Technologie2016-12-09
0

15 polskich firm wśród najszybciej rosnących spółek technologicznych w regionie EMEA, Codewise na trzecim miejscu

W tegorocznej edycji rankingu Deloitte obejmującego 500 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie znalazło się 15 polskich podmiotów. Trzecie miejsce zajęła firma Codewise, 15. - CodiLime, a 73. - Miquido.

Firma Codewise, zajmująca się tworzeniem narzędzi do marketingu internetowego, w latach 2012-2015 osiągnęła wzrost przychodów na poziomie ponad 13 tys. proc. - Tak wysoka pozycja spółki w rankingu Deloitte Technology Fast 500 to dla nas ogromny powód do dumy a także budujące potwierdzenie sukcesu, który wspólnie tworzymy. Przypomnę tylko, że w 2015 zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii „Wschodzące Gwiazdy” w rankingu Fast 50 CE a w tegorocznej edycji znaleźliśmy się na pierwszym miejscu w głównej kategorii rankingu oraz kategorii „Wielka Piątka”. Tak konsekwentnie prowadzona strategia umacnia nas na pozycji lidera firm technologicznie innowacyjnych a trzecie  miejsce w regionie EMEA pokazuje, że firma jest na dobrej drodze do zbudowania jej w skali globalnej - podkreśla Robert Gryn, szef Codewise. - Zarządzając firmą na pierwszym miejscu zawsze stawiam ludzi. Mówiąc wprost, traktuję ich tak, jak sam chciałbym być traktowany. Takie podejście spowodowało, że jesteśmy otwartą organizacją z dość swobodną kulturą, ale też taką, w której każdy czuje odpowiedzialność. To pozwoliło zespołowi liczącemu 100 osób osiągnąć w 2016 r. przychody sięgające ponad 50 mln dolarów - dodaje.

Dopiero trzeci raz w 16–letniej historii rankingu firma z Europy Środkowej znalazła się w pierwszej trójce. Poprzednio zdarzyło się to cztery lata temu, kiedy rumuńska Vola.ro ze wzrostem 17 323 proc. zajęła trzecie miejsce.

W całym tegorocznym rankingu znalazło się jeszcze 14 polskich spółek, z czego dwie w pierwszej setce: CodiLime na 15. miejscu i Miquido na 73. - Sukces Codewise jest najlepszym dowodem na to, że marzenia o zbudowaniu spółki o zasięgu globalnym, mającej swe korzenie w Europie Środkowej mają jak najbardziej realne podstawy. Tegoroczne wyniki EMEA Technology Fast 500 są tego najlepszym dowodem. Wszystkie 39 firm z regionu, które znalazły się w zestawieniu spełniało kryteria konkursu, w tym próg osiągniętych w 2015 r. przychodów na poziomie, co najmniej 800 tys. euro - opisuje Magdalena Burnat-Mikosz, partner w Deloitte, lider programu Technology Fast 50 w Europie Środkowej.

Zobacz tabelę

W całym rankingu zwyciężyła szwedzka spółka Fingerprints Cards specjalizująca się w technologiach biometrycznych. W ostatnich czterech latach zanotowała wzrost przychodów o ponad 28 tys. proc.

Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek z zestawienia wyniosła 967 proc., wobec 1 012 proc. w ub.r. i 1 711 proc. w 2014 r. - Wynik wskazuje na rosnącą dojrzałość branży technologicznej w regionie EMEA - komentuje Magdalena Burnat-Mikosz.

Zobacz tabelę

Europę Środkową oprócz 15 firm z Polski reprezentuje w rankingu sześć spółek z Czech, cztery ze Słowacji, po trzy z Chorwacji, Rumunii, Węgier oraz po jednej z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Litwy, Serbii oraz Słowenii.

- Spółki ze Środkowej Europy są coraz bardziej widoczne wśród najszybciej rosnących firm technologicznych działających na rynkach globalnych. Na znaczeniu zyskują te działające w sektorze nanotechnologii, biotechnologii oraz energii. Przykładem może być HiProMine, która opracowała technologię przemysłowej hodowli i przetwarzania owadów. Wierzę, że już niedługo znajdzie się w gronie 500 najlepszych spółek technologicznych w Europie - komentuje Magdalen Burnat-Mikosz

Cały ranking jak zwykle został zdominowany przez spółki z sektora oprogramowania, które stanowią ponad 50 proc. zestawienia. Firmy z kategorii media mają 14 proc. udziału, a z branży komunikacyjnej - ponad 10 proc.

Zobacz tabelę

Ranking Deloitte Technology Fast 500 grupuje najszybciej rozwijające się spółki technologiczne z regionu EMEA. Zestawienie jest przygotowane w oparciu o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży na przełomie ostatnich czterech lat (2012 r. vs. 2015 r.).

Autor:tw

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas