SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dni prezesury Jacka Kurskiego policzone? Wkrótce może wygasnąć mandat zarządu TVP

W 2020 roku upłynęły kadencje niektórych członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych. Ich mandat wygasa z dniem przyjęcia sprawozdania z działalności spółki za poprzedni rok, co może stać się na dniach. Natomiast koniec kadencji obejmuje także zarząd Telewizji Polskiej - Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza.

Jacek Kurski, fot. AKPAJacek Kurski, fot. AKPA

W ubiegłym roku upłynęły kadencje wybranych przedstawicieli zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej i regionalnych spółek Polskiego Radia.

Chodzi m.in. o prezesa TVP Jacka Kurskiego i członka zarządu Mateusza Matyszkowicza, Macieja Łopińskiego, czyli przewodniczącego rady nadzorczej Telewizji Polskiej, a także Macieja Świrskiego i Tomasza Gizińskiego – przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Dodatkowo kadencje skończyły się wiceprzewodniczącemu rady nadzorczej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw - Maciejowi Koziołockiemu i przewodniczącej - Monice Wyszomirskiej-Łapczyńskiej. Z funkcją powinien się też pożegnać Karol Zgódka - wiceprzewodniczący rady nadzorczej Radia Lublin oraz Joanna Dadas - członkini rady nadzorczej Radia Wrocław.

Wszyscy wyżej wymienieni - mimo upływu kadencji w 2020 roku - sprawują jednak swoje funkcje, ponieważ ich mandaty wygasną dopiero w chwili zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy, który rozpoczął się w trakcie ich kadencji. Walne zgromadzenie (tworzy je minister kultury) może natomiast zatwierdzić sprawozdania spółek nawet w ciągu kilku najbliższych dni - nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by to zrobić.

W przypadku Telewizji Polskiej sprawozdanie z działalności za ubiegły rok przyjęła już rada nadzorcza, ostatnie słowo należy zatem już tylko do walnego zgromadzenia. Musi się ono odbyć do końca czerwca, ale w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - termin został przesunięty do końca września 2021 roku. Ministerstwo Kultury przekazało nam, że nie wyznaczono jeszcze konkretnego terminu na odbycie ZWZ Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej.

Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, która zajmuje się powoływaniem i odwoływaniem władz mediów publicznych zwraca uwagę w rozmowie z nami, że z chwilą odbycia Walnego Zgromadzenia spółki, które minister może już zwołać w każdej chwili, automatycznie kończy się sprawowanie mandatu Jacka Kurskiego, którego kadencja już wygasła.

- Rada Mediów Narodowych nie podjęła dotąd żadnych decyzji dotyczących nowej kadencji zarządu TVP - przypomina Juliusz Braun i podkreśla, że jeśli minister zaakceptowałby sprawozdanie przed wyborem nowych władz, to formalnie Telewizja Polska zostałaby bez zarządu.

Czabański: O tych sprawach będziemy rozmawiali na posiedzeniu

Najbliższe posiedzenie Rady Mediów Narodowych ma się odbyć w czwartek, 27 maja. Zapytaliśmy Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady czy - w związku z upływem kadencji zarządów i rad nadzorczych wyżej wymienionych spółek planuje na najbliższym posiedzeniu wybór członków władz Telewizji Polskiej i czy w tym przypadku będzie przewidywał procedurę konkursową.

- O wszystkich tych sprawach będziemy rozmawiać na najbliższym posiedzeniu RMN w czwartek 27 maja - odpowiada nam tylko Krzysztof Czabański.

Juliusz Braun przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że po raz kolejny będzie domagał się ogłoszenia konkursu na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej (kilkukrotnie apelował o to w przypadku odwołania prezes Polskiego Radia i o wybór nowego szefa w oparciu o procedurę konkursową).

Doradca Rady Mediów Narodowych Tomasz Giziński w piśmie do pozostałych członków przypomina, że w niektórych radach nadzorczych zasiadają jeszcze osoby powołane przez ministra Skarbu Państwa, które mają indywidualne kadencje.

- W radach nadzorczych Polskiej Agencji Prasowej i Polskiego Radia Pomorza i Kujaw zasiadają z kolei osoby powołane już po zakończeniu kadencji pozostałych członków tych organów. Jednoczesne zasiadanie w radach nadzorczych przez osoby mające wspólne oraz indywidualne kadencje jest dopuszczalne, ale wiąże się z koniecznością pilnowania upływu kadencji i mandatów dla poszczególnych członków tych organów - podkreśla.

Jacek Kurski prezesem od ponad pięciu lat

W styczniu br. Jacek Kurski podsumował 5 lat swojej prezesury słowami: „Znacznie silniejsza publicystyka i informacja niż w 2015 roku, mocna rozrywka a także dobrze rozwinięta oferta kulturalna i sportowa”. - Model telewizji - bankomatu przekształciliśmy w nowoczesną strukturę, nie ugrzęźliśmy w „woroniczowym niedasiźmie” - mówił Kurski.

Prezes TVP zaznaczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat „znacznie wzrosła efektywność spółki i wydajność pracy mierzona wartością produkcji i realizowanych inwestycji”. Jako plan na przyszłość przedstawił: - Strategia na przyszłość jest prosta: utrzymać to co idzie dobrze, zaproponować nowe rozwiązania – powiedział.

Czy koniec kadencji i mandatu do sprawowania funkcji prezesa TVP może oznaczać w praktyce ostatnie dni sprawowania władzy przez Jacka Kurskiego przy Woronicza 17? To mało prawdopodobny scenariusz. Wielokrotnie w ciągu tych pięciu lat pojawiały się doniesienia o próbie jego odwołania, wróżono mu karierę europosła, a jeszcze na początku tego roku „Wprost” donosił, że Kurski miał poprosić Jarosława Kaczyńskiego o tekę wicepremiera. Ten miał się jednak nie zgodzić, bo bał się konfliktu z premierem Mateuszem Morawieckim. Natomiast według Onetu w kwietniu tego roku Jacek Kurski walczył nawet o tekę premiera, a pomóc w zdobyciu stanowiska miała mu próba dyskredytowania premiera w „Wiadomościach”.

Choć 5-letnia droga Jacka Kurskiego nie była usłana różami, pełna była ostrych zakrętów, a nawet wzlotów i upadków (jak choćby wtedy, kiedy „oddał się do dyspozycji prezydenta” w marcu 2020 roku na cały weekend tracąc panowanie, by już we wtorek wrócić do gry i ogłosić, że zostaje przy Woronicza jako doradca zarządu), to dzisiaj mało prawdopodobne, by ktoś był w stanie mu zagrozić.

Jacek Kurski jest prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku (jesienią 2016 roku został powołany na 5-letnią kadencję po wygraniu konkursu przeprowadzonego przez RMN). Decyzję o jego odwołaniu przez RMN ogłoszono na konferencji w marcu 2020 roku, podczas której prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisze nowelizację ustawy dającą TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł kolejnej rekompensaty. Kilka dni później został doradcą zarządu TVP, a p.o. prezesa był Maciej Łopiński (oddelegowany do pełnienia tej funkcji z rady nadzorczej).

Na przełomie maja i czerwca 2020 roku Jacek Kurski ponownie został powołany przez Radę Mediów Narodowych do zarządu Telewizji Polskiej. Głosowano nad tym dwukrotnie, wyniki pierwszego głosowania uznano za wątpliwe pod względem prawnym, ponieważ w statucie TVP jest zapisane, że jej zarząd liczy do trzech osób (byli w nim jeszcze wtedy Maciej Łopiński, Marzena Paczuska i Mateusz Matyszkowicz). Przed drugim głosowaniem Paczuska złożyła rezygnację, Kurski został członkiem zarządu, by w sierpniu wrócić na fotel prezesa. Został wybrany przez RMN na dokończenie czteroletniej kadencji rozpoczętej w październiku 2016 roku, a nie na nową kadencję.

2,04 mld zł dla TVP z abonamentu i rekompensaty

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku).

Firma zanotowała 198 mln zł zysku netto, z czego ponad 188 mln zł zamierza przeznaczyć na kapitał zapasowy, a 9 mln zł - na premie dla pracowników.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Tylko w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska, głównie dzięki otrzymanej rekompensacie, zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

1,71 mld zł z rekompensaty dla TVP w br.

Na mocy tegorocznej ustawy budżetowej rekompensata abonamentowa dla TVP, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych może wynieść do 1,95 mld zł. Środki mogą zostać przeznaczone przez nadawców wyłącznie na realizację misji publicznej.

W styczniu br. ustawę budżetową z przyjął Sejm, uchylając większość poprawek Senatu, m.in. wykreślenie zapisu o rekompensacie abonamentowej. Pod koniec miesiąca ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że z tegorocznej rekompensaty Telewizja Polska otrzyma w formie obligacji skarbowych 1,71 mld zł (minimalnie mniej niż przed rokiem), Polskie Radio - 125,91 mln zł (6,7 mln zł więcej niż w ub.r.), a rozgłośnie regionalne - 112,66 mln zł (6,6 mln zł mniej).

Na początku marca przewodniczący KRRiT zaakceptował zmiany w karcie powinności TVP na lata 2020-2024: wzrost kosztów misji publicznej w 2021 r. do 2,87 mld zł, a w 2024 do 2,9 mld zł.

4 maja zarejestrowano kolejną transzę obligacji skarbowych, o wartości 350 mln zł, na potrzeby rekompensaty abonamentowej dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W połowie marca wyemitowano w tym celu papiery za 650 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Dni prezesury Jacka Kurskiego policzone? Wkrótce może wygasnąć mandat zarządu TVP

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Papura
Tylko kogo to interesuje? Litości...
odpowiedź
User
Seba
Efektywność TVP wow
odpowiedź
User
?
Tylko kogo to interesuje? Litości...


Ciebie. Z zainteresowania aż napisałeś komentarz.
odpowiedź