SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy przedłużają możliwość zdalnej pracy: Bauer do końca roku, RASP minimum do września

Wydawcy prasowo-internetowi i nadawcy radiowi kontynuują zdalną pracę, obawiając się drugiej fali koronawirusa. W Wydawnictwie Bauer dziennikarze mogą pracować w ten sposób do końca roku, w Ringier Axel Springer Polska minimum do końca września. W Polskim Radiu nie ma wytycznych co do terminu zakończenia zdalnej pracy. Wszędzie utrzymane są też obostrzenia sanitarne.

Fot. PixabayArticle

Niektóre redakcje zaczęły wprowadzać obostrzenia związane z pandemią Covid-19 jeszcze w lutym, część – w marcu br. Niemal wszystkie jednak zadbały jednak o to, by wraz z wybuchem epidemii zabezpieczyć swoich pracowników. Biura Ringier Axel Springer Polska zostały wówczas wyposażone w dozowniki z płynem dezynfekcyjnym, rozpoczęto też tam działania edukacyjne wśród pracowników. Podobnie także w Wirtualnej Polsce. W Wydawnictwie Infor do odwołania zostały zawieszone delegacje zagraniczne.

Polskie Radio: nadal zdalnie i rotacyjnie

Po kilku miesiącach sytuacja pandemiczna w kraju nie wyciszyła się: w środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 729 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem a także o śmierci 17 zakażonych osób. Łącznie zakażenie potwierdzono dotychczas u 63 802 osób w Polsce, spośród których 1 994 zmarły. Dzień wcześniej badania laboratoryjne wykazały zakażenie koronawirusem u 763 osób. Z racji nieustępowania pandemii, redakcje podtrzymują obostrzenia sanitarne i przedłużają możliwość zdalnej pracy.

W Polskim Radiu dziennikarze i pracownicy administracji tam, gdzie jest to możliwe, pracują zdalnie i rotacyjnie. - Zarząd Polskiego Radia utrzymuje takie rozwiązanie mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników i gości. Spotkania kolegialne odbywają się on-line. Ponadto pracownicy wracający z wyjazdów zagranicznych - zgodnie z zaleceniami - są kierowani do pracy zdalnej na okres minimum siedmiu dni - informuje portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś z biura zarządu PR.

Agora: specjalne regulacje w budynkach

Praca zdalna wciąż obowiązuje też w Agorze.

- Poszczególne działy czy biznesy Grupy Agora w dużej mierze kontynuują pracę w formie zdalnej lub w trybie rotacyjnym. Dodatkowo, obowiązują specjalne regulacje dotyczące pracy w budynkach Grupy – informuje Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa spółki. Agora pierwsze restrykcje sanitarne wprowadzała dla swoich pracowników już w lutym br. W marcu analitycy domu maklerskiego Trigon wskazali dziewięć spółek giełdowych, które (ich zdaniem) są najbardziej narażone na skutki epidemii koronawirusa, w tej grupie znalazła się też Agora, z racji okresowego zamknięcia kin Helios. 

W maju spółka poinformowała, że z powodu gospodarczych konsekwencji epidemii koronawirusa nie uda jej się do 2022 roku zrealizować celów finansowych wyznaczonych w połowie 2018 roku.

WP: zalecenia zdalnej pracy podtrzymane

Wirtualna Polska podtrzymuje zalecenie zdalnej pracy dla swoich pracowników. - Zdecydowana większość pracowników i współpracowników od marca pracuje zdalnie. Część pracowników, których charakter pracy wymaga obecności w biurze, bądź chcą pracować na miejscu - korzysta z przygotowanych przestrzeni. Biura są regularnie dezynfekowane, wietrzone, poziom zabezpieczeń jest zgodny z rekomendacjami sanitarnymi. Ewentualne kolejne decyzje będziemy dostosowywać do sytuacji epidemiologicznej i potrzeb organizacji - informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Siegieda, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Wirtualnej Polski.

W marcu wskutek epidemii sprzedaż w należącym do WP serwisie Wakacje.pl praktycznie zamarła. Kierownictwo serwisu wprowadziło wówczas zdalny tryb pracy. Podsumowując kilka dni temu drugi kwartał, spółka Wirtualna Polska Holding podała, że w tym czasie jej przychody zmalały o 37,8 proc., a epidemia najmocniej uderzyła właśnie w spółkę zależną Wakacje.pl, która zanotowała stratę.

RASP: do końca września praca z domu

Możliwość zdalnej pracy dla dziennikarzy (z powodu drugiej fali pandemii) przewidział także Ringier Axel Springer Polska. Agnieszka Makowska-Skrzypek, menedżerka ds. komunikacji w firmie, mówi, że wszyscy pracownicy, którzy chcą kontynuować pracę w trybie zdalnym, mają taką możliwość. - Praca zdalna w naszej firmie została przedłużona co najmniej do końca września - komentuje rzeczniczka.

W kwietniu br. spółka komunikowała, że zamierza grupowo zwolnić ok. 6 proc. pracowników. - Nowe wyzwania związane z pandemią koronawirusa przyspieszyły konieczność podjęcia tych decyzji w celu utrzymania stabilnej kondycji finansowej firmy - tłumaczył RASP.

Bauer: praca zdalna do końca roku

Wydawnictwo Bauer z kolei przedłuża możliwość zdalnej pracy dla swoich pracowników do końca 2020 roku. - Większość pracowników do końca roku pracować będzie zdalnie, część z nich pracuje w modelu hybrydowym - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Brzozowski, dyrektor PR wydawnictwa.

W kwietniu br. ogłosiło zamknięcie w sumie 34 tytułów prasowych, a wypowiedzenie otrzymało 27 pracowników. Z powodu pandemii z rynku zniknęły wówczas m.in. „Barwy Życia”, „Historie o Duchach”, „Kalejdoskop Losów”, „Sekrety i Namiętności”, „Śledztwo”, „Szczypta Magii”, „Życie i Nadzieja” oraz wydania specjalne czasopism: "Świat Wiedzy", "Z Życia Wzięte", "Sukcesy i Porażki", "Chwila dla Ciebie", czy "100 Rad".

Praca zdalna w Kodeksie pracy?

Możliwość zdalnej pracy przyjmowana jest życzliwie przez wydawców, ale – jak podkreślają pracodawcy – wymaga prawnych uregulowań. W maju br. zarówno telewizje, jak i redakcje prasowe, internetowe i radiowe oceniały, że model pracy zdalnej się sprawdził. W związku ze zmianami na rynku, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy możliwość pracy zdalnej. - Oczekujemy tych zmian głównie z punktu widzenia pewnej stabilności i przewidywalności. Jeżeli pracodawcy decydują się wejść systemowo w pracę zdalną, oczekują, że będą mieli stabilne i przewidywalne warunki dla takich rozwiązań – komentował wówczas Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

W marcu przypadek koronawirusa potwierdzono u pracownika Polskiego Radia 24, ostatnio takie przypadki wykryto w dwóch redakcjach: Eleven Sports i TAI.

Dołącz do dyskusji: Wydawcy przedłużają możliwość zdalnej pracy: Bauer do końca roku, RASP minimum do września

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl