Prasa2022-09-20
12

Były dziennikarz Polska Press ruszył z projektem „Gazeta Polska W Sieci”. „Pismo tworzone przez dziennikarzy, nie propagandystów”

Były dziennikarz i redaktor Polska Press, Adam Buła, uruchomił w internecie autorski projekt medialny: „Gazetę Polską W Sieci”. Na razie jest to pismo w pełni darmowe, ukazujące się online dwa razy w tygodniu. - Umiem wyobrazić sobie drogi rozwoju i monetyzacji tego przedsięwzięcia, łącznie z ukazywaniem się w papierze - mówi Wirtualnemedia.pl Buła.

Pismo ukazywać się będzie w poniedziałki i piątki, pierwszy numer ukazał się 19 września. Liczy sobie sześć stron, czytać lub pobrać go można z internetu za darmo. We wstępniaku Adam Buła pisze, że zdecydował się robienie własnej gazety chcąc poradzić coś „na postępujące poczucie bezsilności". – To obywatelska, chwilowo jednoosobowa inicjatywa, tworzona w duchu „róbmy swoje” – czytamy. Buła wyjaśnia także, iż celem wydawania pisma jest także walka z bezradnością, wobec tego, co zrobiono z zawodem dziennikarza.

 

„Pismo dziennikarzy, nie propagandystów”

Pismo nosi tytuł „Gazeta Polska W Sieci”, łącząc nazwy dwa prawicowych tygodników, wydawanych od lat: „Gazetę Polską” oraz „Sieci”. Czy Buła nie obawia się pozwu od któregoś z tych wydawnictw? - Ten skandal, którym jest dla mnie wydawanie obu wymienionych tytułów udających gazety niezależne, jest jednym z powodów, dla których chciałem stworzyć swoje pismo, tworzone przez dziennikarzy, a nie propagandystów – mówi dla Wirtualnemedia.pl redaktor naczelny nowego pisma.

Buła podkreśla też: - Jestem osobą, która w ostatnich latach uruchomiła trzy duże projekty medialne. Umiem to robić. Wiem, że najpierw szuka się sponsorów, potem zatrudnia się kolegów i innych fachowców, a gdy projekt rozrasta się – zaczyna się odcinanie tego wszystkiego. Ja postanowiłem pominąć ten etap przy tworzeniu nowej gazety. Jestem bogatszy o to doświadczenie.

Pytany o to, czy będzie zatrudniał dziennikarzy, rozwijał pismo i wydawał je w formie papierowej, Adam Buła odpowiada - Potrafię wyobrazić sobie różne drogi rozwoju i monetyzacji tego przedsięwzięcia, łącznie z ukazywaniem się w papierze. Zakładam jednak, że jeśli ten projekt nie będzie zmierzał ku projektowanemu rozwojowi, poszukam innego zatrudnienia.

Kim jest Adam Buła?

Adam Buła trafił do Polska Press w 2007 roku. Pracował w „Polska Times” jako redaktor, następnie sekretarz redakcji. W 2015 roku, gdy Polska Press Grupa (wówczas: Polskapresse) tworzyła własną Agencję Informacyjną, został zastępcą jej szefa, Wojciecha Rogacina.

W grudniu 2021 roku poinformował jednak, że nie pracuje już w Agencji, lecz trafił do działu projektów specjalnych. - W ramach porozumienia stron pozostaję w strukturach spółki, ale nie pełnię już żadnych funkcji w pionie redakcyjnym Polska Press – powiedział wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl.

W 2019 roku głośno było o jego wpisie, gdy zarzucił na Twitterze „rozdęte ego" Michałowi Kolanko z „Rzeczpospolitej” (Gremi Media), robiąc aluzję do jego wyglądu. Następnego dnia przeprosił za swoje słowa. Z kolei w 2017 roku o internautce pisał na TT: „dla mnie śmieć, bez różnicy, jakiej płci”, „kłamliwa gówniara”, „zachowała się jak ruski troll” i że „moja mama zwyczajnie brzydziła się kłamców i obkuriewńców”. Szybko przeprosił także i za te wpisy.

W maju 2022 roku pożegnał się z Polska Press. Oficjalnym powodem była likwidacja jego stanowiska. - Plan był na przeczekanie nafciarzy w bocznym korytarzu – napisał wówczas Buła w mediach społecznościowych, dodając, że przez ostatnie miesiące „był po taniości ghostwriterem, głównie Orlenu”.

Autor:jk

KOMENTARZE(12)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas