SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zniszczone plakaty "Vogue'a". Reporterka TVN24 uczestniczką happeningu

W niedzielę w Warszawie mężczyzna zamalował sprejem plakaty z całującymi się parami kobiet i mężczyzn, które przedstawiały okładki najnowszego numeru miesięcznika "Vogue". Dzień później w tym miejscu odbył się happening będący formą protestu przeciwko temu aktowi wandalizmu. Wzięła w nim udział reporterka TVN24 Marta Warchoł, która zrobiła sobie i swojej partnerce zdjęcie na tle zniszczonych plakatów.

Fot. Marta Warchoł (Instagram) Fot. Marta Warchoł (Instagram)

Dla społeczności LGBT+ czerwiec to "miesiąc dumy". Z tej okazji redakcja polskiej edycji "Vogue'a" przygotowała dwie okładki najnowszego numeru. Znajdują się na nich całujące się pary: Julia Sobczyńska i Judyta Mliczek oraz Kacper Godlewski i Dominik Rosiński.

Plakaty z okładkami czerwcowego "Vogue'a" pojawiły się w wielu miejscach w Warszawie. W niedzielę rano na ulicy Mokotowskiej Marta Pajer nagrała film, na którym widać, jak starszy mężczyzna zamalowuje sprejem twarze całujących się osób. Autorka nagrania pyta go, czemu to robi. Mężczyzna jej nie odpowiada, tylko dalej niszczy plakaty.

Kampania Przeciw Homofobii zareagowała na to wydarzenie. "Naszym zdaniem akt wandalizmu polegający na zniszczeniu plakatów reklamujących najnowsze wydanie magazynu 'Vogue Polska' tylko pokazuje, jak ważny i potrzebny w Polsce jest czerwcowy, pride'owy numer 'Vogue'. Łącząc siły, mamy szansę doprowadzić do zmiany społecznej. Nie możemy się poddawać - musimy walczyć o każdą miłość" - czytamy na Instagramie KPH.

Reporterka TVN24: "Nie zasprejujecie nas"

W odpowiedzi na akt wandalizmu aktywista Miko Czerwiński zorganizował w poniedziałek (30 maja) happening "A ty całuj mnie - kiss in protest!" na ulicy Mokotowskiej 73 w Warszawie, gdzie wiszą plakaty pomazane przez starszego mężczyznę.

Przyszła tam m.in. reporterka TVN24 Marta Warchoł wraz z partnerką Iwoną Widomską. Zrobiły sobie zdjęcie na tle zniszczonych okładek Vogue'a. "To się nie uda. Nie zasprejujecie nas - osób nieheteronormatywnych" - napisała reporterka na Instagramie, dołączając do postu zdjęcie, na którym całuje się ze swoją partnerką. "Dzięki Marcie Pajer dowiedzieliśmy się, że w centrum grasuje senior-homofob. W centrum stolicy, kraju w Europie. Jak wiele nienawiści zostało wpompowanych w Polaków przez ostatnie lata? I jak długo mamy jeszcze obserwować tego konsekwencje? Ile mamy to znosić?!" - napisała Marta Warchoł.

Polska najbardziej homofobicznym krajem UE

W sesji okładkowej czerwcowego "Vogue Polska" autorstwa Stefana Heindricksa wystąpili aktywiści, artyści, pary i single, przedstawiciele różnych pokoleń, którzy opowiadają o swojej miłości.

- Spośród krajów Unii Europejskiej Polska znowu znalazła się na ostatnim miejscu pod względem traktowania osób LGBT+ - tak wynika z tegorocznego raportu ILGA -Europe. Gorzej jest w kilku państwach Europy spoza Unii: Białorusi, Armenii, Azerbejdżanie, Rosji i Turcji. Nasz kraj nie zapewnia równych praw i ochrony parom jednopłciowym, dzieciom z tęczowych rodzin, nie ściga z urzędu przestępstw czy mowy nienawiści motywowanej homo- czy transfobią. W polskim kodeksie karnym nie ma paragrafu o zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. - W Kopenhadze trzymaliśmy się za ręce, chodziliśmy po ulicach w makijażu. W Polsce się boimy. W każdej chwili możemy dostać w twarz - mówi Sebastian, bohater sesji do wydania Pride Issue.

- Czerwcowe wydanie magazynu "Vogue Polska" - Pride Issue zawiera także wywiad z Aaron Rose Philip - pierwszą ciemnoskórą transpłciową modelką na wózku, która wystąpiła w pokazie luksusowego domu mody. W rolę modeli i modelek w sesji autorstwa Erdema Moralioglu wcielają się osoby queerowe, niebinarne, homoseksualne. O Balu u Bożeny, jednej z najciekawszych inicjatyw kulturalnych w stolicy, pisze Michalina Murawska, a o wychowaniu dziecka w nieheteronormatywnej rodzinie Anna Konieczyńska.

- Bez osób LGBT+ nie byłoby świata mody, który znamy. Moda daje im poczucie przynależności, kreatywną wolność i przestrzeń do wyrażania siebie. Osoby LGBT+ są też naszymi przyjaciółmi, członkami naszych rodzin. Z bólem obserwujemy, jak codziennie wobec nich łamane są podstawowe prawa człowieka - komentuje Ina Lekiewicz, redaktorka naczelna "Vogue Polska".

Czerwcowe wydanie "Vogue Polska" od czwartku (26 maja) jest dostępne w sprzedaży.

Magazyn "Vogue Polska" ukazuje się od marca 2018 r. Jego wydawca - spółka Visteria - zanotowała w 2020 r. spadek przychodów sprzedażowych rok do roku o 27,73 proc. do 13,88 mln. Strata netto zmalała o 35,37 proc. do 3,19 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Zniszczone plakaty "Vogue'a". Reporterka TVN24 uczestniczką happeningu

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ann Wintour
Gówniana polska wersja musi czymś błysnąć i błysnęła. Teraz egzemplarz powinien być po 30 zł. Polska wersja to dno i dwa kilo mułu.
Twój Styl nadal rządzi!
0 0
odpowiedź
User
zorro
widać prowokowanie mają w pisane w działania .szkoda że zajmowanie się bzdurami zamiast rzeczami ważnymi co dzieje się na UKRAINIE tam wojna jest mordowani ludzie !
0 0
odpowiedź
User
Kiepskie
I co to za news??!! I co takiego wielkiego się wydarzyło??!!
0 0
odpowiedź