SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Wiadomości Handlowych” bez 19 proc. przychodów i z większą stratą

Wydawnictwo Gospodarcze, w którego portfolio są m.in. „Wiadomości Handlowe” i „Wiadomości Kosmetyczne”, w ub.r. zanotowało kolejny spadek wyników finansowych: przychody zmalały o 19 proc. do 7,21 mln zł, a strata netto pogłębiła się z 2,15 do 3,05 mln zł. Firma jest w trakcie restrukturyzacji obejmującej m.in. zamknięcie wersji drukowanej „Wiadomości Kosmetycznych” i redukcję zatrudnienia.

Article

Przychody krajowe Wydawnictwa Gospodarczego zmniejszyły się w ub.r. z 8,54 do 6,98 mln zł, a te z zagranicy - z 359,2 do 229,2 tys. zł.

Firma w sprawozdaniu tłumaczy to skutkami epidemii. - Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 oraz niepewność klientów co do ich sytuacji rynkowej sprawiły, iż spółka nie była w stanie zrealizować fizycznych konferencji. Wydarzenia online pozwoliły jednie częściowo zrekompensować - opisuje.

Koniec „Wiadomości Kosmetycznych” w druku, mniej pracowników

To kolejny mocno spadkowy rok dla firmy - w 2020 jej przychody zmalały o 23,4 proc. do 8,89 mln zł, a strata netto wzrosła z 535,1 tys. zł do 2,15 mln zł.

Władze wydawnictwa zdecydowały się mocniej ograniczyć wydatki. Z końcem ub.r. „Wiadomości Kosmetyczne” przestały się ukazywać w wersji drukowanej,  natomiast w przypadku „Wiadomości Handlowych” zdecydowano się na zmianę profilu: zmniejszenie liczby wydań z 10 do 6 rocznie i nakładu z 70 tys. do 9 tys. oraz zawężenie grupy docelowej do menedżerów z dużych sieci handlowych i firm produkcyjnych z branży FMCG.

Zapowiedziano również zmniejszenie zatrudnienia o 12 pracowników, co da oszczędności w wynajmie biura oraz zacieśnienie współpracy z siostrzanym Polskim Wydawnictwem Rolniczym, m.in. w zakresie obsługi technicznej, administracyjnej i druku „Wiadomości Handlowych”.

W całym ub.r. wydatki operacyjne firmy zmalały słabiej od przychodów - o 14,1 proc. do 9,71 mln zł. Koszty usług obcych spadły z 5,38 do 4,32 mln zł, wynagrodzeń - z 4,72 do 4,23 mln zł, a ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń pracowniczych - z 827,8 do 793,8 tys. zł.

Na koniec ub.r. w firmie było 34 pracowników etatowych, w tym 12 redaktorów. W ciągu roku zatrudnienie zmalało o pięć osób.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Strata sprzedażowa Wydawnictwa Gospodarczego wzrosła z 2,4 do 2,5 mln zł. Pozostałe wskaźniki rentowności firmy pogorszyły wzrost pozostałych wpływów operacyjnych z 547,2 do 128,5 tys. zł oraz wzrost pozostałych kosztów operacyjnych ze 187,9 do 593,8 tys. zł.

W konsekwencji strata operacyjna pogłębiła się z 2,05 do 2,97 mln zł, a strata brutto i netto - z 2,15 do 3,05 mln zł.

Wydawnictwo Gospodarcze dwa razy dokapitalizowane

Na koniec ub.r. ujemny kapitał własny spółki wynosił -1,39 mln zł, wobec -596 tys. zł rok wcześniej. Właściciel firmy, niemiecki LPV, drugi rok z rzędu ją dokapitalizował: w ub.r. podwyższył kapitał z 591 tys. zł do 2,85 mln zł, a w lutym br. - do 4,65 mln zł.

Wydawnictwo oceniło w sprawozdaniu, że kolejne dokapitalizowanie zapewnia „eliminację negatywnych kapitałów” oraz „płynność w zakresie środków bieżących oraz środków na przyszłą działalność”. Dodatkowo LPV w marcu przekazał firmie pisemną deklarację, że w razie problemów finansowych może liczyć na jego wsparcie.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Wiadomości Handlowych” bez 19 proc. przychodów i z większą stratą

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wow
Co za news, kogo to?
odpowiedź