SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk netto PKO BP wyniósł 5 mld zł w 2021 roku

Zysk netto grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego w 2021 r. wyniósł blisko 5 mld zł i był o ponad 20 proc. wyższy niż przed pandemią - poinformowała w czwartek prezes PKO BP Iwona Duda. Spółka z rocznym wyprzedzeniem zrealizowała cele finansowe zapisane w Strategii 2020-2022 - dodała.

Article

Jak zaznaczyła, grupa kapitałowa PKO BP "wypracowała rekordowe zyski".

"Za 2021 r. wypracowaliśmy rekordowy zysk na poziomie 4,9 mld zł. Porównując to do okresu sprzed pandemii, jest to wzrost o ponad 20 proc. Jest to zysk rekordowy" - podkreśliła.

Jak przekazała prezes banku, dynamiczny wzrost finansowania klientów spowodował, że aktywa grupy PKO BP wzrosły do 418 mld zł. "Jesteśmy pierwszym w historii Polski bankiem, którego suma bilansowa przekroczyła 100 mld dolarów, a zysk 1,2 mld dol." - wskazała.

Iwona Duda przekazała, że bank zwiększył rentowność mierzoną zwrotem z kapitału (ROE) do 12,1 proc., dzięki wzrostowi dochodów i utrzymaniu kontroli kosztów, co pozwoliło na poprawę wskaźnika C/I do 40,6 proc. Nastąpiła także dalsza poprawa kosztu ryzyka do poziomu 55 pb.

Szefowa banku poinformowała, że udział kanałów zdalnych w sprzedaży kredytów konsumpcyjnych wynosi 78 proc., a IKO w czwartym kwartale 2021 roku było aktywne na 6,1 mln urządzeń.

Duda przypomniała, że bank PKO BP jako pierwszy rozpoczął program ugód dla kredytobiorców frankowych. "Mamy bardzo dobre efekty. W ciągu trzech pierwszych miesięcy działania tego programu, ponad 20 proc. klientów złożyło wnioski o ugodę" - powiedziała.

Bank w czwartkowej informacji prasowej przekazał, że od kiedy ruszył program ugód dla kredytobiorców frankowych, jego klienci złożyli ponad 24 tys. wniosków o mediacje.

"Proces przebiega bardzo sprawnie i zaowocował już 9,2 tys. ugód oraz dodatkowo 2 tys. pozytywnie zakończonych mediacji, które oczekują na sfinalizowanie. Udział mediacji zakończonych pozytywnie w stosunku do mediacji zakończonych ogółem wynosi około 80 proc." - przekazał bank PKO BP.

Prezes banku w trakcie konferencji poinformowała, że spółka z rocznym wyprzedzeniem zrealizowała cele finansowe zapisane w Strategii 2020-2022. "Dobre wyniki przekładają się na poziom realizacji strategii. I cele strategii, które zostały określone do końca 2022 r., właściwie zostały osiągnięte już w tym momencie" - powiedziała.

Jak podkreśliła, solidna nadwyżka kapitałowa banku, wysoka dochodowość oraz sprawnie przebiegający proces zawierania ugód w sprawie walutowych kredytów hipotecznych stwarzają warunki do powrotu do wypłaty dywidendy. Dodała, że zarząd i rada nadzorcza banku zarekomendowały wypłatę w tej formie 2,3 mld zł z zysku za 2021 r.

PKO Bank Polski informuje na swoich stronach, że jest liderem polskiego sektora bankowego. Spółka obsługuje 11 mln klientów detalicznych. Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziału w kapitale zakładowym PKO BP.

Dołącz do dyskusji: Zysk netto PKO BP wyniósł 5 mld zł w 2021 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl