Radio2006-05-19
0

BIS patronem "Debiutów"

BIS Polskie Radio objęło patronatem koncert 'Debiuty 2006', który inauguruje 43. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole 2006.

Konkurs im. Anny Jantar „Debiuty 2006” odbędzie się 1 czerwca (czwartek) o godz. 20.30 na Pl. Kopernika w Opolu.

W koncercie inauguracyjnym zaprezentuje się dziesięciu laureatów.

Zdobywca Nagrody im. Anny Jantar oraz dwóch wyróżnionych wykonawców poznamy na koncercie w piątek 2 czerwca ok. godz. 23.00.

W Komisji Artystycznej „Debiutów” oceniającej artystów zasiądzie m. in. przedstawicielka BIS Polskiego Radia – Maja Kluczyńska.

Niezależnie od nagrody konkursowej, jeden z „debiutantów” zostanie wyróżniony nagrodą BIS Polskiego Radia. „Nagradzamy najlepszy alternatywny Debiut w Opolu po raz pierwszy i mam nadzieję, że stanie się to dobrą tradycją tego Festiwalu. Chcemy zwrócić uwagę show biznesu, że istnieje fala młodej bezkompromisowej muzyki, która do niedawna nie była prezentowana w żadnych poważnych mediach. Zależy nam, żeby polska muzyka alternatywna stała się nową jakością polskiej fonografii” – mówi Kamil Dąbrowa Dyrektor – Redaktor Naczelny BIS Polskiego Radia.

Do konkursu debiutantów zakwalifikowali się:

1. URBAN NOIZ

Zespół określa swój styl jako połączenie soul, r'n'b i popu. Jego członkowie to zawodowi muzycy, którzy pracują z gwiazdami polskiej sceny. Kierownikiem muzycznym, pianistą oraz kompozytorem zespołu jest Marcin Urban. Tworząc trzy lata temu grupę chcieli zrealizować własne pomysły i stworzyć oryginalne, rozpoznawalne brzmienie. Obecnie pracują nad pierwszą płytą.

2. REVOLUCJA

Uczestnik BISlisty. Wywodzi się z krakowskiego undergroundu, chętnie wykonuje standardy bluesowe i rockowe. Grupa istnieje od czterech lat, dała już ponad 250 koncertów. Wokalista Jacek Dewódzki zastępował w zespole „Dżem” zmarłego Ryszarda Riedla. Z wykształcenia wszyscy muzycy są pedagogami. Mają dwa pragnienia: żeby na świecie zapanował pokój i aby Beatlesi znowu grali. Z artystów polskich cenią najwyżej Janusza Panasewicza („Lady Pank”) i Wojtka Łuczaja-Pogorzelskiego z „Oddziału Zamkniętego”.

3. HYPE

Uczestnik BISlisty. Grupa HYPE istnieje pięć lat. Tworzą ją studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ich inspiracją są m.in. U2, Oasis, Coldplay, Radiohead, w Polsce cenią grupę Myslovitz. Zespół jest laureatem Festiwalu Rockowego w Węgorzewie w 2004 r.

4. SUPERPUDER

Są z Łodzi, grają razem od roku. Ich motto to parafraza powiedzenia polskich big-beatowców z lat 60.: „Trudna młodzież śpiewa łatwe piosenki”. Grają gitarowy pop, traktując muzykę jak zabawę.

5. FANCY GROUP

Zespół powstał w Poznaniu w 2003 r. Gra połączenie funky, soul i jazzu. Ma trzy wokalistki o różnej barwie głosu i muzycznym temperamencie. Zespół najchętniej gra na żywo, bo największą przyjemność sprawia im kontakt z publicznością. Ich muzyczne autorytety to m.in. Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Leszek Możdżer, Kayah, Wojtek Pilichowski.

6. ANDRZEJ BACHLEDA

Urodził się w Zakopanem, lecz od najmłodszych lat mieszka we Francji. Jest synem słynnego polskiego alpejczyka - Andrzeja Bachledy. Ojciec zaszczepił w Andrzeju pasję do nart i do muzyki. Andrzej Bachleda Jr gra na gitarze, komponuje i pisze teksty. Uczył się w szkole muzycznej w Denver (USA), a jego kompozycje to „paleta międzynarodowych dźwięków” - francuskich, hiszpańskich, tatrzańskich. Zespół Bachledy ma też międzynarodowy skład - akordeonista i perkusista, podobnie jak lider, mieszkają we Francji, pozostali muzycy w Polsce.

7. ANNA SZARMACH

Ania ukończyła Muzyczną Szkołę Podstawową w klasie fortepianu i saksofonu. Jeszcze w liceum założyła zespół o nazwie „Wbrew logice”, dla którego komponowała. Potem trafiła do sekcji wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, który ukończyła z wyróżnieniem. Najlepszą szkołą, jak sama twierdzi, była współpraca z prawdziwymi gwiazdami estrady - Kayah, Edytą Górniak, Natalią Kukulską, Kasią Klich oraz Sarah Connor i... Enrique Iglesiasem. Występuje z zespołem „Sharmi”, z którym zakwalifikowała się do opolskich „Debiutów”.

8. QUE PASSA

Zespół „Que Passa” powstał w 1997 r. w Krakowie. Swój styl określa krótko: flamenco fusion. Mieszanka stylistyczna jest bardzo bogata - dołączyć można jeszcze: rock, folk, jazz. Obecny skład zespołu ukształtował się pół roku temu. Na pytanie, z którym polskim artystą chcieliby zagrać – odpowiadają bez wahania, że z Leszkiem Możdżerem.

9. JARECKI

Jarecki to niegdyś członek zespołu Kultórwa (uczestnika BISlisty). Kiedy Kultórwa zaczęła skłaniać się w stronę poszukiwań instrumentalnych, Jarecki wraz z innym członkiem zespołu, DJ Brk, postanowili firmować własne projekty nazwą JARECKI. I tak powstały nowe utwory i nowe brzmienia, oparte na funky, jazzie, bluesie i rapie, z wyraźnym postawieniem akcentu na ten ostatni. Jarecki śpiewa a DJ Brk „obsługuje” gramofony.

10. Laureat finałowego koncertu „Szansy na sukces”, który zostanie wyłoniony 24 maja 2006 r.

Autor:kk

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas