SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarządzanie domowym budżetem w dobie inflacji. Jak gazetki promocyjne mogą pomóc Polakom w planowaniu zakupów?

Problem rosnących cen da się niestety zauważyć nawet nie śledząc oficjalnych raportów. Wystarczy krótka wycieczka do sklepu. Jak Polacy mogą rozsądniej zarządzać domowym budżetem? Dlaczego gazetki promocyjne okazują się pomocnym narzędziem w walce o realne oszczędności i co serwisy agregujące gazetki różnych marek mogą zaproponować reklamodawcom?

fot. materiały reklamoweArticle

Niepewność zatrudnienia będąca pokłosiem pandemii oraz rosnące ceny coraz bardziej uderzające po kieszeniach to codzienność wielu Polaków, często wymagająca wprowadzenia zmian w sposobie zarządzania domowym budżetem. Rozsądne planowanie wydatków i korzystanie z aktualnych ofert promocyjnych pomaga w budowaniu poduszki finansowej oraz w wielu przypadkach wyklucza konieczność rezygnowania z dotychczasowych nawyków zakupowych.

Dlaczego gazetki promocyjne mają duże znaczenie w nawykach zakupowych konsumentów?

Polowanie na okazje cenowe to w wielu przypadkach nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również konieczność. Sieci handlowe są tego świadome, dlatego przygotowują atrakcyjne oferty, często przedstawiane w formie dedykowanych gazetek, zbierających w jednym miejscu wszystkie informacje o obowiązujących w danym okresie promocjach. Dzięki gazetkom szukanie najniższych cen wcale nie musi być przykrym i angażującym czasowo obowiązkiem – atrakcyjna szata graficzna oraz estetyczne zdjęcia sprawiają, że przeglądanie gazetek to dzisiaj prawdziwa przyjemność. Gazetki najczęściej są ustawiane na standach w pobliżu kas lub wejścia do sklepu, czyli miejscach widocznych dla klienta. Warto jednak zauważyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się serwisy internetowe przedstawiające gazetki promocyjne online.

Dlaczego? To proste – klient, żeby przejrzeć bieżące informacje o obniżkach cenowych, nie musi wychodzić z domu. Wystarczy kilka kliknięć, żeby sprawdzić, które produkty można aktualnie kupić taniej i zmodyfikować swoją listę rzeczy „do kupienia”. Najpopularniejsze serwisy, takie jak gazetka-24, są wsparciem zakupowym dla milionów Polaków. Nic dziwnego: możliwość planowania zakupów na podstawie najświeższych gazetek promocyjnych to szansa na konkretne oszczędności i zakup produktów, których regularne ceny znajdują się poza naszym zasięgiem finansowym.

Co więcej, gazetki są również doskonałą inspiracją. Klient, który widzi, że w danym tygodniu taniej kupi określony rodzaj produktów może na tej podstawie opracować jadłospis na kilka najbliższych dni lub zrobić zapasy w domowej spiżarni, co jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów minimalizowania wydatków na jedzenie. Dostępność gazetek online rozwiązuje także problem konieczności posiadania ulotki w wersji papierowej. Niektóre sieci handlowe zrezygnowały z ich kolportażu, dlatego często, żeby zaopatrzyć się w gazetkę, konieczna jest wizyta w sklepie stacjonarnym, co jest dużą przeszkodą w przypadku klientów chcących zapoznać się z ofertą sklepu, którego zazwyczaj nie odwiedzają i który znajduje się w dużej odległości od miejsca ich zamieszkania.
Dzięki temu, że gazetka-24.pl udostępnia bardzo duży wybór gazetek promocyjnych sieci handlowych z różnych asortymentem, klienci mogą szybko, wygodnie i w najbardziej dogodnym dla nich momencie zapoznać się z najciekawszymi propozycjami cenowymi drogerii, sklepów sportowych i odzieżowych, aptek, sklepów z RTV i AGD lub wyposażeniem dla domu oraz hipermarketów i supermarketów. Dzięki regularnemu uaktualnianiu publikowanych gazetek, kupujący mają dostęp do najświeższych informacji, pozwalających na łatwiejsze kontrolowanie ich budżetu.

Najczęściej gazetki przeglądamy korzystając ze smartfonów, dlatego serwis www może towarzyszyć klientom także podczas zakupów, kiedy już w trakcie wizyty w sklepie muszą sprawdzić, jakie oferty cenowe zdecydowanie zasługują na ich uwagę. Należy zwrócić uwagę na to, że nie każdy klient chce korzystać z dedykowanych aplikacji, które trzeba zainstalować na telefonie. Brak miejsca na urządzeniu, nieumiejętność ściągnięcia aplikacji – powodów może być wiele. Serwis internetowy natomiast nie wymaga jakichkolwiek instalacji, wystarczą odwiedziny na stronie www, żeby uzyskać potrzebne dane.

Przeglądając gazetki użytkownicy zwykle spędzają od kilku do kilkunastu minut analizując oferty, dlatego gazetka-24.pl, jako największy tego typu serwis w Polsce, co miesiąc odwiedzany przez kilka milionów osób, to skuteczna platforma reklamowa, umożliwiająca nawiązanie interakcji z konsumentem – wysokie viewability i długi czas kontaktu użytkownika z reklamą, który pozytywnie przekłada się na zwiększenie świadomości marki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że serwis umożliwia publikację kreatywnych formatów reklamowych, takich jak klikalne gazetki.

Możliwość korzystania z ulotek i gazetek promocyjnych bez konieczności wychodzenia z domu ma szczególne znaczenie w warunkach pandemicznych, kiedy obecność w dużych skupiskach ludzi zdecydowanie warto ograniczyć do niezbędnego minimum. Planując zakupy z pozycji ulubionego fotela użytkownik ma szansę zredukować czas potrzebny na kupienie niezbędnych produktów. Sprawdzanie aktualnych promocji już na miejscu, w sklepie, zwykle jest bardziej czasochłonne.

Warto zaznaczyć, że zdecydowaną przewagą serwisów zbierających w jednym miejscu gazetki różnych sklepów jest fakt, że klienci mogą błyskawicznie porównać oferty promocyjne marek proponujących podobny asortyment, zyskując dzięki temu szansą na wybór najbardziej konkurencyjnej propozycji cenowej. Innymi słowy – dostęp do różnych gazetek upraszcza zapolowanie na najlepsze okazje. To klient decyduje o tym, jaka oferta jest dla niego najbardziej korzystna i wybiera sklep, w którym zrobi zakupy.

Rosnąca inflacja zdecydowanie pozwala przypuszczać, że gazetki promocyjne absolutnie nie stracą na znaczeniu, a wręcz przeciwnie – ich przydatność w planowaniu tańszych zakupów jest kluczowa dla rozsądnego zarządzania domowym budżetem w trudnych warunkach ekonomicznych. W związku z tym, należy zauważyć, że serwisy publikujące ulotki i gazetki sieci handlowych są przydatne nie tylko z perspektywy klientów, którzy chcą lub muszą zmniejszać wydatki, ale również reklamodawców.

Dzięki temu, że korzystając z możliwości serwisów z gazetkami promocyjnymi klienci bardzo często skupiają się na porównywaniu dostępnych ofert, istnieje duża szansa, że konsument sięgnie po gazetkę konkretnej marki, co wpływa na skuteczniejsze budowanie jej wizerunku w świadomości odbiorców. Serwisy o podobnym profilu proponują nowoczesne formy reklamy: kampanie display, push czy moduły niestandardowe, dzięki czemu pozwalają reklamowcom efektywnie dywersyfikować działania promocyjne.

Z gazetek promocyjnych korzysta bardzo duża część konsumentów, w różnym wieku, o różnym statusie socjoekonomicznym, co również nie pozostaje bez znaczenia dla reklamodawców. W ten sposób marki są w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, zwiększając liczbę swoich klientów. Użytkownik, który dotychczas nie był klientem konkretnej sieci handlowej, porównując dostępne w serwisie gazetki promocyjne, może zainteresować się propozycją innej marki i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia zakupowe. Reklama w serwisach publikujących gazetki jest więc jednym ze sposobów na walkę o wyższą konwersję użytkowników.

Podsumowując, gazetki reklamowe przez lata były jednym z filarów kampanii offline, dzięki czemu odgrywają ważną rolę w nawykach zakupowych klientów - duża część konsumentów jest przyzwyczajona do przeglądania gazetek przed wizytą w sklepie. Po brawurowym wejściu gazetek do świata reklamy online, warto zauważyć, że serwisy udostępniające ulotki różnych marek są atrakcyjne nie tylko z punktu widzenia klientów szukających najbardziej konkurencyjnych cen, ale jednocześnie dają wiele ciekawych możliwości promocyjnych tym reklamodawcom, którzy szukają kanałów komunikacji z różnorodnym profilem konsumentów.