Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-08-04

A A A POLEĆ DRUKUJ

W Parku Wodnym Koszalin chloru jak na lekarstwo

Pobyt  na basenie zazwyczaj kojarzy się ze specyficznym zapachem chloru. To naturalne, bo w celu dezynfekcji wody, aquaparki używają najczęściej chloru, który zabija bakterie. Park Wodny Koszalin jako jeden z pierwszych aquaparków w Polsce zastosował innowacyjny system filtracji wody, który pozwolił na ograniczenie chloru do niezbędnego minimum.  To dobra wiadomość przede wszystkim dla alergików, dzieci  i osób ze skłonnościami do podrażnień skóry. Co więcej, jest to niezwykle skuteczna metoda, czego potwierdzeniem są niedawno przeprowadzone badania czystości wody.  

W tym roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia o dopuszczanym poziomie chloru w nieckach basenowych. Ustalono maksymalny poziom chloru związanego na 0,3 mg/l. Dla wielu publicznych basenów i aquaparków jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Wynika to z zastosowania systemów oczyszczania wody, które nie wyłapują odpowiedniej ilości zanieczyszczeń, a przez to należy stosować więcej substancji chemicznych do dezynfekcji.

– W standardowych systemach oczyszczania głównym elementem filtrującym jest piasek kwarcowy. Jego ziarenka mają charakterystyczną strukturę, która jak rzep wyłapuje z wody drobinki brudu i bakterie. Niestety po kilku latach w wyniku działania wody, ziarenka takiego piasku stają się obłe, podobnie jak kamienie w morzu. Przez zmianę struktury, piasek nie wyłapuje już wtedy takiej ilości brudu jak powinien, dlatego w celu jego unieszkodliwienia stosuje się więcej środków chemicznych. One z kolei działają nie tylko na bakterie, ale także na zdrowie ludzi – wyjaśnia Jacek Sinkiewicz, Kierownik Parku Wodnego Koszalin, w którym zastosowano zintegrowany system filtracji wody Dryden Aqua (DAISY). System Uzdatniania Wody w koszalińskim aquaparku opiera się na trzech kluczowych elementach. Po pierwsze w konsekwencji zastosowania odpowiedniego materiału filtrującego bakterie nie mają podłoża, na którym mogłyby się rozwijać. Po drugie za pomocą zaawansowanych flokulacji, koagulacji i filtracji usuwana jest pożywka dla potencjalnych bakterii. Trzecim filarem jest system Dryden Aqua, który jest przykładem najnowocześniejszej technologii, dostępnej w zaledwie kilku publicznych basenach w Polsce. System Uzdatniania Wody w Parku Wodnym Koszalin stanowi przedmiot zainteresowania specjalistów, a nawet temat prac doktorskich.

Najlepszym sposobem, na ograniczenie ilości chloru w wodzie, jest zapobieganie rozwojowi bakterii. Można to uzyskać poprzez filtrację lepszą niż klasyczne czyszczenie z wykorzystaniem piasku. – W naszym aquaparku korzystamy z technologii filtracji drobinkami zielonego szkła, które są naładowane, dlatego lepiej wyłapują drobinki brudu. Dzięki temu, łatwiejsze jest też spłukiwanie zanieczyszczeń z filtra. Ta skuteczniejsza filtracja pozwala nam na znaczące zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w wodzie, co przekłada się na mniejsze zużycie chloru i środków chemicznych do uzdatniania wody. Organizm człowieka lepiej znosi kontakt z wodą bez chemii, dlatego tak ważne jest dla nas ograniczenie jej stosowania do minimum. Obecne w naszych nieckach stężenia chloru są tak znikome, że są całkowicie bezpieczne dla alergików i dzieci – zapewnia Jacek Sinkiewicz. 

Ostatnie badania wody w Parku Wodnym Koszalin potwierdziły te informacje. Zbadana została woda w brodziku, z którego najczęściej korzystają dzieci, a przez to powinno znajdować się w nim więcej zanieczyszczeń. Okazało się, że oprócz dużej czystości wody, stężenie chloru związanego wynosi zaledwie 0,02 mg/l, czyli o wiele mniej, niż dopuszcza norma. W koszalińskim aquaparku wykorzystywana jest technologia opracowana przez biologa dra Howarda Drydena. Dzięki obserwacji przyrody naukowiec postanowił wykorzystać naładowane szkło do oczyszczania, co okazało się o wiele bardziej skuteczne od klasycznych metod filtracyjnych. 

 

* * *

Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu, który do użytku został oddany 30 lipca 2015 r. Obiekt, wyposażony w szereg atrakcji wodnych, strefę saun, dwie siłownie,  zewnętrzny plac zabaw i część gastronomiczną, mieści się w Koszalinie, przy ul. Rolnej 14. Administratorem obiektu jest Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o. 

W strefie rekreacyjnej Parku Wodnego znajduje się sześć basenów, z których dwa umiejscowione są na zewnątrz, a jeden czynny jest przez cały rok. Park posiada sześć zjeżdżalni, najdłuższa z nich, Anakonda, ma aż 176 m długości. W wewnętrznej strefie rekreacji znajdziemy m. in. baseny: sportowy, do nauki pływania, dla dzieci, a także rwącą rzekę, sztuczną falę i wiele innych atrakcji. W części rekreacyjnej można korzystać z leżanek basenowych, wodospadów rurowych, gejzerów powietrznych, jacuzzi, ściennych masażerów oraz zjeżdżalni wodnych. Strefa saun to szczególne miejsce w aquaparku, bogata różnorodność saun i łaźni spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Inwestorem jest Miasto Koszalin. Budowa Parku Wodnego Koszalin dofinansowana została z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności.  

 

***

 

KONTAKT:

Park Wodny Koszalin

www.aquapark.koszalin.pl

 

Kontakt dla mediów:

Aleksandra Dik

aleksandradik@adventure.media.pl 

tel: 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations

www.adventure.media.pl

tel. 32 724 28 84

fax 32 417 01 70

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ