SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

YouTube i Związek "Cyfrowa Polska" tworzą program grantowy dla teatrów

YouTube i Związek „Cyfrowa Polska” ogłosiły program grantowy dla teatrów profesjonalnych i amatorskich o łącznej wartości 220 tysięcy złotych. W ramach grantu finansowego nawet sześć zespół teatralnych będzie mogło wystawić swoje sztuki online. Inicjatywę wspiera Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Article

Nabór do programu grantowego już ruszył i trwa do 12 stycznia 2021 r. Projekt ma na celu promowanie kultury w sieci.

- Instytucje kultury, w tym teatry, przez krótki czas działały w rygorze sanitarnym, a teraz są ponownie zamknięte dla publiczności. Dlatego kanały cyfrowe – ich posiadanie i rozwój, to dziś szansa na kontynuację działalności. Doskonale zdajemy sobie sprawę z  obecnej trudnej sytuacji twórców teatralnych i artystów - mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. - Postanowiliśmy wesprzeć ich w tym ciężkim dla nich czasie oraz pokazać, że dzięki nowym technologiom i innowacyjnym usługom sztuka nie jest skazana na niebyt i to właśnie internet  może stać się alternatywnym miejscem spotkania z publicznością. Ostatnie miesiące pokazują, że technologia jest sprzymierzeńcem dla sztuki - dodaje.

Zasady zgłoszenia do grantu teatralnego YouTube i Cyfrowej Polski

Zgłoszenia można przesyłać na stronie internetowej Cyfrowapolska.org/kultura.  

Zgłoszenia powinny zawierać między innymi synopsis projektu teatralnego, o którego dofinansowanie ubiegają się teatry, informację o szacunkowej kwocie realizacji sztuki teatralnej oraz wysokości oczekiwanego wkładu finansowego. Projekt musi być przeznaczony dla odbiorców powyżej 13. roku życia.

Wsparcie otrzyma maksymalnie sześć projektów, które wybierze jury Programu, w skład którego wejdą przedstawiciele Instytutu Teatralnego, Narodowego Centrum Kultury, YouTube, Związku Cyfrowa Polska, a także Tomasz Raczek, polski teatrolog, krytyk filmowy i publicysta, autor programów telewizyjnych i radiowych oraz kanału na YouTube.

– Inicjatywa Cyfrowej Polski i YouTube skierowana do polskich ludzi teatru jest – na przekór pandemicznemu kryzysowi - zaproszeniem do przejścia przez wrota prowadzące do przyszłości. Jest nie tylko szansą na przetrwanie trudnego czasu, ale także na pokonanie ulotności i utrwalenie ich artystycznych osiągnięć – ocenia Tomasz Raczek.

Lista teatrów, które otrzymają wsparcie zostanie ogłoszona w styczniu 2021 r. Zrealizowane dzięki wsparciu projekty będzie można obejrzeć na kanałach teatrów na YouTube, a także podczas drugiej edycji festiwalu „YouTube Dni Kultury”, która odbędzie się w marcu przyszłego roku.

Spektakle, które otrzymają wsparcie z grantu, będą emitowane na YouTube, a ich twórcy będą mogli wystawiać je dla widowni, gdy działalność teatrów zostanie wznowiona.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: YouTube i Związek "Cyfrowa Polska" tworzą program grantowy dla teatrów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
W temacie
Kiedy zrozumiecie że teatry to nie onlajn ... teatry powinny mieć zgodę na granie i dotacje.
odpowiedź