Telewizja2013-05-15
5

84 proc. gospodarstw naziemnych już korzysta z DVB-T

Już 84 proc. gospodarstw domowych odbierających telewizję tylko ze zwykłej anteny przełączyło się na naziemną telewizję cyfrową. Odsetek ten jest niższy w domach, gdzie oprócz anteny eterowej jest też kabel czy satelita.

Z danych Nielsen Audience Measurement udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez TV Puls wynika, że spośród wszystkich gospodarstw domowych w Polsce odbierających tylko naziemną telewizję (jest ich 28 proc. w całym kraju), już 84,31 proc. ogląda jej cyfrową wersję. Najwyższy odsetek gospodarstw z DVB-T jest w woj. pomorskim, gdzie wynosi 100 proc., a najniższy w woj. lubelskim - 69,57 proc. Wyłączenie emisji analogowej w tym regionie planowane jest na czerwiec tego roku (całkowicie telewizja analogowa ma zniknąć z Polski z końcem lipca ub.r.).

W populacji występują także gospodarstwa, które korzystają z telewizji satelitarnej i kablowej oraz jednocześnie z telewizji naziemnej (na drugim czy trzecim telewizorze). Jest ich 17 proc. w naszym kraju, a już 59,79 proc. z nich zdecydowało się na rozpoczęcie odbioru DVB-T. - Ludzie ci nie mają takiej motywacji do przełączenia, bo i tak nie tracą telewizji po wyłączeniu analogu - uważa Jacek Osadnik, dyrektor marketingu i rozwoju TV Puls.

Zasięg techniczny gospodarstw domowych z telewizją cyfrową w całym eterze
W tabeli prezentowane są dane o liczbie poszczególnych gospodarstw domowych w panelu NAM, który liczy w sumie 1700 gospodarstw

Prowadzone przez Nielsena dwa razy w roku tzw. badania założycielskie wskazują też, że w ub.r. minimalnie zaczęła rosnąć liczba gospodarstw domowych odbierających tylko telewizję naziemną. Przez lata ona spadała - w 2009 roku takich gospodarstw było 36,6 proc., a w 2011 roku już tylko 30,8 proc. W pierwszej fali z 2012 roku liczba ta wyniosła jeszcze mniej - 28,90 proc., ale już w drugiej fali z ub.r. nastąpił wzrost do 30,18 proc. Jednocześnie minimalnie zmalała liczba gospodarstw z kablem i satelitą.

Nielsen Audience Measurement w tym miesiącu rozpoczyna pierwszą falę tegorocznego badania założycielskiego, która będzie prowadzona najpierw w zachodniej Polsce, gdzie już nastąpiło wyłączenie analogu, a następnie we wschodniej części kraju. Jeżeli badanie wykaże istotne zmiany w strukturze anten w populacji, to firma może zmienić uniwersy w swoim panelu już od 1 sierpnia br., a nie z początkiem roku, jak robi to zawsze. Zmiana ta wpłynąć może pozytywnie na wyniki stacji nadających w naziemnej telewizji cyfrowej.

Autor:Patryk Pallus

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas