SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W „Wiadomościach” znów „Für Deutschland”. Jest skarga do KRRiT

Opozycyjni członkowie rady programowej TVP skierowali do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę w związku z kolejną emisją wypowiedzi „Für Deutschland” w „Wiadomościach” TVP1. Zdaniem skarżących nadawca publiczny ponad sto razy przypominał już słowa Donalda Tuska sprzed półtora roku.

Donald Tusk, fot. POArticle

Autorami skargi są: posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, dziennikarz radiowy Artur Andrysiak, były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński i były członek KRRiT Krzysztof Luft. Już wcześniej skarżyli się do regulatora m.in. na nieustanne powtarzanie wypowiedzi „für Deutschland”.

Regulator przychylił się  wówczas do sugestii, że powtarzanie w „Wiadomościach” sformułowania „für Deutschland” nie stanowiło bezstronnej informacji i naruszało art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji. W ocenie Rady - "zastosowanie takiego zabiegu nie stanowiło bezstronnej informacji" w rozumieniu art. 21 ustawy. Przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski, wystąpił więc do Telewizji Polskiej zwracając uwagę, że jest zobowiązana do przestrzegania przepisów, które nakładają na media publiczne obowiązek „rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk”.

TVP zignorowała polecenie KRRiT?

Autorzy ostatniej skargi twierdzą, że nadawca publiczny zignorował zalecenie regulatora. - Niestety mimo kolejnych wystąpień Pana Przewodniczącego do nadawcy „słynna”, powtórzona w głównym wydaniu „Wiadomości” już ponad stukrotnie, wypowiedź „für Deutschland” wciąż powraca w kolejnych wydaniach. W głównym wydaniu Wiadomości w TVP1 nadanym w dniu 21.06.2022 została ona wmontowana w 24’36” audycji - znów całkowicie wyrwana z kontekstu i bez związku z treścią materiału, w którym się znalazła – jedynie na hasło Donald Tusk - zauważają.

Zobacz także: Skarga do KRRiT na materiał „Wiadomości” wiążący atak nożownika z krytyką fuzji Orlenu z Lotosem

- Zarzucamy nadawcy uporczywe działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o Radiofonii i Telewizji zadaniami medium publicznego, jakim jest TVP S.A., określonymi w art. 21 ust. 2 pkt 2) tejże ustawy, tj. powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą a także sprzeczne z art. 21 ust 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania „pluralizmu, bezstronności i wyważenia” - dodają.

Opozycyjni członkowie rady programowej TVP doceniają dotychczasowe działania przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego w tej kwestii. - Z satysfakcją przyjęliśmy kolejne odpowiedzi Pana Przewodniczącego na nasze skargi dotyczące sposobu przedstawiania Donalda Tuska w audycjach informacyjnych TVP. Analizy dokonane przez KRRiT wskazywanych przez nas audycji, potwierdziła bowiem naszą ocenę, dotyczącą naruszenia przez TVP art. 21 ustawy - poprzez wplatanie do różnych materiałów, wyrwanych z kontekstu i zmienionych kolorystycznie fragmentów nagrań archiwalnych, zgromadzonych przy innych okazjach, w tym słowa „für Deutschland”, wypowiedziane przez Donalda Tuska. Wiemy też o podobnych odpowiedziach Pana Przewodniczącego na skargi innych telewidzów dotyczące tej sprawy - piszą.

Sugerują, żeby regulator ukarał TVP. - Wobec tego uporczywego naruszania przez Wiadomości TVP art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, lekceważącego również kolejne wystąpienia Pana Przewodniczącego, oczekujemy podjęcia bardziej skutecznych działań, które zapobiegną powtarzaniu tych samych naruszeń Ustawy, na której straży stoi kierowana przez Pana Przewodniczącego Rada - proponują.

Z danych Nielsena wynika, że w maju br. średnia widownia „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info wyniosła 2,19 mln osób.

Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” znów „Für Deutschland”. Jest skarga do KRRiT

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl