SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

240 usług 4K do końca 2022 roku

Do końca roku na świecie będzie działać 240 serwisów streamingowych i kanałów telewizyjnych dostępnych w rozdzielczości 4K. Z danych opublikowanych podczas Ultra HD Forum wynika, że liczba użytkowników takich treści wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat z 450 do 500 mln.

Article

Benjamin Schwarz, przewodniczący Communications Working Group w artykule poprzedzającym wystawę IBC zdradził, że obecnie na świecie funkcjonuje 234 usługi z treściami w Ultra HD. Do końca roku powinno pojawić się 6 kolejnych usług. 78 proc. stanowią linearne kanały telewizyjne. W 2020 roku takich stacji i serwisów było 208. Dane nie obejmują usług platformy cyfrowej Sky, która działa w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech.

18,5 proc. Polaków ma telewizory 4K

Przy okazji badania założycielskiego Krajowy Instytut Mediów spytał Polaków o jakość, w której oglądają telewizję i korzystają z serwisów streamingowych. 18,5 proc. ankietowanych posiadało sprzęt 4K, a 1,3 proc. pozwalający na oglądanie treści w 8K. Popularność 4K byłaby z pewnością większa, gdyby zwiększyła się liczba treści dostępnych w tej jakości. W 4K można oglądać wybrane produkcje na Netflixie (w przypadku wykupienia najdroższego pakietu), Disney+, Canal+ online, Amazon Prime Video, HBO Max, Polsat Box Go, Playerze i m.in. kanały Eleven Sports 1 4K, Canal+ 4K Ultra HD, Museum 4K oraz Inultra.

Kilka dni temu pisaliśmy, że kanadyjski kanał przyrodniczy Love Nature jest już nadawany z satelity Hot Bird 13E z polską wersją dźwiękową. Stacja w jakości 4K w najbliższych dniach powinna trafić do oferty polskich operatorów płatnej telewizji. Emisja Love Nature 4K na Hot Birdzie 13E jest prowadzona z transpondera 12,380 GHz (pol. V, SR=30000, FEC=3/4). Poza polską wersją językową obejmuje: angielską, turecką, rosyjską, bułgarską, czeską i węgierską. Z tego samego transpondera jest nadawany m.in. po polsku kanał Inultra, który kilka tygodni temu zmienił nazwę z Insight TV UHD.

Niedawno emisji Love Nature 4K towarzyszył system kodowania wykorzystywany przez polską platformę Canal+. Od kilku miesięcy pojawiają się także spekulacje, że stacja może trafić do oferty Polsat Box. Firma Pasjatv radzi jednak, aby poczekać na stanowisko nadawcy w tej sprawie.

Dołącz do dyskusji: 240 usług 4K do końca 2022 roku

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl