SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK sprawdza zasady udostępniania lokalizacji maszyn paczkowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zasad udostępniania lub korzystania z nieruchomości, na których są umieszczane maszyn paczkowych. Urząd bada, czy mogą szkodzić konkurencyjności rynkowej.

Sprawa zaczęła się w październiku ubiegłego roku, od skargi firmy Świat Przesyłek, pracującej dla Alibaby (właściciela AliExpress) na InPost. Operator sieci do odbioru przesyłek z chińskiej platformy  uważa, że rynkowy lider ogranicza konkurencję zapisami w umowach z właścicielami nieruchomości.

"Wynajmujący zobowiązuje się nie prowadzić, ani nie zezwalać osobom trzecim, na prowadzenie na nieruchomości oraz w jej sąsiedztwie działalności konkurencyjnej wobec najemcy" - brzmi fragment ustaleń InPostu z właścicielami nieruchomości, na których rozstawiane są jego paczkomaty, które zacytował "Puls Binzesu"

"Spółka nie kwestionuje możliwości zajęcia przez InPost w ciągu lat rozwoju sieci kluczowych lokalizacji pod automaty, natomiast wskazuje, że z powodu tak szerokiego zakazu konkurencji rynek jest skazany na monopol InPostu i dyktowanie przezeń cen. Jakkolwiek bowiem właściciele nieruchomości są zainteresowani udostępnieniem powierzchni także pod automaty konkurencyjnych operatorów pocztowych, praktykowane przez InPost zakazy konkurencji w praktyce to uniemożliwiają" - czytamy w cytowanym przez gazetę zawiadomieniu do UOKIK o "praktykach nadużywania pozycji dominującej".

UOKiK bada sprawę

Jak dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl UOKIK w związku ze skargą Świata Przesyłek bada cały czas zasady udostępniania lub korzystania z nieruchomości pod maszyny do odbioru przesyłek. Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy.

- Prezes UOKiK pod koniec 2021 r. wszczął postępowanie wyjaśniające mające na celu sprawdzenie, czy zasady udostępniania lub korzystania z nieruchomości na których są umieszczane paczkomaty mogą mieć charakter antykonkurencyjny - informuje portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe UOKiK. -  Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu może wszcząć postępowanie antymonopolowe - czytamy w odpowiedzi Urzędu na pytania Wirtualnemedia.pl.

W pierwszym kwartale br. InPost osiągnął wzrost przychodów o 94,4 proc. do 1,5 mld euro (a bez uwzględnienia kupna Mondial Relay o 19 proc.) i spadek zysku netto z 93,8 do 68,8 mln euro. W Polsce na koniec marca miał 17 357 Paczkomatów.

Automaty Aliexpress działają m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i Poznaniu. W styczniu w całym kraju było ich ich już ponad 300.

AliExpress zapowiedział, że do końca tego roku powstanie ponad 47 500 punktów odbioru i maszyn paczkowych, obejmujących główne miasta europejskie, w tym Madryt, Barcelonę, Paryż i Warszawę.

Dołącz do dyskusji: UOKiK sprawdza zasady udostępniania lokalizacji maszyn paczkowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl