SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ukraina już wygrała z Rosją w mediach, świetna komunikacja Zełenskiego

Prawdziwe oblicze militarnego ataku Rosji na Ukrainę poznajemy dziś głównie dzięki social mediom, które są także źródłem informacji dla informacyjnych kanałów telewizyjnych. Relacje tu zamieszczają mieszkańcy Ukrainy, ale też żołnierze i prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze rosyjskie na tym polu są bierne, a swój przekaz - znacznie odbiegający od faktów - sprowadzają do czystej propagandy. - Aktywność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego sztabu to znakomity przykład komunikacji lidera, który nazywa rzeczy po imieniu, jest zdecydowany, konsekwentny, podnosi na duchu, buduje wspólnotę, wzywa do działania - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Urszula Podraza, ekspertka ds. wizerunku.

Wołodymyr Zełenski z najbliższymi współpracownikami Wołodymyr Zełenski z najbliższymi współpracownikami

Od kilku dni trwa militarny atak Rosji na Ukrainę. Rosyjska armia próbuje zdobywać Kijów, Charków i inne miasta, większe czy mniejsze. Wystraszeni ludzie uciekają z kraju, ci którzy pozostali - na dźwięk syren zbiegają do piwnic, schronów czy kijowskiego metra.

Ukraińska armia i naród dzielnie walczą, a wraz z nimi -  ich prezydent Wołodymyr Zełenski, który codziennie podnosi morale swoich rodaków. Od czasu wybuchu wojny regularnie, często kilka razy w ciągu dnia informuje o tym, co się dzieje w jego kraju za pośrednictwem mediów społecznościowych. W niedzielę relacjonował na Instagramie przebieg rozmowy z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, poinformował o spotkaniu przedstawicieli swojego kraju z delegacją rosyjską, czy propozycji Waszyngtonu w sprawie jego ewakuacji, a na Twitterze dziękował światowym przywódcom za wsparcie jakiego udzielają Ukrainie i nakładane na Rosję sankcje.

Jego wpisy w social media (Instagram, Twitter, Facebook) mają od kilku do nawet kilkunastu milionów wyświetleń.

Z social mediów korzystają aktywnie też inni politycy w Ukrainie. W sobotę po południu Mykhailo Fedorov,wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, napisał do Elona Muska na Twitterze. Zauważył, że podczas gdy firma biznesmena planuje kolonizację Marsa, Rosja próbuje okupować Ukrainę, a gdy firma Muska z sukcesem testuje rakiety wielokrotnego użytku, rosyjskie rakiety są wystrzeliwane do ukraińskich cywilów. Poprosił Muska, by zapewnił dla Ukrainy stacje do internetu satelitarnego Starlink.

Biznesmen odpowiedział po godz. 23 polskiego czasu. - Usługa Starlink jest teraz aktywna w Ukrainie. Więcej terminali w drodze - poinformował.

Wiceprezydent Ukrainy, Mychajło Fiodorow natomiast za pośrednictwem Twittera zwrócił się do Tima Cooka o zaprzestanie jakiejkolwiek działalności Apple w Rosji. Oznacza to zablokowanie sprzedaży ich urządzeń i zamknięcie App Store na terytorium Rosji.

Dzięki mediom społecznościowym widzimy prawdziwy obraz wojny na Ukrainie: armię na linii frontu, mężczyzn i kobiety uzbrojonych i w mundurach, przestraszonych ludzi w schronach, bombardowane bloki, przedszkola, szpitale. Jesteśmy też świadkami tak tragicznych wydarzeń, jak obrona Wyspy Węży przed rosyjskim najeźdźcą. Informacji i obrazów z ukraińskiego frontu mamy cały ogrom.

Ze strony Rosji mamy natomiast informacje przekazywane przez zagranicznych korespondentów, w tym także z Polski i wystąpienia Władimira Putina, który próbuje pokazać swoją siłę, wydaje podwładnym kolejne rozkazy, a w swoich wypowiedziach porównuje władze Ukrainy do bandy narkomanów albo pokazu.

Pełny i nieustanny dostęp do wydarzeń

Eksperci od wizerunku nie mają wątpliwości, że pod względem informacyjnym zwycięzcą tej wojny jest Ukraina.

- W sferze komunikacji bez wątpienia wygrywa Ukraina, i to zarówno w sensie komunikacji głowy jak i serca, Ukraina zdobyła emocje większości świata. To samo osiągnął Zełenski, który choć nie pozował na męża stanu to stał się nim w rzeczywistości dzięki temu co robi, prosto, klarownie i z sensem - ocenia Piotr Czarnowski, prezes agencji First PR.

Podkreśla zarazem, że jednolita postawa Ukraińców bardzo pomaga w budowaniu przekazu, jego ogromna część, jeśli nie prawie cały, wynika właśnie z narracji zwykłych ludzi, wcale nie polityków.

- Nawet sam Zełenski jawi się jak jeden z nas. Krótko mówiąc Ukraina, mimo, że w strasznej i tragicznej opresji, wspaniale odnowiła i umocniła swój obraz i zdobyła wsparcie i sympatię na całym globie. I jeszcze kolejny czynnik silnie wpływający na postrzeganie Ukrainy - pełny i nieustanny dostęp mediów do sceny wydarzeń i równie pełny i nieustanny dostęp Ukraińców i świata do mediów społecznościowych. Bez tego zapewne niewiele byśmy się dowiedzieli, tak jak izolowani informacyjnie Rosjanie, o prawdziwym przebiegu wydarzeń – zauważa nasz rozmówca.

Zełenski zwraca się wprost do swojego narodu

W podobnym tonie wypowiada się Urszula Podraza, która zwraca uwagę, że Ukraina wygrywa wojnę z Rosję pod względem informacyjnym nie tylko dlatego, że sympatia opinii publicznej jest po stronie kraju, który padł ofiarą inwazji i stawia zacięty opór.

- W mediach instytucjonalnych i social mediach jest dużo więcej informacji przekazywanych przez Ukrainę – zarówno władze jak i mieszkańców. Z drugiej strony mamy niewiele komunikatów –  rosyjskojęzyczne propagandowe media są blokowane, według doniesień rosyjskim żołnierzom odebrano telefony, szerzące plotki trolle są masowo zgłaszane przez użytkowników i blokowane przez platformy społecznościowe – analizuje ekspertka.

Wskazuje, że aktywność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego sztabu to znakomity przykład komunikacji lidera, który nazywa rzeczy po imieniu, jest zdecydowany, konsekwentny, podnosi na duchu, buduje wspólnotę, wzywa do działania.

- Jest prawdziwym mężem stanu i zarazem zwykłym obywatelem, jak jego rodacy. W swoich wystąpieniach zwraca się wprost do słuchaczy, mówi prostym językiem, pokazuje emocje – wylicza nasza rozmówczyni.

Zaznacza też, że łatwiej jest się nam identyfikować z Ukraińcami, wspierać ich, gdy w programach największych stacji telewizyjnych i na swoich smartfonach widzimy dramat zwykłych ludzi, ciepłych serdecznych i  determinację żołnierzy, ochotników, a po drugiej stronie jest zimny, odpychający Władimir Putin. 

- Podziwiamy odwagę i fantazję ukraińskich żołnierzy, imponuje ich hardość i poświęcenie dla kraju, skonfrontowane z okrucieństwem (ostrzał cywilnych celów), a czasami nieporadnością Rosjan. Ukraina, jaką widzimy dzisiaj w mediach wszelkiego typu jest jednością – nie ma znaczenia statut społeczny, majątek. Putin nie ma takiego wsparcia – mimo olbrzymiej machiny propagandowej i represji wobec osób krytykujących działania wojenne, Rosjanie protestują, nie zgadzają się z polityką swojego prezydenta - komentuje Urszula Podraza.

Zawiła narracja Putina

Sebastian Hejnowski, CEO agencji SEC Newgate CEE zwraca z kolei uwagę, że wojna Rosji z Ukrainą przynajmniej w Europie jest pierwszą wojną, którą śledzimy na bieżąco w social mediach.

- Bardzo jasne są role najeźdźcy i ofiary. Wszyscy wiemy, że Ukraina niczym nie sprowokowała zachowania Rosji. Tak więc nasza sympatia jest jednoznaczna. Widać to nie tylko w social mediach, ale też na ulicach europejskich miast. Rosja już przegrała reputację a mam nadzieję, że przegra też wojnę – mówi Sebastian Hejnowski.

Przyznaje, że jest pełen podziwu dla komunikacji strony ukraińskiej. Wskazuje, że prezydent Ukrainy zdaje sobie sprawę, jak ważne w konflikcie zbrojnym są morale własnej armii i narodu oraz wsparcie międzynarodowe.

- Częste wystąpienia prezydenta Zełenskiego w social media są przekazywane przez środki masowego przekazu i zadają kłam rosyjskiej propagandzie. Z drugiej strony narracja Putina jest tak zawiła, że właściwie niezrozumiała. Zupełnie nie wiem kogo Rosja zamierza przekonać, że wojna z Ukrainą jest walką z faszyzmem. Zresztą cokolwiek by dziś nie próbowała mówić, to jest znacznie za późno. Już nikt z Rosją nie chce rozmawiać i ciężko sobie wyobrazić, by Putin kiedykolwiek jeszcze gościł na międzynarodowych szczytach - podsumowuje nasz rozmówca.

Dołącz do dyskusji: Ukraina już wygrała z Rosją w mediach, świetna komunikacja Zełenskiego

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obiektywnie
Tzn jest cenzura na każdym poziomie i jednostronny przekaz prze tzw wolne media w Europie
0 0
odpowiedź
User
walter
To jest prawdziwy mąż stanu
0 0
odpowiedź
User
Lolo
Świetny gość to jest ! Czasami Prezydent nie polityk ma tzw większe jaja niż typowy polityk jako głowa państwa.(Patrz Ronald Reagan) Życzę mu aby jego kraj wyszedł zwycięsko z tej nierównej batalii. Ten człowiek jest odważny nie uciekł. Ukraina broni nie tylko siebie broni też całej Europy przed dalszą eskalacją.
0 0
odpowiedź