SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK zajmie się przejęciem Eurozetu przez Agorę i SFS Ventures

Agora, wspólnie z czeską spółką SFS Ventures kupi Grupę Eurozet, nadawcę m.in. Radia Zet. Początkowo nabędzie 40 proc. udziałów, ale do 2022 roku będzie mogła przejąć 100 proc. pakiet akcji. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl transakcji przyjrzy się UOKiK.

Article

Grupa Agora, wydawca m.in. „Gazety Wyborczej”, gazeta.pl, wyborcza.pl, ale i biznesów z zakresu rozrywki, technologii i gastronomii, posiada również udziały w nadawcy Radia TOK FM, a także stacje Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio.

Segment radiowy Agory od stycznia do września ub.r. miał 77,9 mln zł przychodów (tyle samo co rok wcześniej) oraz 12,9 mln zł zysku EBITDA (w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku wyniósł on 10,3 mln zł).

Spółka, która poinformowała w środę w wydanym przez siebie komunikacie, zapłaci 130,7 mln zł za 40 proc. udziałów Eurozetu. To cena wyjściowa, która może zostać zmieniona po publikacji wyników przejmowanej spółki za ub.r. Firma zaznaczyła, że sfinansowała tę transakcję częściowo ze środków własnych, a częściowo (w kwocie 75 mln zł) z sublimitu kredytowego w rachunku bieżącym, który zostanie skonwertowany na kredyt nieodnawialny). Można zatem szacować, że cena za 100 proc. udziałów wyniosła 326,75 mln zł.

Analitycy na pytanie, czy cena 130,7 mln zł za 40 proc. udziałów w Grupie Eurozet nie jest wygórowana, oceniali w rozmowie z nami, że to wygórowany koszt, ale nie można było zapłacić mniej ze względu na rywalizację o drugą stację radiową w Polsce, jaką jest Radio Zet.

W komunikacie zastrzeżono, że przejęcie przez Agorę 40 proc. akcji nie będzie wymagało zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który bada tego typu transakcje pod względem koncentracji kapitału w ręku jednego właściciela w konkretnym segmencie rynku. Do 2022 roku spółka będzie mogła jednak przejąć pozostałe udziały Eurozetu od SFS Ventures. Analitycy zaznaczają, że spółka nie kupowałaby pakietu mniejszościowego, gdyby nie miała perspektywy przejęcia całości akcji w przyszłości.

UOKiK: Tego typu koncentracje podlegają naszej ocenie

Spytaliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy rzeczywiście nie będzie badać transakcji w przypadku przejęcia pakietu mniejszościowego akcji Grupy Eurozet przez Agorę (na razie podpisano umowę przedwstępną w tej sprawie, jednak nic nie wskazuje na to, że miałoby nie dojść do jej finalizacji).

- Doniesienia medialne mówią o różnych scenariuszach tej transakcji. Zasadniczo tego typu koncentracje podlegają naszej ocenie. Czekamy na decyzje spółek uczestniczących w tej transakcji. Na pewno będziemy się tej koncentracji przyglądać – zastrzega Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W połowie ub.r. Agora ogłosiła swoją strategię na lata 2018-2022. Zapowiedziała wtedy, że przeznaczy prawie 500 mln zł na przejęcie, m.in. w sektorze marketingu internetowego i e-commerce. We wrześniu poinformowała, że za 4,4 mln euro kupi 25 proc. akcji czeskiej spółki ROI Hunter oferującej platformę marketingową umożliwiającą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów netto ze sprzedaży o 4,8 proc. do 795,1 mln zł oraz 7,1 mln zł zysku netto (wobec 7 mln zł straty netto rok wcześniej).

38 mln zł zysku Eurozetu w 2017 roku

Do Eurozetu należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio (do września 2017 roku działające pod nazwą ZET Gold), Radio Plus i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live. W 2017 r. firma zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,9 proc. do 171,9 mln zł oraz wzrost zysku ze sprzedaży o 14 proc. do 38,1 mln zł.

W ostatnich latach Radio ZET notowało spore spadki słuchalności. Według badania Radio Track od sierpnia do października ub.r. stacja miała 12,3 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 13,9 proc. rok wcześniej. Pod koniec września rozgłośnia rozstała się z redaktorem naczelnym Sławomirem Assendi.

Antyradio od sierpnia do października ub.r. miało 2 proc. udziału w rynku, Meloradio - 0,9 proc., a Chillizet - 0,2 proc.

Z kolei według badania Gemius/PBI w sierpniu ub.r. Radiozet.pl zanotowało 4,34 mln realnych użytkowników i 29,33 mln odsłon, Antyradio.pl - 1,48 mln użytkowników i 6,31 mln odsłon, Chillizet.pl - 1,21 mln użytkowników i 3,63 mln odsłon, a Planeta.fm (641,8 tys. użytkowników i 2 mln odsłon).

Dołącz do dyskusji: UOKiK zajmie się przejęciem Eurozetu przez Agorę i SFS Ventures

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl