SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O co chodziło w pierwszym „Wiedźminie”? Krótki przewodnik``

Na piątek Netflix zapowiedział premierę drugiego sezonu swojego hitowego serialu „Wiedźmin”. Część widzów może nie pamiętać dokładnie premierowych ośmiu odcinków z 2019 roku, w jeszcze większym kłopocie znajdą się ci, którzy zetkną się z przygodami Geralta z Rivii po raz pierwszy w zapowiedzianej odsłonie. Dlatego warto przywołać najważniejsze wątki i postaci kluczowe dla całej opowieści.

Bohaterowie serialu "Wiedźmin" NetflixaArticle

Produkowany przez Netfliksa serial „Wiedźmin” miał swoją premierę w grudniu 2019 r. Pierwszy sezon serii kosztował amerykański serwis od 70 do 80 mln dol., szybko jednak (pomimo utyskiwań niektórych krytyków) stał się hitem Netflixa przyciągając do siebie miliony widzów zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Drugi sezon na progu

Sukces pierwszego sezonu „Wiedźmina” spowodował, że Netflix szybko podjął decyzję o kontynuowaniu tej produkcji. Prace nad kolejną odsłoną przygód Geralta z Rivii napotkały wiele trudności spowodowanych pandemią Covid-19, jednak realizatorom udało się dotrzymać zakładanego wcześniej terminu i 2. sezon „Wiedźmina” ma się pojawić w Netfliksie w piątek 17 grudnia br.

Czytaj także: Nie tylko "Wiedźmin". Netflix odsłania premiery grudnia

 

Akcja filmu, osadzonego w inspirowanej średniowieczem krainie znanej jako Kontynent, przedstawia losy Geralta z Rivii (Henry Cavill) - najemnego łowcy potworów, do którego dołączają młoda księżniczka Cirilla (Freya Allan) i czarodziejka Yennefer (Anya Chalotra). Pierwszy sezon został zrealizowany na podstawie wybranych opowiadań Andrzeja Sapkowskiego ze zbiorów „Miecz przeznaczenia" i „Ostatnie życzenie", które poprzedzają tzw. sagę o wiedźminie i zostały wykorzystane do zarysowania poszczególnych postaci, zanim po raz pierwszy spotkają się ze sobą.

Tutaj dla niektórych widzów może powstać pewien problem. Chodzi o to, że w pierwszym sezonie serialu jego twórcy poprowadzili opowieść w sposób nie do końca liniowy, często odwołując się do przeszłości najważniejszych bohaterów, aby dopiero później spleść ze sobą ich losy.

W pierwszym sezonie „Wiedźmina” pojawiają się 3 kluczowe wątki: Geralta z Rivii, Yennefer oraz Ciri. Warto je pokrótce przypomnieć, aby przygotować się na obejrzenie 2. sezonu ich przygód.

Geralt

Geralt z Rivii jest oczywiście osią, wokół której rozgrywają się wydarzenia przedstawiane w „Wiedźminie”, choć w pierwszym sezonie wątek ten jest prowadzony w sposób nieoczywisty.

W początkowych odcinkach serii widz obserwuje Geralta wykonującego swój zawód polegający na zabijaniu różniej maści potworów i padającego niekiedy ofiarą rozmaitych intryg, jakich nie brak w świecie wykreowanym przez literaturę Sapkowskiego.

Dla Geralta i całego sezonu przełomowe są dwa wydarzenia pokazane w odcinkach 4 i 5. To właśnie wtedy losy wiedźmina wiążą się po raz pierwszy z księżniczką Ciri, gdy Geralt w ramach nagrody za uratowanie życia królowej Calanthe powołuje się na prawo niespodzianki.

Z kolei w 5. odcinku, po odnalezieniu butelki ze złośliwym dżinnem i uratowaniu Jaskra przez Yennefer splatają się losy Geralta i czarodziejki.

W 7. odcinku wiedźmin postanawia odebrać swoją niespodziankę od Calanthe, aby zapewnić księżniczce Ciri bezpieczeństwo wobec przygotowań Nilfgaardu do ataku na Cintrę. Królowa próbuje oszukać Geralta wykorzystując fałszywą Ciri, jednak bohater serialu odkrywa podstęp. Po przegranej bitwie i upadku Cintry Calanthe poleca swojej wnuczce odnalezienie Geralta i poszukiwanie u niego ochrony.

Ostatnim etapem przygód Geralta w pierwszym sezonie serialu jest odcinek 8. Wiedźmin ratuje w nim pewnego kupca przed zagrożeniem, zostaje jednak ciężko ranny. Kupiec zawozi wiedźmina na swoją farmę, na której zrządzeniem losu znalazła  się także Ciri.

Ciri

Wątek księżniczki Ciri, która ma być przeznaczeniem Geralta z Rivii przewija się w całym pierwszym sezonie „Wiedźmina”, jednak od strony chronologicznej jej przygody rozpoczynają się w dwóch odcinkach – 1 i 7. Wówczas bowiem dziewczynka ucieka ze zrujnowanej Cintry i rozpoczyna, zgodnie z wolą swojej babki Calanthe, poszukiwania wiedźmina.

W kolejnych odsłonach sezonu Ciri przeżywa rozmaite przygody, jej tropem przez cały czas podąża żądny krwi Cahir. Księżniczce nie udaje się jednak odszukać Geralta. Ciri, przygarnięta przez chłopkę, w ostatnim odcinku znajduje się na wspomnianej wcześniej farmie, na którą ostatecznie trafia także ranny wiedźmin.

Yennefer

W wątku czarodziejki Yennefer, obecnym w całym pierwszym sezonie „Wiedźmina” historia przeszłości tej postaci zajmuje 4 pierwsze odcinki. Kaleka dziewczynka trafia do Aretuzy, gdzie jest szkolona w tajnikach magii. Ostatecznie zostaje mistrzynią w tym fachu.

Jak wspomnieliśmy wcześniej Yennefer łączy swoje losy z Geraltem w 5. odcinku, zostają kochankami. Jednak temperament obojga często prowadzi do spięć. Drogi pary rozchodzą się w pewnym momencie, zaś w ostatnim odcinku sezonu Yennefer wraz z innymi czarodziejami staje do walki z Nilfgaardem pod Sodden.

Co dalej?

Twórcy „Wiedźmina” idą dobrze wypróbowaną ścieżką pozostawiając w pierwszym sezonie serialu wiele otwartych wątków intrygujących dla widza.

Czytaj także: Ciri i Yennefer z "Wiedźmina" w spotach reklamowych Oshee

Dalsze losy głównych bohaterów dadzą zapewne odpowiedź na wiele pytań, z którymi widzowie pozostali po premierowym sezonie. Na razie nie wiadomo oczywiście, co zdarzy się w planowanej na 17 grudnia odsłonie serii. Wiadomo jedynie, że na ekranie pojawi się wiele nowych postaci i aktorów, a za ich losy odpowiada kilku reżyserów. Czy „Wiedźmin” 2 powtórzy sukces jedynki? To pokażą nadchodzące tygodnie.

Dołącz do dyskusji: O co chodziło w pierwszym „Wiedźminie”? Krótki przewodnik``

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl