SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Poznaniu na 123 skontrolowane tablice i urządzenia reklamowe wykonano samowolnie

W 2021 r. inspektorzy budowlani w Poznaniu skontrolowali legalność łącznie 129 nośników reklamowych. Spośród 123 sprawdzanych tablic i urządzeń tylko dwóch nie zainstalowano samowolnie – poinformował poznański magistrat.

Magistrat podał, że w 2021 r. inspektorzy skontrolowali legalność łącznie 129 nośników reklamowych, w tym 72 trwale związanych z gruntem urządzeń i tablic wolnostojących kwalifikowanych jako budowle wymagające pozwolenia na budowę oraz 51 tablic zainstalowanych na budynkach bądź ogrodzeniach wymagających zgłoszenia. Sprawdzono również legalność pięciu szyldów i jednego muralu.

„Kontrole 123 reklam - tablic i urządzeń - wykazały, że 121 nośników wykonano samowolnie, a tylko 2 były legalne” - zaznaczono w komunikacie.

Do końca ub. roku inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego doprowadzili do rozbiórki 28 nielegalnych nośników reklamowych, w tym 14 wolnostojących, trwale związanych z gruntem oraz 14 tablic lub urządzeń zainstalowanych na obiektach.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu Paweł Łukaszewski wskazał, że obecnie inspektorzy budowlani prowadzą 51 postępowań administracyjnych, dotyczących legalności skontrolowanych już nośników reklamowych.

„Postępowania te, wobec nieokazania przez inwestorów pozwolenia na budowę nośnika wolnostojącego bądź niepotwierdzenia dokonania skutecznego zgłoszenia instalacji reklamy na obiekcie, najprawdopodobniej zakończą się wydaniem decyzji nakazujących rozbiórkę kolejnych, nielegalnych nośników” – zaznaczył.

Łukaszewski podkreślił, że większość postępowań dotyczących legalności nośników reklamowych była poprzedzona wstępnymi ustaleniami Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania lub Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Wyjaśnił, że choć w świetle przepisów prawa budowlanego wykonanie szyldu lub muralu nie jest kwalifikowane jako roboty budowlane wymagające pozwolenia lub zgłoszenia, to jednak w przypadku umieszczenia ich na obiekcie objętym ochroną konserwatorską niezbędna jest akceptacja Miejskiego Konserwatora Zabytków.

„Oprócz kwestii dotyczących bezpieczeństwa użytkowników obiektów budowlanych, ogromną wagę przywiązujemy do zapewnienia w Poznaniu ładu przestrzennego, dlatego należy mieć pewność, że kontrole legalności reklamowych nośników będą kontynuowane” – zaznaczył Łukaszewski.

PINB w Poznaniu przeprowadza kontrole legalności reklam od 14 lat.

Dołącz do dyskusji: W Poznaniu na 123 skontrolowane tablice i urządzenia reklamowe wykonano samowolnie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Dziwny tytuł - "na" ale "ile".
odpowiedź