SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ma umowę z ukraińską telewizją publiczną. W planach - produkcje dla TVP World

Telewizja Polska zawarła ramowe porozumienie o współpracy z ukraińskim nadawcą publicznym - UA:PBC. Na mocy tego dokumentu rozwijana będzie wymiana handlowa, ale także mają powstawać koprodukcje, w tym anglojęzyczna publicystyka, która trafi na antenę TVP World. - W obliczu nasilającej się presji na Ukrainę istotna jest nasza solidarność - komentuje prezes TVP, Jacek Kurski. 

Na mocy porozumienia nadawcy z Polski i Ukrainy mają nie tylko współdziałać przy realizacji programów publicystycznych, ale rozwijać współpracę przy inicjatywach podobnych do zainicjowanego jesienią 2021 roku festiwalu telewizyjnego „Heart of Europe”.   Poświęcony on był produkcjom z krajów krajom Europy Środkowej i Wschodniej.

- Współpraca pomiędzy nadawcami publicznymi z Europy Środkowo-Wschodniej jest elementem budowy wspólnoty bezpieczeństwa w naszych trudnych czasach. To pierwszy krok w rozwoju relacji nie tylko z polskim rynkiem medialnym, ale także z pozostałymi państwami regionu - komentuje Yaroslav Lodygin, członek zarządu ukraińskiego nadawcy.

Matyszkowicz: „Liczymy na współpracę z TVP World”

Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP podkreśla, że wiele spośród punktów objętych poniedziałkowym porozumieniem jest już realizowanych przez partnerów. - Festiwal „Heart of Europe” spowodował, że mieliśmy okazję lepiej się poznać, także w wymiarze twórczości telewizyjnej obu nadawców. Bardzo liczymy również na rozwój współpracy między ukraińską telewizją publiczną a TVP World. Nasza anglojęzyczna antena ma bowiem za zadanie informować międzynarodową opinię publiczną nie tylko na temat tego, co dzieje się w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej - podkreśla.

TVP World nadaje od listopada 2021 roku, głównie relacjonując w pierwszym okresie sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Będą koprodukcje i współpraca technologiczna

Na mocy zawartej umowy TVP i UA:PBC będą pracować nad potencjalnymi, nie wymienianymi jeszcze z tytułów, koprodukcjami filmowych. - W 2021 roku udało nam się realizować dwa projekty historycznych filmów dokumentalnych: o Konstytucji 3 Maja oraz o Tadeuszu Kościuszce – we współpracy z litewską telewizją publiczną LRT. Wychodzimy z założenia, że naturalnym partnerem do kolejnych, podobnych przedsięwzięć jest nasz partner z Ukrainy - mówi Mateusz Matyszkowicz.

Porozumienie zakłada także współpracę w innych dziedzinach, w tym wymianę informacji i współpracę technologiczną. Nadawcy publiczni z Polski i Ukrainy współpracują także na forum organizacji, takich jak Europejska Unia Nadawców. Tematem, który był szczególnie istotny w ostatnich miesiącach, była sprawa narastających represji wobec mediów i dziennikarzy na Białorusi, w tym w szczególności współpracowników Biełsatu. TVP i UA:PBC  wspólnie podnosiły tę kwestię w dialogu z EBU.

TVP w liczbach w 2021 r.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. przychody marketingowe TVP mocno wzrosły rok do roku: te z reklam - z 428,2 do 489,4 mln zł, a ze sponsoringu - z 79,9 do 86,7 mln zł. Przy czym nadawca spodziewał się więcej: 514,6 mln zł z reklam i 91,3 mln zł ze sponsoringu. W sprawozdaniu przekazanym Radzie Mediów Narodowych tłumaczy, że wynika to „z niepewnej sytuacji na rynku reklamy w związku z pandemią”.

Łączne przychody publicznego nadawcy zmalały rok do roku o 9,2 proc. do 2,36 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 24 proc. do 2,15 mld zł zysk netto zmniejszył się z 702,6 do 164,4 mln zł. Wyniki są lepsze od planu TVP.

Dołącz do dyskusji: TVP ma umowę z ukraińską telewizją publiczną. W planach - produkcje dla TVP World

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ignacy
Super!!!, chyba przestanę płacić abonament. . Ukraińska tv , te ich filmy itd, interesują mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Badziew i DNO.!.
odpowiedź
User
martin
ćkwy to był rhu jeliżi ptr krupa zaczł by porwźić co drgi tźeni nieźlne wdomości oczwiśe gwne wdnie
odpowiedź
User
Los
Ciekawe czy prezes wie kogo zwalnia i zatrudnia od nowa i płaci wielkie odprawy , podpowiadam pewien Pan M..
odpowiedź