SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ukraińskie służby zlikwidowały farmę botów wspierającą Rosję

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała kolejną farmę botów w Kijowie, odpowiedzialną za powstanie 3 tys. fałszywych kont, z których rozpowszechniano fałszywe treści w popularnych serwisach społecznościowych.

Jak informuje SBU, w ramach ataków informacyjnych wykorzystujących zlikwidowaną właśnie farmę botów dyskredytowano ukraińskie ministerstwa, rządowe agencje, organy ścigania, podmioty wojskowe oraz Sąd Konstytucyjny Ukrainy.

Śledztwo wykazało, że farmę botów założyło dwóch mieszkańców Kijowa, byli pracownicy firm działających w branży IT. Całym procesem masowej rejestracji i zarządzania fikcyjnymi kontami na Facebooku i Instagramie zajmowali się oni we własnych domach.

Aby anonimizować konta i uniknąć ryzyka ich blokowania, przestępcy opracowali specjalistyczne oprogramowanie, które było zainstalowane na odpowiednim sprzęcie. To pozwalało im na zmianę adresu IP przy tworzeniu każdego kolejnego konta w social mediach, tak aby wyglądało, że rejestracji dokonuje inny, prawdziwy użytkownik.

Rejestrowane w ten sposób konta były "wydzierżawiane" m.in. rosyjskim firmom PR-owym, zajmującym się rozpowszechnianiem antyukraińskich treści.

Funkcjonariusze SBU w wyniku przeszukań zajęli wykorzystywane na potrzeby przestępstwa komputery, specjalne oprogramowanie, serwery, 35 modemów oraz 500 kart SIM ukraińskich operatorów komórkowych. Śledztwo w sprawie cały czas trwa.

Od początku 2022 roku ukraińskie służby zamknęły 36 farm botów. Jedna z nich, stworzona przez rosyjskiego obywatela, liczyła aż milion kont.

Dołącz do dyskusji: Ukraińskie służby zlikwidowały farmę botów wspierającą Rosję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl