Biznes2010-02-02
1

Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne i dla przedsiębiorstw

Banki przewidują w I kwartale dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w udzielaniu kredytów konsumpcyjnych, a jednocześnie większość nie zamierza zmieniać polityki kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych. Banki spodziewają się także, podobnie jak w przypadku kredytów detalicznych, wzrostu popytu na finansowanie ze strony dużych przedsiębiorstw, wynika z opublikowanego we wtorek raportu NBP.

Zdecydowana większość banków (63%) odczuła w IV kw. 2009 r. wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, a I kw. tego roku w ocenie ponad 50% z nich ma przynieść kontynuację tego trendu.

W IV kwartale 2009 r. banki złagodziły większość warunków przyznawania kredytów mieszkaniowych, większość obniżyła także marże kredytowe. Większość banków deklaruje, że nie zamierza zmieniać polityki kredytowej w tym segmencie.

Dalsze zaostrzenie polityki kredytowej, przy lekkim wzroście popytu na kredyty konsumpcyjne, banki deklarują natomiast w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Główną przyczyną zaostrzenia polityki jest pogorszenie jakości portfela kredytów konsumpcyjnych. Powód ten wskazało 35% banków, które zmieniły politykę kredytową.

Odpowiedzi banków dotyczące spodziewanego popytu na kredyty konsumpcyjne w I kw. 2010 r. były bardzo zróżnicowane, w ujęciu netto można oczekiwać nieznacznego wzrostu.

Po ok. półtorarocznym okresie zaostrzania kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, w IV kw. 2009 r. nastąpiło złagodzenie polityki kredytowej w większości rodzajów tej kategorii kredytu. Większość banków nie zdecydowała się na zmianę polityki. Banki obniżyły natomiast marże dla kredytów o normalnym profilu ryzyka.

W I kwartale tego roku banki spodziewają się niewielkiego złagodzenia kryteriów przyznawania kredytów krótkoterminowych i niewielkiego zaostrzenia dla kredytów długoterminowych. Oczekiwany jest dalszy wzrost popytu, głównie dla kredytów krótkoterminowych, zwłaszcza ze strony dużych przedsiębiorstw, napisano w raporcie.

W ocenie banków, sytuacja kapitałowa przestała być powodem ograniczania podaży kredytów dla przedsiębiorstw i jest obecnie głównym czynnikiem umożliwiającym łagodzenie polityki kredytowej.

Banki lepiej oceniają też swoją sytuację kapitałową, co umożliwiło części z nich złagodzenie polityki kredytowej. Głównym czynnikiem skłaniającym banki do zaostrzania kryteriów i warunków udzielania nowych kredytów staje się natomiast pogarszająca się jakość portfeli kredytowych.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie grudnia 2009 r. i stycznia 2010 r. wśród 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 83,2%.

Autor:WM / isb / masz

Więcej informacji:banki, kredyty hipoteczne

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas