SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiesław Podkański: będziemy monitorować to, co się dzieje w obszarze wolności prasy

„(R)ewolucja prasy w Europie” - pod takim hasłem spotkali się w ubiegłym tygodniu podczas konferencji we Wrocławiu dziennikarze oraz przedstawiciele wydawców i organizacji pozarządowych z całej Europy. Dyskutowano m.in. o zagrożeniach w świecie mediów. Jednym z organizatorów konferencji była Izba Wydawców Prasy.

Wiesław PodkańskiArticle

- Wrocławska konferencja była bardzo ważnym i przyszłościowym wydarzeniem. Po pierwsze, ze względu na rangę uczestników: światowe i europejskie organizacje wydawców, wszystkie organizacje Grupy Wyszehradzkiej, a także izby wydawców prasy z wielu innych krajów: Niemcy, Włochy, Portugalia itd. W konferencji wzięły udział także międzynarodowe organizacje dziennikarskie, jak Reporterzy bez Granic czy IFJ, a także tak opiniotwórcze instytucje, jak Fundacja Helsińska. Właściwie każdy uczestnik, to instytucja - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy, która była współorganizatorem konferencji.

- Po drugie tematyka. Wolność prasy czy próby jej upolitycznienia to problem w wielu krajach świata i Europy. Wreszcie po trzecie, wspólna konkluzja: będziemy monitorować to, co się dzieje w obszarze wolności prasy. Zaplanowane jest kolejne spotkanie jesienią, powstaje strona internetowa i blogi. To bardzo istotne sprawy, niezależnie od poglądów politycznych uczestników debaty - podkreśla Podkański.

Podczas wrocławskiej konferencji wskazywano na wiele zagrożeń czyhających na media w różnych krajach. Jednym z nich jest np. zbyt częste umieszczanie przez rządzących w mediach ogłoszeń publicznych. Jak podkreślano, nagłe wycofanie takich ogłoszeń z mediów, które przyzwyczajone są do częstej ich publikacji, skutecznie może osłabić sytuację finansową danego medium – ma to miejsce np. w przypadku mediów lokalnych, których sytuacja często nie jest stabilna.

Krytykowano m.in. instytucję zniesławienia, która istnieje w wielu krajach europejskich. Zdaniem uczestników konferencji, instytucja ta jest istotnym stoperem m.in. w pracy dziennikarzy śledczych. Uczestnikom konferencji nie podoba się także sytuacja w niektórych krajach europejskich, w których media są w rękach oligarchów i nie służą przedstawianiu rzetelnych informacji, lecz funkcjonują jako narzędzie wykorzystywane w celach gospodarczych.

Podczas konferencji mówiono także o zagrożeniach wynikających z przemianowania mediów publicznych w media narodowe. Podkreślano, że media publiczne to media należące do społeczeństwa i obywateli, którzy mają prawo do ich kształtowania. Przemianowanie ich na media narodowe może doprowadzić do oddania mediów w ręce polityków.

Mówiono także na temat roli nowych technologii w świecie mediów. Zdaniem uczestników konferencji, nowe technologie stwarzają wiele nowych możliwości, ale mogą też stanowić zagrożenie. Wpływy z kampanii reklamowych zasilają bowiem coraz częściej portale internetowe, które często zatrudniają niewielu dziennikarzy. Mniejsze wpływy reklamowe wędrują tym samym do dużych wydawnictw, które mają problem z utrzymanie dużych redakcji. Zwracano także uwagę, że internet staje się coraz częściej miejscem szerzenia mowy nienawiści. Jako receptę na kryzys mediów wskazywano m.in. konieczność tworzenia komisji etycznych oraz promowania rzetelnego dziennikarstwa.

Dołącz do dyskusji: Wiesław Podkański: będziemy monitorować to, co się dzieje w obszarze wolności prasy

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl