Biznes2019-10-18
2

Apple Pay pod lupą Komisji Europejskiej. Są podejrzenia o monopol

Komisja Europejska rozpoczęła wstępne postępowanie mające wyjaśnić czy należąca do Apple platforma finansowa Apple Pay nie łamie obowiązujących w UE przepisów antymonopolowych. Podejrzenia dotyczą między innymi braku dostępu do usług innych operatorów przy korzystaniu z Apple Pay.

Platforma finansowa Apple Pay została oficjalnie wprowadzona na rynek w 2014 r., zaś w połowie ub.r. pojawiła się także w Polsce. Apple Pay pozwala wykorzystać iPhone’a jako rodzaj zbliżeniowej karty płatniczej i używać go do opłacania zakupów towarów i usług. Aby móc korzystać z Apple Pay konieczne jest podpięcie karty płatniczej lub kredytowej do systemu. Aby dodać kartę w iPhonie należy skorzystać z aplikacji Wallet, w której po kliknięciu symbolu plusa na ekranie należy podać odpowiednie dane i potwierdzić je za pomocą aplikacji lub kodu SMS.

Teraz serwis Bloomberg poinformował, że system Apple Pay stał się przedmiotem zainteresowania komisarz Margrethe Vestager, która z ramienia Komisji Europejskiej nadzoruje w UE kwestie związane z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji.

KE przyznała, że rozpoczęła wstępne postępowanie wyjaśniające czy Apple Pay nie narusza unijnych przepisów antymonopolowych. Wątpliwości urzędników budzi proces instalacji i konfiguracji Apple Pay w iPhone’ach użytkowników, a także fakt że platforma nie pozwala na wybór innych niż Apple operatorów płatności.

Komisja przyznaje, że wspomniane postępowanie ma na razie charakter informacyjny, i w zależności od zdobytych danych zostaną podjęte ewentualne dalsze działania, które ostatecznie mogłyby doprowadzić do nałożenia na Apple kary finansowej.

 W zakończonym 29 czerwca 2019 r. III kwartale roku finansowego 2019 Apple zanotował przychód w wysokości 53,81 mld dolarów. To o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak zysk netto koncernu z Cupertino zmalał w ujęciu rocznym z 11,52 do 10,04 mld dolarów. Spadł też przychód ze sprzedaży iPhone'ów: o 12 proc., z 29,47 do 25,99 mld dolarów. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2012 roku smartfony odpowiadały za mniej niż połowę całkowitego przychodu Apple w jednym kwartale.

 

Autor:ps

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas