SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy UPC Polska przed zmianą właściciela zapisują się do związku zawodowego, firma ze wzrostem wpływów i straty

Działająca w UPC Polska organizacja związkowa informuje, że w ostatnich dniach chęć zapisania się do niej wyraziło wielu pracowników. Firma, zatrudniająca ok. 1,5 tys. osób, niebawem ma zostać przejęta przez właściciela sieci Play. W ub.r. przychody UPC Polska zwiększyły się o 3,6 proc. do 1,69 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 12,7 proc. strata netto pogłębiła się z 31,52 do 258,48 mln zł.

Article

Zarząd Solidarności działającej w polskich spółkach UPC i Ericssona poinformował, że w ostatnich dniach otrzymał dużo deklaracji członkowskich.

- Nie musicie pytać i upewniać się, czy deklaracja dotarła i czy została przyjęta. Każdy kto złożył deklarację otrzyma potwierdzenie na podany w zgłoszeniu adres e-mail, z dodatkowymi informacjami, w tym o wysokości i sposobie opłacania składek o co najczęściej pytacie. Potrzebujemy na to trochę czasu, bo wszyscy mamy do wykonania swoja pracę, a sprawy związkowe załatwiamy po godzinach pracy i mimo że mamy do tego prawo, żaden z nas nie przeszedł na etat związkowy, a wszystko co robimy, robimy pro bono - zaznaczyła organizacja.

Wyliczyła, że jej członkom przysługują liczne korzyści dotyczące kwestii pracowniczych, m.in. bezpłatna pomoc prawna czy pomoc w rozwiązywaniu problemów w miejscu pracy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W przypadkach rozwiązania stosunku pracy, reprezentujemy naszych członków i konsultujemy z pracodawcą zasadność wyboru osoby do zwolnienia (dot. likwidacji stanowiska pracy), w przypadku zwolnienia za wypowiedzeniem rozpoznajemy powody, ich zasadność i to, czy są wystarczające do rozwiązania umowy o pracę. W przypadku pracowników niezrzeszonych konsultacja kończy się na odesłaniu do pracodawcy informacji o tym że nie reprezentujemy i nie chronimy tego pracownika (rozwiązanie umowy o pracę jest wówczas nieuniknione i następuje bardzo szybko) - zaznaczyła Solidarność.

W ub.r. UPC Polska zatrudniało średnio 1 470 osób na etacie.

Play ma przejąć UPC Polska za 7 mld zł

W drugiej połowie września P4, operator sieci telekomunikacyjnej Play, podpisał umowę kupna od Liberty Global 100 proc. udziałów UPC Polska za 7 mld zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2022 roku po uzyskaniu zgód organów antymonopolowych.

W komunikacie giełdowym P4 podano, że cena 7 mld zł „odpowiada mnożnikowi EBITDAaL za rok 2020 na poziomie 9,3x przed efektami synergii i około 7x z uwzględnieniem synergii przychodowych i kosztowych”.

P4 pod koniec ub.r. został kupione przez francuski koncern Iliad Group.

UPC Polska z 258 mln zł straty

Według sprawozdania finansowego, które niedawno pojawiło się w elektronicznym KRS, w ub.r. UPC Polska zanotowało wzrost przychodów o 3,6 proc. do 1,69 mld zł (w poniższych grafikach wszystkie kwoty są w tys. zł).

Wpływy w ramach koncernu Liberty Global spadły z 14,71 do 13,02 mln zł. W ub.r. to głównie 12,91 mln zł od holenderskiej spółki Liberty Global.

Na koniec ub.r. UPC Polska miało 1,525 mln klientów. Liczba cyfrowych subskrypcji wzrosła niemal do 100 tys., a aktywnych klientów usług mobilnych - do 63 tys.

Z kolei koszty operacyjne UPC Polska poszły w górę o 12,7 proc. - z 1,48 do 1,67 mld zł. Nakłady na usługi obce wzrosły z 877,42 mln zł do 1,02 mld zł, na wynagrodzenia - z 86,48 do 110,01 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 30,34 do 32,29 mln zł. Na zakup usług od holenderskiej spółki Liberty Global operator przeznaczył w ub.r. 361,51 mln zł.

Koszty zużycia materiałów i energii zwiększyły się z 25,61 do 26,06 mln zł, podatków i opłat - z 12,02 do 33,34 mln zł, a pozostałe wydatki rodzajowe - z 36,21 do 41,55 mln zł. Natomiast koszty amortyzacji zmalały z 411,09 do 405,98 mln zł.

Pozostałe wydatki operacyjne zwiększyły się ze 143,35 do 148,78 mln zł, z czego większość to koszty amortyzacji wartości firmy, które i w 2019, i w ub.r. wyniosły 137,87 mln zł.

Wpływy finansowe spółki poszły w górę z 7,59 do 9,21 mln zł (w ub.r. pochodziły w całości z odsetek), a koszty finansowe - z 6,99 do 93,75 mln zł (z czego wydatki na odsetki z 6,99 do 70,98 mln zł).

Większa strata

Dużo wyższy wzrost kosztów niż przychodów przełożył się na pogorszenie wyników rentowności UPC Polska.

Zysk sprzedażowy poszedł w dół ze 148,63 do 19,81 mln zł, wynik operacyjny - z 44,07 mln zł zysku do 100,95 mln zł straty, wynik brutto - z 44,67 mln zł zysku do 185,48 mln zł zysku, a strata netto pogłębiła się z 31,52 do 258,48 mln zł.

Jedynym udziałowcem operatora jest obecnie holenderska spółka UPC Poland Holding.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy UPC Polska przed zmianą właściciela zapisują się do związku zawodowego, firma ze wzrostem wpływów i straty

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
New user
Jak to jest, że telekomy nie potrafią wygenerować zysku netto przy miliardowych przychodach?
odpowiedź
User
Radek
Jak to jest, że telekomy nie potrafią wygenerować zysku netto przy miliardowych przychodach?

Oficajlnie inwestuja w infrastukture. Mniej oficjalnie - placa firmom matkom za konsultacje, zarzadzenie, no i za *BRAND*!
odpowiedź
User
OLA
No cóż rozumiem pracowników, połaczone będą działy HR, Marketingu, Dział IT, jak i również DTV. Wiadomo że dojdzie do rzezi tak jak w Telefoni Dialog gdy przejęła tą firmę Netia oraz jak UPC przejmowało Astrę.
odpowiedź