« powrót do artykułu

Aby prawidłowo rozliczyć wniosek o urlop naszego dorabiającego pracownika, warto przeanalizować dwa przypadki. Pierwszym jest osoba, której zmniejszony wymiar czasu pracy sprowadza się do tego, że pracuje codziennie, ale wychodzi z pracy sporo wcześniej.

 

Przykład 2

Pan Adam jest zatrudniony na pół etatu i umówił się z pracodawcą, że będzie pracował od poniedziałku do czwartku po 5 godziny dziennie. Pan Adam posiada 12-sto letni staż pracy, stąd w ramach umowy na pół etatu przysługuje mu 13 dni urlopu (1/2 * 26 dni), czyli 104 godziny (13 dni * 8 godzin). Udzielenie urlopu wypoczynkowego panu Adamowi następuje na dni jego pracy. Jeden dzień urlopu będzie odpowiadał jednemu dniowi jego pracy, czyli 5-ciu godzinom. Wniosek o urlop od 27 lipca br. do 7 sierpnia br. należy rozliczyć w godzinach. To 10 dni roboczych, natomiast tylko 8 dni pracy pana Adama. Z puli 104 godzin przypadającej na dany rok, panu Adamowi zostanie 64 godziny (wykorzysta 40 godzin, tj. 8 dni * 5 godziny pracy dziennie zgodnie z umową).

 

Druga możliwość jest taka, że zmniejszony wymiar czasu pracy przekłada się na pracę 8 godzin dziennie, ale tylko w poszczególne dni tygodnia.

 

Przykład 3

Pani Aniela pracuje na 1/5 etatu i przychodzi do pracy jedynie w środy na pełne 8 godzin. Ma już na swoim koncie 6 lat stażu pracy, stąd ma do wykorzystania 4 dni urlopu (1/5 * 20 dni), czyli 32 godziny (4 dni * 8 godzin). Wniosek o urlop od 27 lipca br. do 7 sierpnia br. przypada na 10 dni roboczych, ale jedynie na 2 dni pracy pani Anieli (dwie środy). Pani Aniela przez ten czas wykorzysta zatem 16 godzin urlopu, i tyle samo zostanie jej do końca roku.


« powrót do artykułu