SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skarga w KRRiT na materiał „Wiadomości” o Donaldzie Tusku. „Cechy nachalnej propagandy”

Członek rady programowej TVP, Krzysztof Luft, złożył we wtorek skargę w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na materiał poniedziałkowych „Wiadomości”, opisujący ostatnie działania Donalda Tuska - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Apeluję ponownie do przewodniczącego rady o pilne i kompleksowe zajęcie się problemem przedstawiania Donalda Tuska przez TVP - mówi nam Luft.

Screen z materiału "Wiadomości", autorstwa Macieja SawickiegoArticle

Chodzi o materiał Macieja Sawickiego pt. „Ruski ład Donalda Tuska”, który wyemitowano w poniedziałkowym, głównym wydaniu „Wiadomości”. Wielokrotnie pojawiły się w nim słowa, wypowiadane po niemiecku przez Tuska („fur Deutschland” oraz „Danke fur alles”), były też rozmowy z przechodniami, którzy akcentowali nieudolność rządów Donalda Tuska i to, że (rzekomo) brakowało na wszystko wówczas pieniędzy w budżecie.

Materiał Sawickiego oburzył Krzysztofa Lufta, członka rady programowej TVP. We wtorek zgłosił on na skargę w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - Nie wytrzymałem. To był skrajny przypadek pogwałcenia ustawowych zasad bezstronności, rzetelności, wyważenia i wysokiej jakości, wymienionych w artykule 21 ustawy o radiofonii i telewizji - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. - Mało tego: nosił w dodatku cechy nachalnej propagandy.

W piśmie do KRRiT Luft skrupulatnie wymienia, że czterokrotnie powtórzono to samo ujęcie Donalda Tuska, mówiącego po niemiecku „fur Deutchland”, a także dwukrotnie inne ujęcie: ze słowami „danke fur alles”. - Wykorzystano też inne ujęcia, pochodzące z wystąpienia Donalda Tuska, adresowanego przed laty do słuchaczy z Niemiec, które nie miało żadnego związku z wczorajszym wystąpieniem w Gdańsku - chodziło jedynie o tworzenie i utrwalanie wrażenia, że Donald Tusk reprezentuje interesy niemieckie, co zresztą wynikało również z komentarza - czytamy w skardze. - Wzywam KRRiT do wykorzystanie swoich ustawowych uprawnień i zatrzymanie tej niebezpiecznej oraz bezprawnej kampanii nienawiści realizowanej przez nadawcę publicznego.

Krzysztof Luft mówi nam, że zainteresuje tym materiałem także przewodniczącego rady nadzorczej TVP, Wojciecha Skurkiewicza. - A właściwie zintensyfikuje tylko argumenty, zawarte we wniosku, złożonym już wcześniej u przewodniczącego - podsumowuje.

Chodzi o pismo, jakie Luft wraz z dwójką innych członków rady (Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus) złożył u Skurkiewicza tydzień temu. Wnioskowano w nim o skontrolowanie tego, jak Donald Tusk jest przedstawiany w ostatnich tygodniach na antenie TVP Info i w programach informacyjnych TVP1 i TVP2. „Objęcie kierowania największą partią opozycyjną przez byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej budzi wyjątkowo duże zainteresowanie opinii publicznej i wielkie emocje. Dlatego szczególnie ważne jest, aby telewizja publiczna rzetelnie przedstawiała tę sytuację, a w szczególności nie eskalowała napięć i podziałów w społeczeństwie” - napisano we wniosku. 

TVP atakuje Donalda Tuska

Tusk od momentu, gdy ogłosił powrót do polskiej polityki ostro krytykuje Telewizję Polską, a ta (szczególnie informacyjny kanał TVP Info) odpowiada mu w równie ostry sposób. Już w kilka dni po objęciu przywództwa w PO, na korytarzu w budynku Senatu pytanie Tuskowi próbował zadać reporter TVP Info Miłosz Kłeczek.  - Dlaczego odcina się pan od Sławomira Nowaka? Mówił pan, że to więzień polityczny, że jakieś insynuacje wokół niego krążą, że jest w areszcie wydobywczym. A dziś pan mówi: to sprawa między prokuraturą, sądem a Sławomirem Nowakiem - dopytywał. - Ma pan inne zadania na dzisiaj? - ripostował Tusk.

- Nie będę odpowiadał na pytania tych, którzy zaangażowali się w nagonkę; mogę ewentualnie debatować z mocodawcą, tzn. z prezesem Kaczyńskim - powiedział wczoraj lider PO Donald Tusk, zwracając się do TVP Info. Do prezesa PiS zaapelował: "Rozmawiaj ze mną uczciwie o tym, co jest w Polsce i nie wysyłaj nagonki".

Obecna rada programowa TVP została powołana przez Radę Mediów Narodowych w lutym br. Tworzą ją: Waldemar Andzel, Krzysztof Mróz, Wojciech Skurkiewicz, Anna Sobecka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Janusz Daszczyński, Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Andrysiak, Albert Stawiszyński, Wanda Nadobnik, Wojciech Korkuć, Norbert Klimiuk i Michał Drożdż.

W czerwcu 2021 roku „Wiadomości” oglądało 1,98 mln osób (1,59 mln w TVP1 i 391 tys. w TVP Info) . Udział serwisu uplasował się na poziomie 18,63 proc. (rok wcześniej było to 22,90 proc.). Z kolei w pierwszym półroczu 2021 roku kanał TVP Info notował średni dobowy udział na poziomie 3,70 proc.

Dołącz do dyskusji: Skarga w KRRiT na materiał „Wiadomości” o Donaldzie Tusku. „Cechy nachalnej propagandy”

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl