SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WhatsApp wprowadza zmiany w polityce prywatności aplikacji

WhatsApp wprowadza zmiany w polityce prywatności dla europejskich użytkowników aplikacji, po nałożenia rekordowej grzywny przez Irlandzką Komisję ds. Ochrony Danych (IDPC) za naruszenie unijnych standardów ochrony danych.

Fot. flickr.comArticle

Firma Meta wprowadza aktualizację polityki prywatności dla swojego komunikatora tekstowego WhatsApp. Zmiany mają zapewnić użytkownikom większą ilość informacji na temat wykorzystania ich danych osobowych przez aplikację.

Rekordowa grzywna i jej następstwa

WhatsApp podejmuje działania po tym, gdy we wrześniu Irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych nałożyła rekordową grzywnę w wysokości 225 mln euro na firmę. Powodem było naruszenie rygorystycznych przepisów Unii Europejskiej dotyczących ochrony danych osobowych, a dokładniej przejrzystości udostępniania tych informacji.

Śledztwo w sprawie WhatsApp rozpoczęło się w 2018 roku i dotyczyło głównie "zarządzania danymi pomiędzy samą aplikacją a innymi podmiotami Facebooka". Irlandzki urząd poinformował, że dopatrzył się "bardzo poważnych naruszeń" dotyczących przejrzystości działań aplikacji oraz "istotnych braków w informowaniu" użytkowników na temat korzystania z ich danych osobowych. "Nierespektowanie przepisów transparentności może być szkodliwe dla innych podstawowych zasad ochrony danych" - przekazała IDPC.

Meta zaznacza, że nie zgadza się decyzją organu nadzorczego i zamierza się od niej odwołać. Niemniej firma musi wprowadzić narzucone zmiany już teraz. Warto również dodać, że aktualizacja polityki prywatności nie wpływa na sposób obsługi danych osobowych użytkowników. Dodatkowo osoby korzystające z aplikacji nie będą musiały wyrazić zgody na nowy regulamin, ani podejmować żadnych dodatkowych działań. Zmiany dotyczą wyłącznie użytkowników korzystających z aplikacji na terenie Unii Europejskiej, a w przypadku krajów innych regionów firma nie przewiduje żadnych poprawek.

IDPC jest zgodnie z przepisami Unii Europejskiej głównym regulatorem polityki prywatności firmy, ponieważ regionalna siedziba Mety znajduje się w Dublinie.

Jeszcze dziś w aplikacji WhatsApp u użytkowników na terenie Unii Europejskiej  pojawi się małe powiadomienie na górnym banerze aplikacji. Po jego kliknięciu rozwinie się zaktualizowana polityka prywatności. Firma zapewnia dodatkowo, że zmiany nie wpłyną na procesy oprogramowania, a szyfrowanie tekstu typu end-to-end będzie wciąż kontynuowane.

Dodano natomiast więcej szczegółów na temat gromadzenia danych przez firmę i ich wykorzystania przez WhatsApp. Twórcy aplikacji muszą również udostępnić przyczynę przechowywania tych informacji, wyjaśnić kiedy zostaną one usunięte z serwerów oraz wyjaśnić, czy dane użytkowników są przekazywane firmom zewnętrznym. Równocześnie firma musi wyjaśnić, dlaczego zebrane informacje są udostępniane poza krajowe granice i w jaki sposób są one zabezpieczone.

Platformy społecznościowe należące do Mety, a więc Facebook, WhatsApp i Instagram otrzymują w ostatnim czasie coraz więcej aktualizacji dotyczących polityki bezpieczeństwa. Jest to w dużej mierze skutek wycieku informacji wewnętrznych udostępnionych przez Frances Haugen (była menadżerka Facebooka) do zachodniej prasy.

Facebook zagraża zdrowiu i dobrobytowi naszych obywateli, podkopuje demokrację. Zwalczanie takich negatywnych skutków mogłoby być proste, ale tak się nie dzieje. Kierownictwo firmy wie, jak zabezpieczyć Facebook i Instragram, ale nie wprowadzają koniecznych zmian, ponieważ stawiają swoje ogromne zyski przed dobrem ludzi. Konsekwencje są bardzo poważne. (...) Jest to firma, która zarabia miliardy na poświęcaniu bezpieczeństwa - także dzieci - na rzecz zysków i jest to nie do przyjęcia - oświadczyła podczas wysłuchania publicznego, zorganizowanego przez Komisję Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego, Frances Haugen, była menedżerka Facebooka.

WhatsApp umożliwia przeniesienie historii czatów z iOS na Androida

Producent systemu Android umożliwi użytkownikom przenoszenie historii czatów z iPhone’ów na wszystkie smartfony obsługujące system Android 12.

Nowa funkcja pomoże rozwiązać dość frustrujące problemy związane z użytkowaniem WhatsAppa, jako że aplikacja nie umożliwia bezpośrednio (poza przypadkiem Samsunga) przenoszenia historii czatów między konkurencyjnymi systemami operacyjnymi. Dlaczego? Wiadomości wysyłane poprzez aplikację zapisywane są chmurze - Google Cloud w przypadku Androida i iCloud w przypadku iOS. Oznacza to, że użytkownicy mogą przenosić historię swoich czatów wyłącznie między urządzeniami działającymi na tym samym systemie, jako że dane nie migrują między serwerami Google i Apple.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WhatsApp wprowadza zmiany w polityce prywatności aplikacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl