Radio2023-04-29
3

Radio 357 posadziło ponad 10 hektarów lasu

Po kilku miesiącach zakończyła się akcja Radia 357 pod nazwą  „Posadź z nami las”. Choć pierwotny plan zakładał, że z pomocą słuchaczy posadzonych zostanie 3,57 hektara lasu, ostatecznie posadzono ponad 10 hektarów. W akcji wzięło udział 550 osób.

Sadzenie rozpoczęło się w październiku ub. roku – w dwa lata po uruchomieniu zbiórki na radio, mające powstać „na zgliszczach starej Trójki”. - Szukaliśmy pomysłu jak nawiązać do tamtych chwil, ale bez przesadnego zajmowania się wyłącznie sobą. Chcieliśmy skupić siłę społeczności znowu na czymś, z czego skorzysta więcej osób- wyjaśniał wówczas Paweł Sołtys, prezes Radia 357.

Plan zakładał posadzenie 3,57 ha, lecz wkrótce zebrano kwotę pozwalająca na zasadzenie 7,35 ha. Ostatecznie jednak w ciągu 10 dni poprzez stronę las.Radio357.pl słuchacze sfinansowali 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję wpłacania włączyło się 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji.

Pod koniec października ub. roku niemal 200 osób - słuchaczy i dziennikarzy Radia 357 - spotkało się w Suchowoli po raz pierwszy sadzić ufundowany przez patronów Las Radia 357. Tego dnia posadzono niemal cztery hektary, ale to było dopiero pierwsze podejście. Akcja była kontynuowana wiosną br. – teraz znalazła swój finał, w ufundowany przez społeczność radia las rośnie we czterech lokalizacjach.

Las Radia 357 w liczbach

Łącznie w sadzeniu wzięło udział 550 osób wyłonionych w konkursie. Posadzonych zostało ponad 15 tysięcy sadzonek 21 różnych gatunków drzew i krzewów - wśród nich m.in. buk pospolity, dąb bezszypułkowy, grab, jesion wyniosły, grusza czy śliwa.

- Jeszcze w październiku pierwotnie 3,57 hektara zalesiliśmy w Suchowoli, geograficznym środku Europy. Zimą poszukiwaliśmy nowych lokalizacji. Udało się pozyskać potrzebne dodatkowe siedem hektarów w trzech różnych miejscach. Tam pojawiliśmy się w kwietniu. Trzy wiosenne sadzenia już za nami. Tym samym cała powierzchnia lasu, a właściwie aż czterech lasów jest już obsadzona – mówi Anna Markowicz, koordynująca akcję sadzenia Lasu Radia 357.

Teraz nowy las rośnie więc w czterech różnych lokalizacjach: Suchwoli (woj. podlaskie), Szamocinie (woj. wielkopolskie), Durągu (woj. warmińsko-mazurskie) i Chlebiotkach (woj. podlaskie). Wraz ze słuchaczami las sadzili dziennikarze Radia 357 - wśród nich Adam Zbyryt, Krystian Hanke, Marcin Łukawski, Iza Woźniak, Roma Leszczyńska, Halina Wachowicz, Kamil Paczek, Paweł Sołtys, Ernest Zozuń, Beata Kwiatkowska, Marcin Klimkowski i Olga Mickiewicz.

W podziękowaniu za akcję radiowcy przygotowali podcast z interpretacją wiersza Juliana Tuwima “Ptasie radio”. Do nagrania wytypowano osoby, których nazwiska mają ukryte nawiązania do gatunków ptaków. Epilog nagrał Tomasz Rożek.

 

Wsparcie fundacji i partnerów

Merytoryczne wsparcie akcji zapewniła Fundacja Las Na Zawsze - ich działania objęły poszukiwanie ziemi, badania gleby, zakup sadzonek, szkolenia dla Słuchaczy i koordynowanie prac sadzenia na miejscu.  W wiosennym sadzeniu do pomocy włączyła się firma Treeco; w organizacji akcji sadzenia lasu Radio 357 wspierała także Fundacja PVE Dobra Energia.

Ambasadorem akcji był dr Tomasz Rożek, którego można słuchać w Radiu 357 w stałym cyklu "Pytania z księżyca". Akcja powstała w partnerstwie z fundacją Nauka. To Lubię. Partnerem merytorycznym akcji była fundacja Las Na Zawsze.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że Radia w internecie słucha codziennie ok. 2,3 mln osób. Liderem z 20 proc. udziału jest RMF FM, a na kolejnych miejscach są Radio 357 i Radio Nowy Świat mające łącznie ponad 20 proc. Czołowe rozgłośnie przyciągają słuchaczy na ponad trzy godziny dziennie.  W drugiej połowie ub.r. Radio 357 zanotowało 0,9 proc. dziennego zasięgu i 284,9 tys. słuchaczy.

Radio 357 wspiera obecnie na Patronite ponad 48 tys. patronów, deklarujących miesięczne wpłaty na poziomie 878 tys. zł. Łącznie rozgłośnia na swoje funkcjonowanie zebrała ponad 21,4 mln zł.

Autor:jk

Więcej informacji:Radio 357, las

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas