SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielkanoc Polaków pod znakiem przystosowania się do pandemicznej rzeczywistości

Większość Polaków zamierza spędzić Święta Wielkanocne tylko w najbliższym gronie rodzinnym. Znacznie więcej osób niż w roku ubiegłym zamierza przygotować Wielkanoc tak, jak robi to co roku  - wynika z badania agencji Inquiry.

fot. Shutterstock.comArticle

W tym roku Polacy obawiają się koronawirusa znacznie mniej, niż na początku pandemii Covid-19. Obecnie nieco ponad połowa z nas (55 proc.) deklaruje, że boi się zarażenia (suma odpowiedzi „bardzo się boję” i „raczej się boję”). Z kolei rok temu aż 71 proc. osób odpowiedziało, że boi się zarażenia. Oznacza to bardzo wyraźny spadek obaw przed COVID-19, co niewątpliwie ma wpływ na dokonywane przez Polaków wybory, również w kontekście najbliższych Świąt Wielkanocnych.

Święta tylko z najbliższą rodziną

Nadal większość z nas planuje spędzić święta tylko w gronie najbliższej rodziny w obrębie jednego gospodarstwa domowego – 63 proc. osób deklaruje brak odwiedzin rodziny i najbliższych w tym czasie, jednak rok temu aż 83 proc. osób zamierzało zostać w domach.

Połowa spośród osób, które z okazji świąt nie zobaczą się z rodziną brak najbliższych jest postrzegany jako dotkliwy, jednak jest to o 9 punktów procentowych mniej niż w zeszłym roku.

Tak jak poprzednio, brak najbliższych podczas świąt jest bardziej negatywnie odczuwany przez kobiety niż przez mężczyzn oraz przez osoby w wieku 55+ w porównaniu z młodszymi.

Chęć Polaków do powrotu do „normalności” widać również w odpowiedziach dotyczących sposobu przygotowania Wielkanocy. Wyraźnie więcej osób niż roku temu deklaruje, że przygotuje „takie same Święta jak zazwyczaj” (35 proc. vs 18 proc.), a całkowita rezygnacja z obchodzenia świąt wielkanocnych jest rzadsza (12 proc. vs 19 proc.). Jak wskazują wyniki badania Inquiry, takie osoby zdecydowanie rzadziej niż w 2020 roku opowiadają, że powodem braku obchodzenia świąt jest obecna sytuacja, w której ciężko lub nawet nie powinno się świętować.

- Polskie społeczeństwo dostosowało się do życia w czasie pandemii, a w wielu wypadkach wielkanocne tradycje wygrywają z poczuciem zagrożenia. Dla wielu osób nie będą to jednak wesołe święta, a na pewno inne niż zwykle - komentuje Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

Nastawienie na samodzielne przygotowanie świąt

Nie zmienia się postawa Polaków wobec samodzielnego przygotowywania potraw – dokładnie tak jak rok temu 65 proc. osób zamierza przygotować wszystkie posiłki w domu, a 35 proc. respondentów część jedzenia zamówi.

Zamawianie części potraw jest szczególnie popularne wśród najmłodszej grupy osób w wieku 18-24 lata, wśród których aż 45 proc. osób planuje skorzystać z takiego rozwiązania. Częściej decydują się na to mężczyźni niż kobiety (42 proc. vs 24 proc.). Ważną motywacja do zakupu części potraw jest wsparcie lokalnych firm.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 22-25 marca 2021 r. na reprezentatywnej próbie 700 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Dołącz do dyskusji: Wielkanoc Polaków pod znakiem przystosowania się do pandemicznej rzeczywistości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl