze specjalnego studia, dającego możliwość emisji wysokiej jakości dźwięku, w którym prowadzący z gościem widzą się na ekranach, ale nie mają fizycznej styczności. W redakcji uważnie przyglądamy się sytuacji pandemicznej i na tej podstawie podejmiemy dalsze decyzje dotyczące m.in. zwiększenia liczby audycji z udziałem gości na żywo w siedzibie stacji.

Nic natomiast nie zmienia w obostrzeniach Wirtualna Polska. – Póki co pracujemy bez zmian - mówi nam Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP. Bez zmian – czyli większość pracowników - powyżej 80 procent - wykonuje swoje obowiązki zdalnie, ewentualnie hybrydowo. W biurach natomiast pozostają osoby, które chcą korzystać z przygotowanych przestrzeni bądź ich praca stacjonarna jest niezbędna (na przykład ekipy realizacji i emisji telewizyjnej, administracja, część zespołów back office).

RMF FM: publicystyka wraca do studia

Stacje Grupy RMF także spoglądają łaskawym okiem na luzowanie obostrzeń, choć stosują przy tym metodę małych kroków: - W naszych redakcjach cały czas częściowo utrzymywana jest praca zdalna dziennikarzy – informuje nas Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF, dodając: - Goście naszych programów publicystycznych – „Porannej Rozmowy", „Rozmowy w południe", „Popołudniowej Rozmowy", „Gościa Krzysztof Ziemca" – są zapraszani do studia. Łączenia online stosujemy m.in. gdy gość przebywa w innym mieście.

Od kilku dni natomiast stopniowo do biur powracają kolejni pracownicy Telewizji Polsat. Jak pisaliśmy - nadawca zdecydował się wrócić do tradycyjnej pracy stacjonarnej, ale niektórzy pracownicy będą mogli pracować hybrydowo. - Zachowujemy takie zasady jak maseczki w budynkach, dezynfekcja, mierzenie temperatury, testowanie pracowników - mówi Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Grupy Polsat.

Z kolei TVN Grupa Discovery wprowadza od połowy marca hybrydowy tryb pracy, w którym przez 3 dni w tygodniu pracownicy działają stacjonarnie, a 2 dni – z domu.

Jeszcze w końcu stycznia br. minister zdrowia apelował do pracodawców o powrót do pracy zdalnej w obliczu rosnącej wówczas liczby zakażeń koronawirusem. Od 28 marca obowiązuje nowe rozporządzenie, w myśl którego zniesiony jest obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (nie dotyczy to obiektów leczniczych), zniesiona zostaje izolacja domowa, kwarantanna graniczna i kwarantanna domowa dla współdomowników.

Luzowanie obostrzeń spowodowane jest zmniejszającą się liczbą przypadków Covid-19. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 493 zakażeniach  (w tym 32 ponownych), z powodu koronawirusa nie zmarła żadna osoba.

Dołącz do dyskusji: TVP, Polskie Radio, Agora i Grupa RMF luzują obostrzenia epidemiczne

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słuchacz
Czyli można już radia słuchać bez maseczki 😂
odpowiedź
User
mike
Tak na poważnie temperaturę mierzyli i w kagańcach w pracy trzeba było przebywać? Przez 2 lata temperaturę mi raz zmierzyli i miało to miejsce na lotnisku, a zakładu pracy w którym na zapleczu trzeba siedzieć w kagańcu to nie znałem. Nawet panie w przychodni lekarskiej kaganiec zakładały jak pacjent się pojawił.
odpowiedź
User
fdsa
Zdjęcie z Polski? Jesli tak, to pani musiała mieć bardzo trudne dzieciństwo. I nie o maskę mi chodzi.
odpowiedź