SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Vodafone sprzedany na Węgrzech za 1,8 mld euro

Vodafone Hungary, węgierska spółka należąca do jednego z największych koncernów telekomunikacyjnych na świecie, zostanie sprzedana lokalnym firmom 4iG i Corvinus. Wartość transakcji wynosi 1,8 mld euro, ma ona uczynić z 4iG drugiego największego operatora usług telekomunikacyjnych na Węgrzech.

Fot. Vodafone/materiały prasowe Article

Vodafone to funkcjonujący na rynku od 1991 r. operator usług telekomunikacyjnych. Firma  powstała w Wielkiej Brytanii, obecnie koncern ma charakter międzynarodowy  z oddziałami w 27 krajach. Vodafone jest dzisiaj, obok China Mobile największym telekomem na świecie.

Koniec z Węgrami

Vodafone, poprzez swoją spółkę Vodafone Hungary działa również na Węgrzech. Jest drugim największym graczem na rynku węgierskim, obsługującym ponad 3,8 mln abonentów domowych i biznesowych (3 mln mobilnych i 0,8 mln stacjonarnych).

W roku finansowym 2021/22 przychód netto Vodafone Hungary wyniósł 278 mld forintów, a skorygowana EBITDA przekroczyła 93 mld forintów. Firma zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Teraz Vodafone postanowił wycofać się z rynku  węgierskiego. Jak poinformowano, firmy 4iG i Corvinus (ta druga reprezentuje państwo węgierskie), uzgodniły zakup 100 proc. udziałów w Vodafone Hungary za 715 mld forintów (1,8 mld euro). Według umowy 4iG stanie się większościowym właścicielem 51 proc. Vodafone Hungary, podczas gdy państwo węgierskie będzie miało 49 proc. udziałów.

Czytaj także: "Dziwny pan ze Stocka" w reklamie Vodafone

Oprócz oferowania stacjonarnych usług głosowych, internetowych, płatnej telewizji i cyfrowego nadawania naziemnego, 4iG po zakończeniu transakcji stanie się również głównym graczem w lokalnej telekomunikacji mobilnej.

- Przejęcie Vodafone Hungary będzie najbardziej znaczącą krajową transakcją telco w ciągu ostatnich trzydziestu lat, o podobnym zakresie jak prywatyzacja Matáv po zmianie reżimu – zaznacza w komunikacie Gellert Jaszai, prezes i dyrektor generalny 4iG. - Dzięki przejęciu powstanie należąca w przeważającej części do Węgrów grupa firm infokomunikacyjnych oraz wyraźny operator numer dwa na rynku węgierskim. Po pomyślnym zakończeniu przejęcia nasza grupa będzie dysponowała jedną z największych infrastruktur cyfrowych na Węgrzech, która ze względu na swoją wybitną rolę stanie się znaczącym graczem w węgierskiej telekomunikacji na wiele kolejnych dekad.

Zakończenie transakcji jest spodziewane do końca 2022 r., po uzyskaniu niezbędnych zgód odpowiednich organów regulacyjnych.

Czytaj także: T-Mobile Polska: mniej na reklamy, więcej z marketingu, 1 mld zł dywidendy dla Deutsche Telekom

- Rząd węgierski ma jasną strategię, aby zbudować narodowego czempiona w sektorze ICT, którego właścicielem jest Węgier – podkreśla z kolei Nick Read, dyrektor generalny Vodafone. - Połączenie z 4iG pozwoli Vodafone Hungary, który ma dumną historię sukcesów i innowacji w kraju, odegrać główną rolę w przyszłym wzroście i rozwoju sektora jako znacznie silniejszy skalowany i w pełni konwergentny operator. Połączony podmiot zwiększy konkurencję i będzie miał większy dostęp do inwestycji w celu dalszej cyfryzacji Węgier.

Dołącz do dyskusji: Vodafone sprzedany na Węgrzech za 1,8 mld euro

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl