Prasa2019-04-09
4

CMWP SDP krytykuje atak na Adama Michnika. Apeluje o kulturę osobistą i etykę dziennikarską

Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich wyraziło stanowczy protest przeciw zachowaniu dwójki blogerów, którzy zaczepiali w sądzie Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Organizacja zaapelowała „do dziennikarzy oraz osób wykonujących ten zawód zwanych dziennikarzami obywatelskimi o szanowanie zasad kultury osobistej i dziennikarskiej etyki zawodowej”.

W ostatnich dniach wielu dziennikarzy komentowało zamieszczone w połowie marca na kanale youtube’owym Studio Polaków wideo z Adamem Michnikiem. W nagraniu widać, jak dwóch mężczyzn chodziło za redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” po korytarzu sądowym i rejestrując to, zadawało mu pytania w rodzaju: „Kto musi zatwierdzać u pana jakiekolwiek artykuły?”, „Co powiesz o polskiej sprawiedliwości?”, „Dobrze jest ludzi oczerniać? Czy sprawia przyjemność oczernianie ludzi w prasie”, „Ile zarobił pan na tym artykule? Bo do tej pory sprzedaje się dobrze, nie?”.

Jeden z nich stwierdził o Adamie Michniku: „Ten człowiek się zdegenerował. To proszę państwa degenerat moralny”. Szef „Gazety Wyborczej” nie reagował na te zaczepki.

 

Zachowanie autorów nagrania wobec Michnika negatywnie oceniła większość komentujących to dziennikarzy, także ci z redakcji mocno spierających się z „GW”, m.in. Bronisław Wildstein z „Sieci”. Odmienną opinię wyraził natomiast Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”.

CMWP apeluje o kulturę osobistą i etykę dziennikarską

W poniedziałek Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraziło stanowczy protest przeciw atakom słownym zarejestrowanym w nagraniu. Organizacja stwierdziła, że wideo pokazuje „niewłaściwe zachowanie pytających i lekceważenie przez nich zasad wykonywania zawodu dziennikarza”.

CMWP zaapelowało do „dziennikarzy oraz osób wykonujących ten zawód zwanych dziennikarzami obywatelskimi o szanowanie zasad kultury osobistej i dziennikarskiej etyki zawodowej”. Przypomniano też dziennikarzom, profesjonalnym i amatorskim, że „nie wolno posługiwać się metodami sprzecznymi z prawem i nagannymi etycznie, a naruszanie prywatności i sfery intymnej innych, także osób publicznych uzasadnione mogą być w wyjątkowych wypadkach jedynie działaniami w zakresie dziennikarstwa śledczego, co w tym wypadku nie miało miejsca”.

- CMWP SDP stanowczo apeluje do dziennikarzy i osób pełniących ich funkcje w mediach społecznościowych o poszanowanie zasad dziennikarskiej etyki zawodowej przy relacjonowaniu i komentowaniu wszelkich wydarzeń i problemów publicznych, także tych wywołujących silne społeczne emocje. Jest to podstawą  zasady wolności słowa w demokratycznym państwie, do której przestrzegania zobowiązani są zarówno przedstawiciele władzy, jak i wszyscy obywatele - stwierdzono w komunikacie podpisanym przez dr Jolantę Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Autor:tw

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas