SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opozycyjna blogerka Yoani Sanchez: To jedne z najsmutniejszych świąt na Kubie

"To były jedne z najsmutniejszych świąt na Kubie" – napisała we wtorek znana opozycyjna dziennikarka kubańska Yoani Sanchez, komentując na swym codziennym blogu "14ymedio" (14ipół) atmosferę, w jakiej jej rodacy świętowali Boże Narodzenie po wyroku sądu sześciu lat więzienia dla znanej wszystkim Kubańczykom Sissi Abascal, zwanej "Białą Damą".

fot. Shutterstock.comArticle

Abascal została oskarżona przez majora Narodowej Milicji Rewolucyjnej w miejscowości Jovellanos (prowincja Matanzas) Sylwię Martinez Moreno, o "obrazę władzy" i "zamach na porządek publiczny".

Sąd w przededniu świąt tak surowo ukarał przewinienie 23-letniej Abascal, która ubrana w długą białą suknię uczestniczyła 11 lipca br. w pierwszej od wielu lat wielkiej demonstracji opozycyjnej, wznosząc wraz z innymi demonstrantami okrzyki "Wolność" oraz "Ojczyzna i życie".

Ten drugi okrzyk stał się odtąd dla wielu Kubańczyków parafrazą hasła rewolucji Fidela Castro z 1959 roku "Ojczyzna lub śmierć". Hasła "Wolność" oraz "Ojczyzna i życie" demonstranci skandowali podczas wielkich spontanicznych demonstracji w Hawanie i kilku innych miastach.

Abascal jest jedną z ponad siedmiuset czasowo aresztowanych lub nadal przetrzymywanych w więzieniach uczestników lipcowych demonstracji antyrządowych na Kubie, wśród których większą część stanowiła młodzież.

Jak ocenia hiszpańska agencja EFE i większość mediów regionu, demonstracje zupełnie zaskoczyły kubańskie władze. Stało się tak mimo, iż niezadowolenie społeczeństwa narastało od dawna wskutek szalejącej inflacji: ceny towarów na tzw. rynku nieformalnym na Kubie wzrosły w tym roku o 6900 procent, podczas gdy na rynku kontrolowanym przez państwo – o 70 proc., a kubański PKB zmalał o 13 proc. od marca 2020 roku do września 2021 roku.

Wysoka inflacja

Kubańska minister gospodarki i planowania Meisi Bolanos Weiss przyznała w grudniu w parlamencie: "rozwiązanie problemu wysokiej inflacji jest najważniejszym wyzwaniem naszej gospodarki".

„Kryzys gospodarczy na Kubie – komentuje na swym blogu Yoani Sanchez – sprawia, że zakończenie roku będzie jednym z najtrudniejszych, jakie pamięta Kuba pogrążona w kryzysie gospodarczym, który pogłębia smutek i ból setek rodzin więźniów politycznych i tych pogrążonych w bólu z powodu pandemii."

Bodaj jedyną jaśniejszą stroną sytuacji na Kubie, wyróżniającej się tradycyjnie wysokim poziomem opieki medycznej i kształceniem lekarzy "na eksport", są sukcesy odnoszone w walce z pandemią. Pod koniec roku otrzymało już na Kubie przynajmniej jedną dawkę szczepionki ponad 90 proc. spośród 11,2 miliona mieszkańców.

Dołącz do dyskusji: Opozycyjna blogerka Yoani Sanchez: To jedne z najsmutniejszych świąt na Kubie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl