SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stankowski, Sakiewicz i Karnowscy przez rok z ponad 100 wypowiedziami w „Wiadomościach”, Tusk po niemiecku 119 razy

W ub.r. w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP 146 razy wypowiadał się publicysta Adrian Stankowski, po ponad 100 prazy pokazano też komentarze Michała Karnowskiego, Tomasza Sakiewicza i Jacka Karnowskiego. Nieco rzadziej w programie pojawiali się Mieczysław Ryba, Miłosz Manasterski i Dorota Kania.

Adrian Stankowski i Donald TuskAdrian Stankowski i Donald Tusk

Według wyliczeń autora strony ekspercitvpis.info, zbierającego „zrzuty ekranu” z głównego wydania „Wiadomości”, publicysta „Gazety Polskiej Codziennie” Adrian Stankowski w ub.r. pojawił się w 134 wydaniach programu. W niektórych wypowiadał się dwukrotnie, dlatego zebrało się łącznie 146 jego komentarzy.

Od 7 do 20 października z jednym dniem przerwy Stankowski codziennie pojawiał się w „Wiadomościach”. Natomiast najdłużej nie było go w programie przez ponad dwa tygodnie - od 7 do 22 sierpnia.

232 wypowiedzi Michała i Jacka Karnowskich

Publicysta „Sieci” Michał Karnowski pojawił się w głównym wydaniu „Wiadomości” 121 razy, a redaktor naczelny tego tygodnika Jacek Karnowski - 111 razy. Ogółem w 212 wydaniach programu pokazano 232 wypowiedzi braci Karnowskich.

Natomiast Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wypowiadał się w „Wiadomościach” 119 razy.

Inni publicyści zaliczyli poniżej 100 komentarzy w programie:
- Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej - 86 (w 83 wydaniach),
- Dorota Kania z Polska Press - 78,
- Karol Gac z „Do Rzeczy” - 70,
- były naczelny i właściciel „Wprost” Marek Król - 63,
- Wojciech Wybranowski z „Głosu Wielkopolskiego” - 57,
- Wojciech Biedroń z „Sieci” - 55,
- Grzegorz Górny z „Sieci” - 50.

Najczęściej publicyści komentują w „Wiadomościach” wydarzenia polityczne i gospodarcze w kraju. Regularnie pojawiają się w materiałach krytykujących opozycję i broniących obecnego obozu rządzącego. Czasami wypowiadają się także o sprawach z zagranicy, zwłaszcza związanych z Polską.

Mieczysław Ryba częściej niż Henryk Domański, zniknął Artur Wróblewski

W podobnym kontekście w „Wiadomościach” pojawiają się eksperci. W ub.r. historyk Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wypowiadał się w programie 93 razy, socjolog prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk - 63 razy, a prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej - 59 razy.

Inni eksperci często gościli w programie w związku z ważnymi wydarzeniami. Były dowódca GROM Grzegorz Polko zaliczył 75 wypowiedzi (większość od drugiej połowy sierpnia, gdy zaczął się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej), Jakub Wiech z Defence24.pl - 46 (mówił głównie o budowie Nord Stream 2 i wzroście cen paliw), a dr Michał Sutkowski - 43 (komentował sytuację epidemiczną).

Za to politolog Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego, który w 2020 roku był drugim najczęściej występującym komentatorem w „Wiadomościach” (wypowiadał się m.in. o wyborach prezydenckich w USA) w marcu ub.r. przestał pojawiać się w programie.

Publicyści i eksperci często są też zapraszani do pasm informacyjnych TVP Info, a także innych programów stacji, m.in. „Strefy starcia” i „Gościa Wiadomości”. W „Gościu” co jakiś czas występują wspólnie Tomasz Sakiewicz i Michał lub Jacek Karnowski.

Te wypowiedzi nie zostały ujęte w statystykach na ekspercitvpis.info, uwzględniono wyłącznie komentarze w materiałach reporterskich w „Wiadomościach”.

- W całym 2021 roku było tylko 12 dni, w których #wiadomości #tvpis nie pokazały jednego z 20 topowych komentatorów. Zdarzyły się też dwa dni (10 października i 16 listopada), w których pokazano aż 10 z nich - poinformował autor ekspercitvpis.info.

119 razy fragmenty wypowiedzi Donalda Tuska po niemiecku

Twórca ekspercitvpis.info policzył też, ile razy w głównym wydaniu „Wiadomości” pokazywano ujęcia mające być niekorzystnymi dla Donalda Tuska. Zdecydowanie najczęściej pojawiały się fragmenty wystąpienia szef PO wygłoszonego w połowie stycznia ub.r. po niemiecku przy okazji kongresu partii CDU.

W wielu materiałach o Tusku powtarzano fragmenty tego przemówienia, zwłaszcza słowa „für Deutschland” i „danke für alles”. Przy dłuższych cytatach polskiej wersji nie odczytywał lektor (inaczej niż zwykle przy wypowiedziach w językach obcych), tylko pokazywano napisy.

Na ekspercitvpis.info podano, że fragmenty przemówienia Tusk po niemiecku w „Wiadomościach” pojawiły się aż 119 razy w 67 wydaniach. Pierwszy raz pokazano je 16 stycznia, ostatni raz w ub.r. - 28 grudnia.

Kolejna fala krytyki Donalda Tuska przetoczyła się w TVP po jego powrocie do krajowej w połowie ub.r. Ujęcie z konferencji prasowej Tuska na początku lipca, pokazujące zaciśniętą pięść i zegarek na przegubie, pojawiło się w „Wiadomościach” 34 razy.

Z drugiej strony prawie w każdym wydaniu „Wiadomości” podkreślano, że dzięki działaniom obecnej władzy Polacy mają lepszą sytuację finansową. Według ekspercitvpis.info frazę „Więcej pieniędzy” na „pasku” pokazano 16 razy.

Po kilka razy napisano, że „więcej pieniędzy” będzie „dla Polaków”, „w portfelach Polaków”, „dla polskich rolników” i „dla emerytów”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. główne wydania „Wiadomości” oglądało średnio 2,59 mln widzów (11,5 proc. mniej niż w 2020 roku), z czego 2,01 mln w TVP1, a 577,4 tys. w TVP Info.

Natomiast w grudniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 266 960 widzów, a udział w rynku oglądalności - 4,11 proc., po wzroście o 14,2 proc. rok do roku.

Dołącz do dyskusji: Stankowski, Sakiewicz i Karnowscy przez rok z ponad 100 wypowiedziami w „Wiadomościach”, Tusk po niemiecku 119 razy

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek
TVP wiadomości same kłamstwa że sami mają drogo a wszystko udaje TVP
odpowiedź
User
Mireczek
Widać że tego nie idzie oglądać kłamstwa i kłamią
odpowiedź
User
widz555
Czyli tradycyjnie, opozycja nie może narzekać, że nie ma dla niej czasu antenowego w wiadomościach.
odpowiedź